Poslanci obdrželi od občanů v posledních čtyřech dnech téměř tisíc emailových zpráv s výzvou, aby zastavili nebezpečný návrh stavebního zákona. Téměř dva a půl tisíce občanů zároveň podpořilo výzvu na webu Zastav to. Senát návrh stavebního zákona jednomyslně odmítl a vrátil poslancům. Nejspíš už zítra na poslance čeká jedno z nejdůležitějších hlasování v tomto volebním období. Pokud chtějí zlepšit a zrychlit rozhodování o stavbách, měli by špatný návrh zákona zamítnout a v novém volebním období připravit nový návrh.
K protestním hlasům profesních a zájmových organizací se přidávají jednotliví občané. Výzvu, kterou na konci minulého týdne spustily nevládní organizace Arnika, Hnutí Duha a Zelený kruh, podpořilo k dnešnímu poledni přes 3000 občanů.
„Na stole je hodně argumentů pro to, aby poslanci zákon neschválili. Nepovedený návrh nedobrou situaci v oblasti výstavby ještě zhorší,“ uvedla Petra Kolínská ze Zeleného kruhu.
”Pokud poslanci schválí návrh zákona přes varování odborníků, soudů, Bezpečnostní a informační služby i přes jednohlasné veto v Senátu, bude to jasná zpráva o tom, co si o právech občanů i ochraně veřejných zájmů myslí,” upozorňuje Anna Vinklárková z Arniky.
Počet odpůrců zákona postupem času narůstá. Proti zákonu se vyjadřují nejen ochránci přírody, ale i stavební inženýři, památkáři, akademici a veřejný ochránce práv. Ostře proti jsou asociace sdružující samosprávy. Návrh se nelíbí ani České komoře architektů, která přípravu zákona aktivně podporovala. (Odkazy na kritická vyjádření jednotlivých aktérů).
Proč je zákon nebezpečný?
- Návrh likviduje systém ochrany veřejných zájmů. O betonování v lesích, v části území národních parků či o záboru a zničení zemědělské půdy bude rozhodovat stavební úřad.
- Návrh by nevyhnutelně přinesl kolaps vydávání stavebních povolení kvůli přesunu tisíců úředníků a rozpracovaných projektů. Analýza ministerstva vnitra odhaduje délku výluky ve vydávání povolení až na 18 měsíců.
- Rozsáhlé organizační změny se neobejdou bez miliardových výdajů.
- Centralizace rozhodování posílí korupční příležitosti. Návrhy Rekonstrukce státu, které by mohly částečně omezit korupci, byly zamítnuty.
- Lhůty pro rozhodování stavebního úřadu zůstávají nevymahatelné, rozhodování se tak bude nadále protahovat.
- Zákon byl připraven v rozporu s legislativními pravidly a jeho výsledná podoba může vyhovovat jen několika největším developerským firmám s vlastními týmy právníků.
Do šíření výzvy se zapojily regionální i celostátně působící organizace zaměřené na ochranu přírody: Brontosaurus, Děti Země, Konopa, Nesehnutí, Stop tunelům.
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.