Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou vláda 1. října poslala do Parlamentu, zlepšuje ochranu silničních stromořadí. „Nijak ovšem nezlepší přístup ke kácení stromů ve městech. Požádáme proto poslance, aby novelu vylepšili o povinné dendrologické posudky. Do doby přijetí legislativních změn by mělo Ministerstvo životního prostředí alespoň metodicky sjednotit postup úřadů. To jsou způsoby, jak předejít kácení zdravých stromů a jak docílit spravedlivé náhradní výsadby ve všech českých městech, Ostravu nevyjímaje“, říká právník Arniky Lukáš Matějka. „Ministra rovněž požádáme o vypracování návrhu zákona o odvodech za kácení dřevin. Tento zákon nebyl nikdy přijat, ačkoliv to právní řád již 16 let předpokládá (2),“ dodává Matějka.
„Plošné kácení v Ostravě, extrémně zatížené znečištěním životního prostředí, je neobhajitelné. V Ostravě je nejhorší ovzduší v České republice i v rámci Evropské unie. Zákonem stanovené limity pro škodlivé imise jsou dlouhodobě překračovány. Jsou to právě stromy, které dokáží zachycovat zdraví nebezpečné prachové mikročástice“, připomíná Helena Váňová. „Problém je však zapotřebí řešit již na úrovni územního plánování a zpracování programů snižování emisí. Již v této fázi musí úřady za účasti veřejnosti zajistit místo pro zeleň ve městě,“ připomíná ostravská zástupkyně Arniky.
V Ostravě – Porubě padlo v posledních letech již mnoho desítek stromů v rámci „estetizace a humanizace zeleně“, nyní jsou požadavky na kácení v řadě případů zdůvodňovány také rozšířením nabídky parkovacích míst. „Soustavně napadáme neplatnost takového argumentu (3) – budování parkovišť není závažným důvodem umožňujícím pokácení stromu. Proto bychom uvítali takové legislativní změny, které městskou zeleň lépe ochrání,“ dodává Váňová.