Právě běží lhůta pro připomínkování změny územního plánu, která odstartuje výstavbu nové čtvrti na brownfieldu u Nákladového nádraží Žižkov (návrh změny a posouzení vlivu na životní prostředí). Podkladem naprosto zásadního rozhodnutí je územní studie od Institutu plánování a rozvoje (IPR). Městští plánovači však studii sestavenou z developerských záměrů zatím nedali občanům k dispozici, pouze ji promítnou online. IPR tím značně omezuje přístup k podkladům, bez nichž lze stěží zpracovat kvalitní námitky k výstavbě, která ovlivní životy tisíců lidí Žižkova.
“Magistrát nejspíš nechce, aby obyvatelé do budoucí podoby Žižkova příliš zasahovali. Kompletní podkladovou studii veřejnost k prostudování nedostane, o změnách se dozví pouze z úřední desky nebo veřejné prezentace. To je ke zpracování kvalitních připomínek žalostně málo,” říká Václav Orcígr z Arniky.
Podkladem pro změnu územního plánu je studie, kterou podle dostupných informací IPR zpracoval pouhým překopírováním developerských záměrů s drobnými úpravami. Prolomení stavební uzávěry přitom umožní developerským firmám Finep, Penta Real Estate a Sekyra Group postavit zbrusu novou čtvrť pro 15 tisíc obyvatel o rozloze 45 hektarů odpovídající půlce Starého Města. Central Group na zbylých 13 hektarech rozvojového území stavět může díky výjimce ze stavební uzávěry.
Městská část Praha 3 před rokem a půl vyjádřila řadu výhrad, IPR je ale na malé výjimky ignoroval. Radnice Prahy 3 se proto nedočkala zpracování podrobnější a především závazné studie, natož vymezení konkrétních ploch pro školy, školky a zdravotnická zařízení, kvůli čemuž městská část ztratí předkupní právo na pozemky. Nepočítá se ani se snížením hustoty zástavby kvůli budoucí nadměrné dopravní zátěži. V plánech zůstává 70m věžák přímo v areálu historické budovy, jen o pár metrů nižší než sousední věž Ústřední telekomunikační budovy.
Vedení Prahy řeší využití žižkovského brownfieldu zhruba devět let. Za celou dobu IPR navzdory vlastním slibům nevypsal žádnou veřejnou urbanistickou soutěž, neproběhla participace s obyvateli, ani neumožnil studii připomínkovat, jak tomu bylo v případě územní studie nové čtvrti v holešovických Bubnech. Přestože má IPR hájit zájmy města a jeho obyvatel, z dostupných informací je zřejmé, že studie vznikla pouhým překreslením developerských záměrů s drobnými úpravami. Příspěvková organizace hlavního města těmito kroky porušuje své vlastní zásady Manuálu participace v plánování města, které dlouhodobě navenek prosazuje na úkor potřeb developerů k maximálnímu vytěžení pozemků.
Harmonogram jednání o změně územního plánu
Veřejné promítnutí územní studie proběhne online 10. února 2021 v pražském CAMP v rámci cyklu Velké změny Prahy. Pár dní poté, 16. února 2021 následuje veřejné online projednání změny územního plánu. Jedinou šancí, jak ovlivnit budoucí podobu čtvrti, je podání připomínek do 23. února 2021.
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.