Silničářům i technickým službám končí dnešním dnem sezóna, kdy mohou kácet stromy. Oficiálně totiž začíná vegetační období stromů, tedy doba růstu a s tím spojené přísnější ochrany. Arnika v tento den symbolicky rozjíždí dvouletý projekt, při kterém bude mapovat aleje Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Jeho výstupem bude nejen seznam a poloha alejí, ale také metodika, jak je možné stromořadí mapovat. Lidé se také mohou těšit na tradiční a oblíbenou anketu Alej roku. Zájemcům otevře nevládní organizace ve Zlíně poradenské místo.
„Důslednou ochranu stromořadí komplikuje nejen mnoho mýtů, které se okolo nich tradují, ale i velmi neúplné povědomí správců silnic o poloze a zdravotním stavu stromů v alejích. Chceme silničářům, ale zároveň i řidičům, turistům a přírodě pomoct tím, že ve spolupráci univerzitními odborníky zpracujeme metodiku, jak aleje mapovat. Studenti nám pak pomohou s jejich vyhledáním v krajině a zhodnocením jejich zdravotního stavu. Turisté a lidé, kteří vyrážejí na výlety do české krajiny, můžou pomoct třeba tím, že alej při svých toulkách vyfotí a nominují do ankety Alej roku,“ říká vedoucí projektu Martin Skalský z Arniky.
V tuto chvíli již začala jednání o zapojení vědců a studentů například z Ostravské univerzity, schůzky probíhají i schůzky se silničáři, památkáři nebo pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny. Projekt pomůže i konkrétním alejím v krajině – s partnery vybírá nevládní organizace aleje, které potřebují ošetřit nebo dosadit chybějící stromy, případně místo, kde by bylo vhodné vysadit stromořadí zcela nové.
„Na zlínské poradenské centrum Arniky se budou moci obracet lidé nejen ze Zlínska, ale i okolních krajů. Specializovat se bude na pomoc lidem, kteří se na nás obrátí s tím, že zjistí záměr nebo už probíhající kácení, a budou chtít stromy zachránit. Pro člověka i přírodu je důležitý každý strom, ať už samostatně stojící nebo ve stromořadí, a naším cílem je chránit je,“ dodává spolupracovnice Arniky Vendula Záhumenská, která bude činnost poradny koordinovat.
Arnika také hledá partnery pro další ročníky už tradiční ankety Alej roku, mezi jejíž patrony patří třeba moderátor PhDr. Přemek Podlaha, spisovatelka PhDr. Marie Hrušková nebo popularizátor vědy a někdejší ředitel pražské botanické zahrady RNDr. Václav Větvička.
Arnika sleduje ohrožení alejí již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 32 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů. Ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci vytvořila Arnika první krajskou databázi alejí, která má i podobu turistické mapy. Díky desítkám dobrovolníků Arnika opatřila reflexními pruhy stovky stromů v několika alejích pro zvýšení bezpečnosti řidičů.
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.