„Tato kachnička není žádný andílek, je totiž vyrobena z PVC!“ přímo hlásá první ze série plakátů. „Kampaní chceme ukázat, že PVC není škodlivé pouze v dětských hračkách nebo zdravotnických pomůckách. Nebezpečné látky vznikají už při výrobě polyvinylchloridu a velmi problematická je i jeho recyklace (1). Také chceme veřejnost seznámit s tím, jak PVC bezpečně rozezná od jiných plastů. Na plakátech proto nechybí symboly (2), podle nichž lze výrobky nebo obaly z PVC určit,“ řekla vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC Ing. Miroslava Jopková. Tato kampaň bude na veřejných plakátovacích Českých Budějovic pokračovat až do května. Postupně se zde vystřídají tři různé varianty plakátů s kachničkou.
Balení potravin do polyvinylchloridu s sebou nese nemalá rizika. „V řadě studií (3) bylo zjištěno, že uvolněním ftalátů nebo adipátů z PVC obalů došlo ke kontaminaci potravin. Některé z těchto látek mohou poškodit reprodukční nebo imunitní systém. Nebezpečné jsou zejména pro malé děti,“ upozornila Jopková. „V PVC jsme našli různé druhy masných výrobků, pomazánky ale i zmrzliny nebo termixy,“ řekla vedoucí Arniky v Českých Budějovicích Bc. Jitka Straková, která se přímo na průzkumu podílela. Potravinový obal z polyvinylchloridu může mít mnoho podob. Nejčastěji se jedná o různé vaničky, kelímky nebo smršťovací folie, problémem jsou také některé etikety na lahvích z PETu.
Při průzkumu se ukázalo, že stále větším problémem jsou neznačené obaly. Jde zejména o nejrůznější druhy baleného masa. “Došlo ke změně zákona a na obalech již nemusí být uvedeno z jakého jsou materiálu. Od posledního monitoringu bohužel neznačených obalů přibylo. Dokonce jsme objevili několik výrobků, jejichž obaly byly dříve označeny jako PVC a nyní na nich označení materiálu chybí. Jedná se například o kuřecí čtvrtky od společnosti Xaverov, kuřecí grilovaná stehna značky Vodňanské kuře a další výrobky,“ uvedla Straková. Spotřebitelé tak nejenom že nevědí, co vlastně nakupují, ale také neví, jak správně třídit. Obaly z nebezpečného PVC mohou snadno přijít do kontejneru na plast, kam ovšem nepatří. „U některých neoznačených výrobků necháme zjistit, z jakého materiálu byl obal vyroben, abychom mohli případně spotřebitele varovat,“ dodala Straková.
Nepřímo se na kvalitě potravin projevuje i likvidace PVC obalů. „Během likvidace PVC na skládkách či ve spalovnách se uvolňují toxické látky jako jsou například těžké kovy nebo dioxiny (4), které mohou velmi snadno proniknout do potravního řetězce, na jehož konci je člověk. Na skládkách vznikají dioxiny především při požárech, k jakému došlo například na skládce v Lišově v září 2006,“ řekla Jopková.
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Výrobky bez jedů! Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org