Spolek Arnika vyhlašuje soutěž, ve které hledá města a obce České republiky s nejnižší produkcí komunálních odpadů. Kritériem je dosažení maximálně 150 kg směsných odpadů na obyvatele za rok 2020. Zvláštní ocenění čeká na města s nízkou produkcí a zároveň vynikající mírou recyklace nebo zajímavým nápadem pro hospodaření s odpadem. Výsledky Arnika vyhlásí během letošního září. Svou obec můžete přihlásit na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
“Každý z nás ročně průměrně vyhodí opravdu velké množství odpadů, konkrétně 195 kg směsných a 30 kg objemných. Do roku 2025 mají obce za úkol dosáhnout zákonem daného cíle a snížit roční produkci směsných odpadů na 150 kg na obyvatele dokonalejším tříděním a materiálovým využitím. Jako každý rok ty nejúspěšnější odměníme Odpadovým Oskarem,” říká Milan Havel z Arniky.
Produkce 400 kg/ob/rok je součet produkce obcí a sběren, které se mohou pro plnění oběhového hospodářství nově započítat.
Průměrné hodnoty 150 kg na obyvatele a rok běžně dosahují města a obce ve vyspělých státech, jako například v Německu nebo Rakousku. Během šesti ročníků soutěže Arnika zjistila, že těchto hodnot docilují i obce v České republice. Obce do 500 obyvatel dokážou dokonce snížit svoji produkci pod 100 kg.
Zvláštní ocenění získají obce, které výrazně zlepšily své odpadové hospodářství a mohou jako vzor sloužit ostatním. Toto ocenění je trvalé a zatím ho získaly tyto obce: Červený Kostelec, Dvůr Králové nad Labem, Fulnek, Jeseník, Jihlava, Kyjov, Písek, Příbor, Vysoké Mýto, Nový Hrádek, Břežany, Chvalšiny, Dalešice, Družec, Mikulčice, Mokré, Nezvěstice, Ploskovice, Staré Hradiště a Telnice. Popis odpadového hospodářství těchto obcí lze nalézt na našem webu.
Podívejte se na výsledky minulých ročníků soutěže
Soutěž "Odpadový Oskar" byla realizována v rámci projektu „Odpadové hospodářství obcí – příklady dobré praxe“. Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.