Přestože projekt je v pokročilém stadiu realizace, některé klíčové stavby musejí být zastaveny – například budování nových sjezdů ze severojižní magistrály. Rozsudek ovlivní také plánované budovy, mimo jiné i mrakodrapy Epoque. Investoři budou muset projekty přehodnotit a zajistit jejich obslužnost jinak než plánovali: bez automobilů.
Žalobu proti územnímu rozhodnutí na dopravní řešení Pankrácké pláně sepsal advokát Ondřej Tošner. Podle něj je rozsudek průlomový. „Soud se pustil i do věcné roviny sporu, což vítáme. Konstatoval například, že celé dopravní řešení mělo být komplexně posouzeno z hlediska dopadů na životní prostředí, nebo že úřad nemůže odsouhlasit novou dopravní stavbu v území, které je nadlimitně zatíženo hlukem a znečišťujícími látkami v ovzduší, bez kompenzačních opatření. Potvrzuje se tak, že celý proces dostavby Pankrácké pláně je fakticky nezákonný,“ řekl Ondřej Tošner.
„Jedním z důvodů, proč soud zrušil územní rozhodnutí na zkapacitnění pankráckých silnic, je fakt, že úřady nebrali v potaz názor veřejnosti. Daly sice lidem šanci se vyjádřit, ale připomínky vůbec nezohlednily,“ komentuje situaci Marie Janoušková. „Předpokládáme, že jednání o dopravní situaci v naší čtvrti se vrátí na počátek a tím získáme možnost přispět k alespoň částečnému zlepšení koncepce tam, kde to ještě půjde“ řekla Janoušková.
Naráží tím na fakt, že některé části nového dopravního řešení už byly postaveny. Jde například o kruhové objezdy v ulicích Milevské a Hvězdově. Nové nájezdové rampy na severojižní magistrály jsou sice rozestavěné, ale po rozhodnutí soudu by se práce na nich měly zastavit. Naproti tomu předpokládané rozšiřování magistrály zatím ještě ani nezačalo – příslušné rozhodnutí rovněž přezkoumává soud.
„Investoři počítali s dalším nárůstem automobilové dopravy. Vzhledem ke stavebnímu boomu v oblasti Pankráce a Budějovické však již dnes vznikají dopravní zácpy na magistrále. Město by mělo provoz na ní omezit a ne ji rozšiřovat,“ komentuje situaci Alžběta Rejchrtová ze sdružení Občanů postižených severojižní magistrálou. „V oblasti jsou trvale překročeny limity pro hlukovou zátěž a znečištění ovzduší. Hluk byl i důvodem naší úspěšné žaloby proti hlavnímu městu. Nový rozsudek říká, že investiční záměry nesmějí ohrožovat lidské zdraví. Zní to možná samozřejmě, ale úřady se tím dodnes neřídily,“ dodala Rejchrtová.
Zdeněk Holeček z občanského sdružení Pankrácká společnost je přesvědčen, že Pankrác je ideálním místem pro uplatnění moderní dopravní koncepce. „Při schvalování nového dopravního řešení jsme navrhovali využití pěší, cyklistické a veřejné dopravy. Nikdo na to nereagoval. Pankrác je přitom pro moderní dopravní koncepci ideální. Leží na křižovatce metra C a plánované linky D, jezdí tudy autobusy a mohla by zde vzniknout tramvajová trať,“ vysvětluje Holeček. Podle něj je možné hledat inspiraci v pařížské moderní čtvrti La Défensé, do které nemají auta vůbec přístup.
Marie Janoušková z místní občanské iniciativy podotýká, že investoři si teď budou muset vybrat: buď přepracují projekty tak, aby nevyžadovaly nárůst automobilové dopravy, nebo se jich budou muset zcela vzdát. „Mrakodrapy a další stavby, plánované na Pankráci, nemohou získat územní rozhodnutí ani stavební povolení. Bez vyřešené dopravní obsluhy totiž není podle stavebního zákona možné povolit stavbu žádné budovy,“ vysvětlila Janoušková.
Městský soud v Praze by se měl brzy vyjádřit i ke druhé kauze, týkající se Pankrácké pláně. Občanská sdružení podala žalobu také na povolení k rozšíření severojižní magistrály. Povolení vydal magistrát, přestože programové prohlášení městské rady slibuje zklidnění provozu na této dálnici vedoucí centrem Prahy, a její přeměnu v městský bulvár.
Aktivity Centra pro podporu občanů byly podpořeny z prostředků Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu, prostřednictvím Blokového grantu Nadace rozvoje občanské společnosti.