V tuto chvíli probíhají na pražském magistrátu jednání o zcela nekoncepčních změnách územního plánu o rozšíření ruzyňského Letiště Václava Havla o novou runway a většího zahuštění další etapy výstavby Masarykova nádraží. Městské části, odborníci, místní obyvatelé a spolky přitom dlouhodobě upozorňují, že takový rozvoj hlavního města povede k rozšíření tepelného ostrova a prohlubování klimatické krize.
„Praha si musí uvědomit, že otázka klimatické krize je pro budoucnost města prioritní. Je na čase, aby politici převzali odpovědnost, která jim byla svěřena. Nesmí umožnit takový rozvoj Prahy, který ji v horizontu několika let udusí pod náporem vedra i nové vlny turismu. Rozšíření letiště nedává ekonomicky smysl. Obrovské investice do výstavby v budoucnu přinesou nové extrémní výdaje na hašení následků tohoto špatného rozhodnutí,“ upozorňuje Václav Orcígr z Arniky.
Jednání Výboru pro územní rozvoj o rozšíření letiště o novou paralelní dráhu prošlo tento týden o jediný hlas. Navýšení kapacity letiště až na dvojnásobek bude znamenat také více turistů, kvůli nimž se nedá často v centru hnout. A nejinak tomu bude po odeznění pandemie. Velká evropská města přitom od dalšího posilování letecké dopravy upouštějí. Například Londýn nedávno zastavil rozšiřování letiště Heathrow. V souvislosti s postupující klimatickou změnou zvětšení letiště znamená porušení mezinárodních závazků vyplývajících mj. z Pařížské klimatické dohody.
Vedle toho je na stole jednání o zahuštění už tak masivní výstavby v dalších etapách výstavby u Masarykova nádraží. To zároveň bude znamenat razantní pokles tzv. koeficientu zeleně a povede k naprostému nedostatku zelených ploch. Masivně zastavěné pozemky v samotném centru tepelného ostrova Prahy bez zelených ploch podmínky pro život místních obyvatel ještě zhorší v letních vedrech vytvoří rozpálené peklo. První etapa projektu u Masarykova nádraží s rozporuplnou zlatou věží od slavné architektky Zahy Hadid přitom už získala letos na jaře územní rozhodnutí.