„Praha i čtvrtá městská část slibovaly, že mrakodrapy nepovolí, dokud se k nim nevyjádří UNESCO,“ připomíná Martin Skalský z Arniky. „Územní řízení by minimálně do července neměla vůbec probíhat.“ Výbor světové organizace vyjádřil loni „vážné znepokojení“ nad projekty Epoque a má se věcí znovu zabývat na svém zasedání v červenci. Ředitel ICOMOS International, poradního orgánu UNESCO, Michael Petzet, dokonce vyzval primátora Pavla Béma k okamžitému zastavení projektů, neboť mohou poškodit panorama Prahy.
„Podklady pro územní řízení mají řadu nedostatků, některé důležité dokumenty zcela chybí,“ říká právník Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí. Podle něj měl investor spis doplnit do konce února. „Domníváme se, že stavební úřad by měl řízení zastavit. Požadované dokumenty dodnes neexistují a stavby proto nelze umístit,“ řekl Kužvart.
Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankráce upozorňuje, že není vyřešeno, kudy budou k mrakodrapům přijíždět uvažované tisíce aut. „Plánované rozšíření magistrály není povoleno a možná nikdy nebude. Existující silniční síť přitom další auta nedokáže pojmout. Po výstavbě dalších budov hrozí dopravní kolaps,“ říká Janoušková. „Dokud nebude schváleno nové dopravní řešení celé Pankrácké pláně, není možné stavět další budovy s více než třemi stovkami parkovacích míst.“
Občanská sdružení se v řadě svých výhrad shodují s Útvarem rozvoje města, který ve svých vyjádřeních kritizuje jak velikost a uspořádání budov, tak i parkovou úpravu v jejich okolí a řešení přízemních podlaží. Dokumentace pro územní řízení nezohledňuje řadu závazných podmínek stanovených v procesu posuzování vlivů staveb na životní prostředí (EIA). Se stavbou nesouhlasí ani Národní památkový ústav.
Podle Martina Skalského z Arniky dnes v Praze hrozí opakování situace, k níž došlo před časem ve Vídni. Tamní radnice vydala povolení ke stavbě výškových budov přímo v centru města. Hrozícímu vyškrtnutí města ze seznamu UNESCO město posléze zabránilo pouze za cenu vysokých kompenzací investorům, kteří získali právní nárok na stavbu. Jedině tak byli ochotni od svých projektů ustoupit.
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Výrobky bez jedů! Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org