Spolek Arnika využil jarní období, které je ideální pro výsadby nových stromů. Ve spolupráci s ČSOP Studénka opět zapojil mladou generaci do tvorby krajiny, které tak společně navrátili více něž 300 nových stromů. V Jeseníku nad Odrou, Studénce a Bartošovicích žáci místních základních škol vysadili téměř dvě stě nových dubů, hrušní a vrb.
Školáci prvního i druhého stupně základních škol se v terénu naučili, co je potřebné ke správnému zasazení stromu. Zásadní je totiž už samotný výběr druhu. Například vrba roste rychle a potřebuje dostatek vláhy, dub naopak vyžaduje více prostoru a světla. Stromkům ve volné krajině je pak nutné zajistit také oporu a ochranu proti okusu zvěří.
„Při letošních jarních výsadbách jsme se více zaměřili na dosadbu přestárlých stromořadí kolem polních cest a vodních toků. Například v Jeseníku nad Odrou jsme doplnili mladé doubky a staré odrůdy hrušní, které lemují polní cestu. Jsme rádi, že děti mají o práci na čerstvém vzduchu zájem a doufáme, že si odnesou dobrý pocit ze zasazeného stromku, ke kterému se budou vracet třeba i se svými vlastními dětmi. Praktická zkušenost s rýčem a kladívkem se jim bude určitě taky hodit,“ řekl s úsměvem Petr Libosvár z ČSOP Studénka.
Duby a vrby vytváří typický ráz krajiny Poodří. Dlouhou tradici zde mají i hrušně, proto spolky věnují velkou pozornost výběru jejich starých odrůd. “Nové stromky jsou pravidelně kontrolovány a ošetřovány, výsadbou totiž péče o ně nekončí a vzhledem k faktu, že v posledních letech přibývá suchých období, je vhodné zejména mladým stromům dopřát dostatečnou zálivku,” doplnila Marcela Klemensková, odbornice Arniky na ochranu stromů a krajiny.
Jarní výsadby jsou u konce, a tak se už teď začínají plánovat ty podzimní. Dobrovolníci, kteří by se do výsadby chtěli také zapojit, najdou potřebné informace na stránkách www.pooodrizije.cz.
Výsadba stromů v krajině je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří, v jehož rámci Arnika vysadí celkem 1500 stromů. Dalších 500 stromů vysadí v lokalitách navazujících na chráněné území. Na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju.
Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR. Jarní výsadby 2022 v Poodří podpořili ČSOB pomáhá regionům a rodinná firma Mapuito.