Proti přehnané a masivní výstavbě podepsalo petici už 1500 lidí. Zástavba na Roztylech v okolí stanice metra se podle nové územní studie zakousne do velké části přilehlé zeleně při okraji Krčského lesa a zdvojnásobí počet aut v ulicích. Místním se nelíbí ani přístup radnice, která své připomínky ke studii uzavřela předčasně, a nebrala tak ohled na názor obyvatel.
Studie, představená v září 2019, nadzvedla roztylské obyvatele ze židlí. Výsledný návrh totiž kopíruje plány developerů v lokalitě a nápadně se podobá celoměstsky významné změně územního plánu, tzv. Velké Roztyly. Ta kdysi určovala desítky hektarů zelené plochy k masivní zástavbě kancelářemi a byty a byla před deseti lety zamítnuta.
Spolek Zelené Roztyly k územní studii vypracoval své výtky a zaslal Magistrátu hlavního města Prahy
„Návrh územní studie představuje hazard se zdravím stávajících i potenciálně nových obyvatel, studie postrádá jakékoliv vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Zatímco majitelům pozemků, zejména Passerinvest Group, přináší studie díky navrhovaným změnám územního plánu v řešeném území obrovský potenciální zisk, stávajícím obyvatelům přináší pouze další dopravní zátěž a zátěž životního prostředí,“ řekla Šárka Zdeňková z Hnutí pro Prahu 11 a spolku Zelené Roztyly.
Územní studie předpokládá až 2600 nových obyvatel, 6 tisíc nových pracovních míst a intenzivní zástavbu v podobě až milionu čtverečních metrů hrubých podlažních ploch. To lokalitu významně zatíží, především obrovským nárůstem dopravy. V ulici Ryšavého, která sídliště protíná, by měla doprava narůst až na dvojnásobek.
„Strach z drastického zhoršení kvality ovzduší a hluku je určitě na místě. Vysoká kapacita výstavby bude mít také významný vliv na adaptační schopnosti lokality na klimatickou změnu a letní vedra. I přes navrhovaný vysoký nárůst obyvatel nenavrhuje studie v lokalitě žádné nové školské, sociální nebo zdravotnické zařízení,” doplnil Aleš Kulhánek ze spolku Zelené Roztyly.
Z veřejných projednání prozatím vyplynulo, že magistrát za svým zpracováním studie stojí a přes protesty místních obyvatel trvá na vybudování nového centra po vzoru stanic metra Budějovická a Pankrác. Územní studie má sloužit jako podklad pro změnu stávajícího územního plánu a pro návrh Metropolitního plánu v dané lokalitě.
„Magistrát i radnice Prahy 11 by měli brát ohledy na představy a přání obyvatel. Současná podoba územní studie bohužel pokračuje v nastaveném trendu a o budoucnosti města, lidí a o kvalitě městského prostředí nechává rozhodovat soukromé investory,“ upozorňuje Václav Orcígr ze spolku Arnika.
Na přání MČ Praha 11 zveřejňujeme také stanovisko místostarosty městské části pro územní rozvoj publikované v radničním časopise Klíč a stránku s informacemi MČ ke studii.