Zastupitelé Prahy 5 by v úterý 19. prosince měli znovu jednat o obytných domech u parku Klamovka. Tentokrát jde o uzavření dohody mezi Prahou 5 a Metrostavem, který developerský projekt chystá. Podle spolku Arnika a místních lidí není navrhovaná spolupráce mezi městem a developerem dostatečně vyvážená a prosazuje spíše zájmy stavitele. Lidé starostovi a zastupitelům Prahy 5 zaslali otevřený dopis a doporučují zpracovat novou a lepší dohodu ve spolupráci s občany.
Stáhněte si otevřený dopis starostovi a zastupitelům Prahy 5 do svého počítače
Smlouva ano, ale výhodná pro všechny
Zatím stále není jisté, jak to s plány Metrostavu dopadne. Radnice Prahy 5 však začala vyjednávat s Metrostavem o kompromisním řešení, které firmě umožní stavět, ale současně co nejméně naruší zástavbu a charakter čtvrti a zaplatí potřebné občanské vybavení. Dohoda je prozatím do značné míry jednostranná a Metrostavu ukládá jen malé povinnosti. Developer například slibuje snížit výšku budov o jedno patro, postavit školku a zřídit promenádu. Naopak městská část se vzdává kontroly nad svým územím a uvažovalo se dokonce o deseti milionové smluvní pokutě pro městskou část v případě porušení dohody. Takové podmínky se nelíbí místním obyvatelům, které navíc k jednání nikdo nepozval, ačkoli se jich celá situace silně dotýká.
“Důležité je, aby zastupitelé zatím nic neschvalovali. Městská část musí mít nejdříve jasno, co jí chybí, jestli skutečně potřebuje školku, nebo jí schází pořádné dětské hřiště, komunitní centrum, chodníky, zda je nutné upravit dopravní infrastrukturu a zajistit péči o zeleň. Teprve pak může o nové podobě Klamovky začít jednat s developerem za účasti svých obyvatel, advokátů a zkušených vyjednavačů,” myslí si Vendula Zahumenská, právnička Arniky. Z otevřeného dopisu je jasné, že se lidé o své okolí zajímají a chtějí řešit, co spolupráce s developerem Praze 5 přinese.
“Pozor by si zastupitelé měli dát i na to, co v memorandu slibují. Pokud se chtějí zavázat k tomu, že vezmou zpět podnět na změnu územního plánu a nebudou zasahovat do územního řízení, měli by si uvědomit, že jako dobří hospodáři by měli pro svou městskou část získat co nejvíce. Schválenou dohodu, byť špatnou půjde už jen těžko vzít zpět. Dohody s investory jsou dobrým nástrojem, musí však být otevřené a férově,” uzavírá Zahumenská.
Historie změn územního plánu na Klamovce
Developerský projekt Metrostavu na Klamovce má bohatou a pohnutou historii. Před více než deseti lety sloužily dvouhektarové pozemky jako tenisové kurty a územní plán počítal s jejich využitím pro sport a školství. V roce 2006 se začalo jednat o změně plánu směřující k zástavbě obytnými domy, se kterou nesouhlasil Národní památkový ústav, ani hygiena. Přesto byla v roce 2010 schválena.
Podle očekávání se dostala k soudu, který vyhověl zástupci veřejnosti Iljovi Mráčkovi, a o změně se muselo hlasovat znovu. Zastupitelé ji i na podruhé v roce 2014 schválili. Rozhodnutí o změně územního plánu se opět dostalo k Nejvyššímu správnímu soudu a proti územnímu rozhodnutí, které bylo mezitím pro bytové domy vydáno, podala veřejnost odvolání. Nakonec městská část Prahy 5 sama podala návrh, aby se pozemky znovu rezervovaly pro sport. Podnět zatím schválili pražští zastupitelé.