V Poslanecké sněmovně se právě projednává novela stavebního zákona, návrh zákona o jednotném environmentálním stanovisku, které integruje stanoviska ochrany přírody a krajiny, a úpravy dalších souvisejících zákonů. To, v jaké podobě budou tyto zákony schváleny, rozhodne nejen o podobě procesu povolování staveb, ale také o tom, nakolik účinná bude ochrana životního prostředí a bude-li moci do procesu povolování některých staveb vstupovat veřejnost prostřednictvím spolků. Arnika proto uspořádala diskusní večer na toto téma, kde náměstek Mgr. Petr Hladík (KDU – ČSL), představil priority ministerstva. Podle něj nepřipadá v úvahu taková úprava zákona, která by při povolování staveb nerespektovala stanoviska odboru životního prostředí. V otázce účasti veřejnosti ale zatím není jasno a bude záležet na politické shodě v rámci koalice.
Hladík doslova uvedl: „Jediná možná integrace, jakou si dokážu představit, je takovým způsobem, jakým dnes funguje koordinované stanovisko. Při povolování stavby bude muset stavebník získat jednotné environmentální stanovisko (JES) za životní prostředí, stanovisko památkářů a dopravy – když jeden z nich řekne ne, výsledek je ne. Aby byl výsledek ano, musí být ve stanovisku třikrát ano.” Ohledně účasti veřejnosti ve stavebních řízeních podle něj jeho ministerstvo ubrání účast veřejnosti ve dvou případech, tedy při kácení stromů mimo les (pokud se netýká výstavby) a při výjimce u zvláště chráněných druhů.
Odborník na právo životního prostředí, stavební právo a účast veřejnosti, JUDr. Petr Svoboda, Ph.D., však poukázal na to, že veřejnost měla mít podle původního návrhu, připraveného ministerstvem životního prostředí, přístup do mnohem širšího okruhu řízení. Nakonec ale ustoupilo tlaku ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu, v době odstupování bývalé ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové. Původně připravovaný zákon totiž počítal s tzv. jednotným environmentálním povolením, o kterém se vede řízení s účastí veřejnosti. To však bylo nahrazeno jednotným environmentálním stanoviskem, které vydává úřad bez možnosti jakéhokoli zapojení veřejnosti.
“Dle programového prohlášení vlády měl být připraven zákon o jednotném enviromentálním povolení, nikoli o jednotném environmentálním stanovisku. Zní to jako slovíčkaření, ale je v tom naprosto zásadní rozdíl – na získání povolení probíhá řízení, kterého se může prostřednictvím spolku účastnit veřejnost. Naproti tomu stanovisko vydává úřad bez jakékoli účasti veřejnosti,” vysvětluje Anna Vinklárková z organizace Arnika. “Bohužel na klíčovém jednání vlády, kde se rozhodovalo o konečné vládní podobě návrhu zákona za ministerstvo životního prostředí nikdo nebyl, protože to bylo v době, kdy ministryně Alena Hubáčková rezignovala ze zdravotních důvodů.”
Arnika proto žádá náměstka Petra Hladíka, aby napravil chybu, která se stala, a účast veřejnosti v procesu povolování staveb podpořil. “Občanům nestačí účastnit se pouze některých řízení o kácení stromů a řízení o zvláště chráněných druzích, ale chtějí se účastnit veškerých řízení o povolování staveb, kde mohou být dotčeny zájmy přírody a krajiny. Tak, jak je zatím připravován nový systém stavebního práva, bude právo developerů stavět nadřazeno právu občanů ovlivňovat prostředí, ve kterém žijí,” varuje Vinklárková.
I ze slov další účastnice debaty, Hany Landové z Hospodářské komory, vyplynulo, že se vláda v diskuzi soustředila především na slibované zjednodušení povolovacích procesů, vyplývajících ze stavebního zákona, a ne na ochranu životního prostředí nebo účast veřejnosti v těchto řízeních. Vláda tak podle všeho podlehla tlaku developerů, zastupovaných především Hospodářskou komorou. Příslušná ministerstva by však neměla zapomínat na to, že kromě digitalizace a zjednodušení zákonů, byla další prioritou, se kterou se utvářela vládní koalice, také transparentnost.
O obnovení účasti veřejnosti v řízeních o stavbách žádá Arnika a Zelený kruh také prostřednictvím otevřeného dopisu poslancům, který podpořilo již 110 spolků. Podporu účasti veřejnosti vyjádřil rovněž úřad ombudsmana. Návrh novely stavebního zákona a zákonů souvisejících, je nyní projednáván ve výborech poslanecké sněmovny. Do 20. února mohou poslanci podávat pozměňovací návrhy. Druhé čtení, kde budou poslanci diskutovat o pozměňovacích návrzích, proběhne pravděpodobně 7. března. Třetí čtení, kde se bude o návrzích hlasovat, bude čtrnáct dní poté.
Pro více informací prosím kontaktujte tiskového mluvčího organizace Arnika Luboše Pavloviče (lubos.pavlovic@arnika.org, +420 606 727 942).
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska