Vítězové posledního kola obdrží knihy o životním prostředí a další hodnotné ceny. Soutěž spočívá v odpovídání na kvízové otázky, které jsou po registraci dostupné na stránkách soutěže. Pomůckou pro soutěžící je infolist vydávaný ke každému kolu. Ten šestý popisuje problematiku biodiverzity, tedy druhové rozmanitosti a jejího ohrožení, a současně doporučuje řadu internetových zdrojů pro hlubší poznání této oblasti. V minulosti docházelo k úbytku druhů vlivem klimatických podmínek, nyní za ním poprvé stojí člověk.
V šestém kole, které končí 30. dubna, se soutěžící seznámí například s počtem rostlinných i živočišných druhů, které jsou v Praze i s možnostmi jejich ochrany. Podle posledních měření žije v hlavním městě například 243 druhů ptáků, což je 62 % druhů zastižených na území ČR. Soutěžící se také dozví, že úbytek biodiverzity je celosvětový problém, který se zatím nedaří příliš úspěšně řešit zčásti i proto, že je propojen se změnami klimatu.
Dubnové šesté kolo soutěže je sice kolem posledním, ovšem soutěž jím nekončí. Do konce května soutěžící můžou posílat své eseje na jedno ze třech témat druhé dekády soutěže, kterými jsou: ochrana stromů, ochrana vody a ochrana biodiverzity tedy druhové pestrosti. Pravidelní účastníci se mohou na konci soutěže podílet na tvorbě výstavy „Živá Praha“, která bude nabídnuta pražským školám pro ekovýchovné účely.
Projekt Živá Praha podpořilo grantem Hlavní město Praha.