Finančně dostupné, bezbariérové bydlení a více domovů pro seniory. To jsou oblasti, které trápí starší obyvatele hlavního města. Nejvíce si naopak cení fungování veřejné dopravy. Vyplývá to z ankety, ve které se Arnika ptala pražských seniorů.
Řada starších lidí v Praze si nemůže vyhovující bydlení dovolit. Například nájem garsonky činí v průměru jedenáct tisíc korun, průměrný důchod se přitom pohybuje kolem třinácti tisíc. Ve městě jim chybí spousta dalších služeb, jako jsou menší obchody v blízkosti domova, rozvoz jídla nebo služby sociální péče.
Přečtěte si, co se pražským seniorům na metropoli (ne)líbí
Problémy podle oslovených způsobuje i všudypřítomná automobilová doprava, která metropoli zatěžuje prachem a hlukem. Stěžují si na zastavování zelených ploch nejen místy pro parkování, ale novou zástavbou obecně. Naopak by ocenili rozšíření městských parků a více stromů v ulicích.
Nejlépe dopadla městská hromadná doprava. A i tady je co zlepšovat. Seniorům by vyhovovala větší bezbariérovost vozů nebo nástupních ostrůvků. Praha by měla navíc investovat do zlepšení infrastruktury pro pěší a cyklisty a zároveň podporovat své obyvatele, aby nechávali auta raději doma.
„Aby se seniorům v Praze dobře žilo, musí na jejich potřeby myslet i klíčové strategické a rozvojové dokumenty, jako třeba připravovaný Metropolitní plán. Zatím se zdá, že na starší lidi zapomíná, což jsme kritizovali i v našich připomínkách. Pokud si to městští plánovači neuvědomí, bude metropole v kvalitě života zaostávat za západem i nadále,“ upozorňuje Václav Orcígr z Arniky.
Arnika oslovila 65 lidí ve věku 55 a více let z řad aktivních seniorů z pražských občanských a seniorských organizací a účastníky semináře pro seniory, který Arnika pořádala. Senioři odpovídali na otevřené otázky dotazníku, získané podněty pak byly tříděny podle četností výskytu jednotlivých témat.