Už příští týden bude Poslanecká sněmovna projednávat pozměňovací návrhy k novele stavebního zákona a s ní souvisejících zákonů. Jedním z nich bude také návrh na obnovu práva veřejnosti chránit životní prostředí při povolování staveb. Vládní návrh, v rozporu s programovým prohlášením, se zapojením veřejnosti do povolování staveb, které mají dopady na životní prostředí, nepočítal. Situaci částečně, ale nedostatečně, řeší poslanecký pozměňovací návrh.
Arnika a Zelený kruh vyzvala poslance k obnovení účasti veřejnosti při povolování staveb v otevřeném dopise, ke kterému se do konce února přidalo 140 spolků z celého Česka. V pondělí 6. března v 17:00, pořádají ve spolupráci s Greenpeace a dalšími organizacemi, na Staroměstském náměstí před Ministerstvem pro místní rozvoj happening, kterým chtějí na poslance znovu apelovat, aby předložili a podpořili návrh, který umožní veřejnosti plnohodnotně chránit přírodu a krajinu při povolování staveb.
První reakcí na výzvu spolků je poslanecký návrh připravený ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. Spolkům však nabízí pouze možnost účastnit se povolování staveb v případě, že je spojeno s kácením stromů nebo udělením výjimky z ochrany zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.
“Poslanecký návrh považujeme za nedostatečný. Zlepšuje sice současnou situaci, kdy veřejnost nemá vůbec žádnou možnost se vyjádřit k většině stavebních záměrů, ale z neznámých důvodů redukuje ochranu životního prostředí na ochranu stromů a chráněných rostlin a živočichů. Ochrana krajiny v poslaneckém návrhu zcela chybí,” varuje Petra Kolínská ze Zeleného kruhu.
“Životní prostředí nelze redukovat na ochranu stromů a chráněných živočichů. Veřejnost by měla mít právo vyjádřit se také k nevratným záborům půdy, zásahům do krajiny nebo ochraně vody. V době klimatické krize jsou tato témata stále naléhavější. Budeme proto dále apelovat na poslance, aby umožnili veřejnosti chránit přírodu a krajinu tak, jak to předpokládá zákon o ochraně přírody a krajiny, tedy všech jejích složek,” vysvětluje architektka Anna Vinklárková ze sdružení Arnika.
Otevřený dopis poslancům, který podpořilo již 140 spolků, obsahuje žádost, aby poslanci obnovili účast veřejnosti v rozsahu, v jakém byla do roku 2018. Podporu účasti veřejnosti vyjádřil rovněž úřad ombudsmana. Návrhy novely stavebního zákona a zákonů souvisejících, jsou nyní projednávány ve výborech poslanecké sněmovny. Poslanci mohou předkládat pozměňovací návrhy do konce druhého čtení, které je naplánováno na 7. března. Třetí čtení, kde se bude o návrzích hlasovat, bude pravděpodobně 22. března.
Pro více informací prosím kontaktujte tiskového mluvčího Arniky Luboše Pavloviče (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 606 727 942).