V pondělí 16. dubna bude zveřejněn dlouho očekávaný návrh nového územního plánu hlavního města. Pražané pak budou mít od 27. června 30 dní na podání svých připomínek. Vyplývá to z dnešní odpovědi radní Petry Kolínské na interpelaci Václava Orcígra z Arniky.
„Kvůli tomu, že Institut plánování a rozvoje ani po šesti letech návrh Metropolitního plánu stále nedokončil a na podzim nás čekají komunální volby, připadne lhůta na podání připomínek na červenec. Lidé budou mít nicméně na prostudování, seznámení a diskusi o dokumentu o mnoha tisících stranách historicky poprvé více než jeden měsíc času, což je minimum definované stavebním zákonem, a to 60 dnů. Lhůta je tak v podstatě dvojnásobná, což oceňujeme,” říká Václav Orcígr z Arniky.
Uzavřený tým architekta Romana Kouckého připravuje Metropolitní plán Prahy od roku 2012. Letos mají dostat Pražané konečně možnost se na celé dílo, které slibuje “inovaci a změnu paradigmatu v plánování města” uceleně podívat a napsat k němu své připomínky. Nejde přitom o žádnou maličkost: nový územní plán ovlivní ceny pozemků, domů a bytů, rozhodne o tom, kde zůstanou parky a zelené plochy a kde se bude stavět, jak vysoké domy budou ve městě vyrůstat nebo jaká bude kapacita škol a školek, domovů důchodců nebo univerzit.
Metropolitní plán bude závazný a určí vývoj města v nejbližších nejméně dvaceti letech. Kdo svou šanci vyjádřit se promešká, bude mít další příležitost teprve kolem roku 2040.
Sledujte aktuální dění na Spravujeme Metropolitní plán
Přepis interpelace Václava Orcígra z Arniky a odpověď radní pro územní plánování Petry Kolínské z 22. března 2018
Václav Orcígr: Dobrý den a děkuji za slovo. Vážená paní radní, dámy a pánové, vzhledem k rostoucím spekulacím o termínu zveřejnění finální verze návrhu Metropolitního plánu mi dovolte za spolek Arnika i řadu občanů Prahy vznést dotaz na oficiální zveřejnění návrhu Metropolitního plánu podle stavebního zákona a s ním související zahájení společného jednání a období pro podávání připomínek občanů. Existují-li další detaily či nové informace související s harmonogramem přípravy Metropolitního plánu, prosím rovněž o jejich sdělení. Dle neověřených informací má být termín společného jednání stanoven na 27. června, což určuje 30denní lhůtu pro podávání připomínek na období letních prázdnin. Ačkoli oceňujeme snahu zvýšit informovanost veřejnosti i míru jejího zapojení do přípravy nového územního plánu, pakliže je tento termín skutečně platný, dovolte mi vyjádřit určité rozčarování nad tím, že období připomínek, ke kterému bylo pořizovatelem i zpracovatelem Metropolitního plánu opakovaně odkazováno jako na klíčový okamžik, kdy budou moci občané vyjádřit své výhrady, je stanoveno na dobu letních dovolených. Takový krok považujeme za vůči občanům nevstřícný a nestrategický i pro sběr důležité zpětné vazby pro Metropolitní plán samotný, který v současné podobě vykazuje řadu zásadních nedostatků, jež významně ohrožují jeho úspěšné dokončení. Mnohokrát děkuji za odpověď.
Petra Kolínská: S harmonogram se to má následovně. Historicky jsme jako první zastupitelstvo rozhodli o tom, že zákonem daná lhůta pro projednání materiálu bude prodloužena. Ta zákonodárná lhůta je vlastně 15 + 30 dnů, kdy 15 dnů mají občané dle stavebního zákona na prostudování materiálu, pak mají 30 dnů na podávání připomínek. Tahle šibeniční lhůta, která nepočítá s podmínkami, kteér máme v Praze, kdy máme MČ, baterie je obsáhlá, tak jsme se doohodli, že je nedůstojná, a prodloužili jsme ji o 60 dnů. Takže celkem na projednání a připomínkování plánu bude přes čtvrt roku, 75 dnů. Abychom tuhle poměrně netradičně dlouhou lhůtu mohli napasovat do kalendářního rkou, měli jsme tyto možnosti: Čas pro studování a dotazování MČ dát do prázdnin, a to společné jednání s připomínkováním by spadlo do září. Nebo jsme připomínkování MČ dát do období, kdy budou volby, a datum pro zasílání připomínek by spadlo do Vánoc. Tyhle dvě varianty nám přišly jako pro všechny velmi špatné. A proto jsme se s pořizovatelem a se zpracovatelem metropolitního plánu dohodli, že to nejlepší datum je čas pro studování, scházení se, vysvětlování si se zastupitelstvi MČ situovat do období duben - červen, pak v jednom dni musí být Metropolitní plán předsatven na veřejnosti, to je datum 27. 6. a pak mít těch 30 dnů. To je pro veřejnost i zastupitele MČ velmi jaksi přívětivý harmonogram, kdy to nejdůležitějíš se bude konat do prázdnin. A pak je celý měsíc o prázdninách zaslast připomínku. Ale tam jde o formální doeditování připomínky. To lze dělat po mailu, připomínku lze zaslat z Ameriky datovou schránkou, poštou... Taikže opravdu v této věci mám čisté svědomí a mám pocit, že jsme ten prostor pro seznámit se s materiálem udělali velmi příkladným způsobem. Co se týče oficiálního oznámení harmonogramu, datum polovina dubna, 27. 6. jsou ještě stále orientační. Ale všichni pracujeme na tom, aby se velmi záhy staly oficiálními. A jakmile budeme mít jistotu, že data, která tu na mikrofon veřejně říkám, budou opravdu platit, tak vám dávám svoje slovo, že se o tom dozví opravdu každý, nebudeme to schovávat na úřední desce, ale bude k tomu tisková zpráva a konference a podpůrné aktivity ze strany HMP. Do toho léta, do 27. 6. bude k dispozici výstava Metropolitního plánu v CAMPu, bude možnost, ta už běží teď, se zúčastnist přednášky s možností klást dotazy, které provádějí zpracovatelé plánu. Bude k dispozici informační web a brožura. A zároveň očekáváme diskuzi občanů se zastupiteli MČ na půdě MČ. To vše se odehraje do konce června. A datum 27. 6. asi nevypadá úplně hezky, je to blízko prázdnin, ale je to završení studia a příprav. Rozhodně to není žádný start té věci.