Projektová příprava severní části Pražského okruhu (D0) pokračuje. Navzdory zastaralosti vlastní koncepce, neekonomičnosti plánované stavby i zničení cenné přírodní a rekreační lokality. Občané proti tomu sepsali již druhou petici. Dokumentace pro stavbu Pražského okruhu v úsecích 518 a 519 Ruzyně–Suchdol–Březiněves bude v blízké době projednána v rámci procesu EIA – posuzování vlivů na životní prostředí. Ministerstvo životního prostředí i magistrát ale nekonají a čekají, jak posuzování dopadne. Arnika a Rozumná doprava proto v otevřeném dopise vyzývají, aby iniciovali diskuzi a hledali jiné řešení, než je vedení šestiproudé dálnice přírodním parkem, archeologickou lokalitou a rekreačním územím desetitisíců Pražanů.
“Zdánlivě mají obyvatelé severu Prahy rekreačních lokalit dostatek. Většinu ploch ale zabírá zoologická a botanická zahrada, tyto umělé světy ale nemohou nahradit přírodní park, nemluvě o nutnosti úhrady poměrně vysokého vstupného. Zničit rekreační území deseti tisícům Pražanů by byla věčná škoda,” varuje Anna Vinklárková z organizace Arnika.
Přírodní park Drahaň-Troja1 je nenahraditelný – neporušená krajina na severním okraji Prahy s chráněnými přírodními památkami a archeologickou lokalitou hradiště Zámka s tisíciletou historií. Je rekreačním místem pro Pražany a pro přilehlá sídliště Bohnice a Kobylisy, kde žije asi 50 000 lidí. Přes tuto chráněnou lokalitu je plánována šestiproudá trasa Pražského okruhu, která má propojovat jednotlivé dálnice. Největším problémem je shazování občanských protestů jako tzv. NIMBY (Not in my back yard. = Stavte kdekoliv jinde, jen ne za mou zahradou). V tomto případě jde ale o mnohem víc – o záchranu hodnot v souladu s příslušnými dokumenty a závazky o ochraně kulturního a přírodního dědictví nebo o jejich zničení realizací desítky let zastaralé koncepce dopravního řešení.
“Je nepochopitelné, proč by se měla realizovat 100 let stará koncepce Pražského okruhu, od architekta Krejcara, tehdy v podmínkách nízké motorizace, daleko za Prahou a v území bez jakékoliv ochrany. Realizovat v dnešní době dálnici přírodním parkem by bylo stejně absurdní jako znovu stavět magistrálu centrem města nebo Městský okruh Stromovkou, tak jak to bylo původně plánováno v 80. letech,” vysvětluje architekt Petr Chaloupek ze spolku Rozumná doprava.
Vedení Pražského okruhu touto trasou si navíc žádá výstavbu tunelů a několika mostů - z toho ten nad Vltavou bude vysoký 80 metrů, to je dvojnásobek Nuselského mostu. Řešení tak bude neuvěřitelně drahé na výstavbu i na provoz, který navíc bude rizikový – tunelové úseky je v případě sebemenší nehody nutné uzavřít. Přitom existují udržitelné a nákladově efektivní dopravní alternativy. Pro tranzitní dopravu lze využít stávající či připravované vzdálenější propojky D7-D8 (I/16, aglomerační okruh), případně tzv. severní variantu, kterou však ŘSD nerozpracovává. Pro městskou a příměstskou dopravu je žádoucí rozvíjet a zkvalitňovat MHD, příměstské železnice, dobudovat parkoviště P+R a B+R, pro kratší vzdálenosti zlepšovat podmínky pro chodce a cyklisty. Ve středočeských obcích zajistit základní občanskou vybavenost aby jejich obyvatelé nemuseli tak často dojíždět do Prahy.
“Nechceme více než 100 000 aut denně místo přírodního parku. Je absurdní, aby se na jihu Prahy plánovala rozsáhlá rekultivace krajiny pro park Soutok a na severu Prahy se zničily přírodní a historické hodnoty krajinného rázu. Stejně jako byla JV část okruhu nakonec vedena daleko za hranicí Prahy, měla by být jeho severní část trasována geomorfologicky přiznivějším terénem ve vzdálenější poloze, která umožní rozvoj území severní Prahy pro účely bydlení a rekreace,” vysvětluje jedna z iniciátorek petice, architektka Lenka Hornychová.
Posuzování vlivů na životní prostředí severní části Pražského okruhu (úseků 518 a 519 Ruzyně – Suchdol – Březiněves) bude zahájeno 3. července. Součástí posuzování je rovněž veřejné projednání v rámci něhož mohou jednotliví občané i spolky podat připomínky. Termíny budou zveřejněny v informačním portálu CENIA a na úřední desce MŽP2.
K výše uvedené žádosti o přehodnocení severní části Pražského okruh a podporu udržitelných dopravních alternativ se připojily tyto organizace a spolky:
Auto*Mat – Praha 2
Bohnice žijí – Praha 8
Čimice žijí – Praha 8
EUROSOLAR.CZ – Praha 1
Klientské změny s.r.o. – Praha 6
Nad Drahaňským údolím – Praha 8
Pěšky městem – Praha 6
Proti plotu – Praha 8
Sázíme stromy – celorepubliková působnost
Slušná firma – Praha 4
Spolek Chvalská – Praha 20
TJ Sokol Čimice – Praha 8
Veleslavín – Vokovice k životu, spolek – Praha 6
ZA LEPŠÍ CHABRY – Praha-Dolní Chabry
Zdravé životní prostředí – Praha-Běchovice
Pokud se chce váš spolek/organizace také připojit, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
1. https://portalzp.praha.eu/public/c4/6f/85/1727142_422100_letak_pp_drahan.pdf
2.
519 https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_MZP488?lang=cshttps://portal.cenia.cz/eiasea/download/RUlBX01aUDQ4Nl96amlzdG92YWNpRE9DXzMyMDQ4NzI5MjY0OTgyNzQ1MS5wZGY/MZP486_zjistovaci.pdf
518 https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_MZP486?lang=cshttps://portal.cenia.cz/eiasea/download/RUlBX01aUDQ4Nl96amlzdG92YWNpRE9DXzMyMDQ4NzI5MjY0OTgyNzQ1MS5wZGY/MZP486_zjistovaci.pdf
Pro více informací prosím kontaktujte tiskového mluvčího spolku Arnika Luboše Pavloviče (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., + 420 606 727 942)
Odpověď MMR na otevřený dopis ze dne 18.7.2023
Reakce Rozumné dopravy a Arniky na odpověď MMR ze dne 5.8.2023
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.