V 1. ročníku soutěže o nejlepší ekoporadenský počin byly minulý týden na Valné hromadě Sítě ekologických poraden představeny a následně vyhlášeny projekty, které mohou být příkladem ostatním ekoporadnám.
Soutěž měla dvě hlavní ocenění: Cenu poroty, o které rozhodli odborníci z oblasti ekoporadenství, a Cenu ekoporaden, ve které hlasovali samotní poradci. Na rozdíl od loňského „nultého" ročníku, kde panovala shoda ve výběru v obou kategoriích, letos každou z cen vyhrál jiný projekt. Odborná porota udělila hlavní cenu projektu ekoporadny Veronica věnovanému propagaci kohoutkové vody s názvem „Natočte si kohoutkovou". Druhou hlavní cenu, kterou vybírali sami poradci, obdržela „Ekorozhledna" EkoCentra Brno - aktivita zaměřená na udržitelný životní styl.
V 1. ročníku soutěže o nejlepší ekoporadenský počin byly minulý týden na Valné hromadě Sítě ekologických poraden představeny a následně vyhlášeny projekty, které mohou být příkladem ostatním ekoporadnám. Soutěž měla dvě hlavní ocenění: Cenu poroty, o které rozhodli odborníci z oblasti ekoporadenství, a Cenu ekoporaden, ve které hlasovali samotní poradci. Na rozdíl od loňského „nultého" ročníku, kde panovala shoda ve výběru v obou kategoriích, letos každou z cen vyhrál jiný projekt. Odborná porota udělila hlavní cenu projektu ekoporadny Veronica věnovanému propagaci kohoutkové vody s názvem „Natočte si kohoutkovou". Druhou hlavní cenu, kterou vybírali sami poradci, obdržela „Ekorozhledna" EkoCentra Brno - aktivita zaměřená na udržitelný životní styl.
„Soutěž je pro ekoporadce příležitostí porovnat vlastní přístupy a znalosti s ostatními. Škála témat, kterým se věnují jednotlivé členské ekoporadny STEPI, je široká. Soutěž je tak dobrou platformou pro hlubší výměnu zkušeností. Díky tomu pak můžeme dále zvyšovat kvalitu i efektivitu poskytovaných služeb," říká Kamila Kameníková ze STEPi.
Odborná porota dále ocenila aktivity ekoporadny sdružení Arnika zabývající se ochranou aleje v Žižkově Poli na Vysočině před kácením, projekt EkoCentra Brno k udržitelnému životnímu stylu a práci Rosy věnující se osvětě přírodních zahrad. Ekoporadci při svém hodnocení dále vyzvedli práci ekoporadny Veronica s propagací kohoutkové vody a Ekologického právního servisu za činnosti vedoucí k ochraně veřejnosti před nadměrným hlukem.
Na rozdíl od loňského nultého ročníku se mohly letos do soutěže přihlásit všechny ekoporadny z celé České republiky a tato otevřenost zůstane zachována i v příštích ročnících. „Otevřenost všem organizacím poskytujícím environmentální poradenství bezpochyby přispěje k dalšímu zviditelnění poradenství, ale hlavně podpoří vzájemnou motivaci, přenos zkušeností a multiplikaci úspěšných činností poraden," dodala Kamila Kameníková ze STEPi.
Cílem soutěže byla zejména prezentace příkladů dobré praxe. Popis projektů zahrnoval i metodické poznámky, které mají pomoci ostatním organizacím využít těchto zkušeností. Odborná porota vybírala na základě kritérií, jako je inovativnost projektu a přístupů, vazba na potřeby klienta, zobecnění výstupů a prostor pro plošné využití, profesionalita a dopad na životní prostředí a komunitu.
Soutěž je letos součástí projektu nazvaného „Poradenství - metody, příklady, certifikace", realizovaného za finanční podpory Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí. Další ročníky soutěže již poběží nezávisle.
Síť ekologických poraden (STEP) je nejstarší institucí zastřešující ekologické poradny u nás. Jejími členy je 20 organizací, které v rámci své činnosti zodpoví ročně stovky až tisíce dotazů z nejrůznějších oborů.
Sdružení Arnika je členem Sítě ekologických poraden STEP a podílí se mimo jiné na mediální prezentaci projektu „Poradenství – metody, příklady, certifikace", jehož součástí je i zmiňovaná soutěž. Projekt je realizován za finanční podpory Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí.
Oceněné projekty
Projekty oceněné odbornou porotou:
1. Natočte si kohoutkovou / Veronica
2. Žižkovo Pole – jak zachránit alej před pokácením / Arnika
3. - 4. Přírodní zahrady bez hranic / Rosa; Protihlukový kompas / Ekologický právní servis
Projekty oceněné ekoporadci
1. Ekorozhledna - základní orientace a praktické tipy pro udržitelný životní styl / EkoCentrum Brno
2. - 3. Protihlukový kompas / Ekologický právní servis; Natočte si kohoutkovou / Veronica
Natočte si kohoutkovou
Téma: Propagace pití vody z kohoutkuCílová skupina: Široká veřejnost, návštěvníci kin
Místo realizace: zejména Jihomoravský kraj, ale dostalo se do celé ČR
Doba realizace: od ledna 2010 do prosince 2011, s výstupy pracujeme i v současnosti i v budoucnosti
Webová stránka: www.veronica.cz/voda
Řešitel: Monika Vokálová
Zdroje financování: Státní fond životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí, Nadace Veronica, Jihomoravský kraj
V Ekologické poradně Veronica mají dotazy z oblasti „odpady" už řadu let největší zastoupení. Velkou podskupinu těchto dotazů tvoří téma „třídění plastů". Zároveň rostlo zastoupení dotazů v poradně na téma kvalita vody. Do tohoto se promítá patrný trend v české společnosti rostoucí spotřeby balených vod, s níž souvisí negativní environmentální dopady. Rozhodli jsme se tedy jít ke kořenům problému a tato témata propojit – nabídnout klientům účinné řešení, jak předcházet vzniku plastových obalů – PET láhví – a zároveň i alternativu, jak uspokojovat svoje potřeby environmentálně šetrněji (pití vody z kohoutku).
Pro dosažení tohoto cíle jsme zvolili inovativní způsob prezentace tématu, který odpovídá současným trendům předávání informací – vizualizace problému, prezentace hravou vtipnou formou, trend sdílení prostřednictvím sociálních sítí. Naším záměr bylo vytvořit video spot, který bychom mohli jednak distribuovat na různých serverech a sociálních sítích, ale také v kinech.
Oslovili jsme mladé tvůrce z oblasti audiovizuální tvorby a konzultovali s nimi náš záměr. Umělci zajistili pohled na téma a jeho vizuální konceptualizaci a komunikaci veřejnosti prostřednictvím audiovizuálního média. Výsledkem byl 36-vteřinový spot propagující pití pitné vody z kohoutku. Spot se k tématu staví pozitivně ve smyslu zdůraznění zejména kladů pití vody z kohoutku (čerstvost, neustálá dostupnost, levnost, možnost sdílení) před vyzdvihováním negativ používání vody balené, která však ze spotu nepřímo rovněž vyplývají.
Video spot jsme distribuovali na serverech www.veronica.cz/voda a sociálních sítích Facebook a YouTube. Pro oslovení i jiných cílových skupin, která využívají jiná média, jsme video spot nabídli k odvysílání kinům. Video spot byl odvysílán po dobu jednoho měsíce v kinech čtyř krajských měst a dalších čtyř okresních měst před každou filmovou projekcí uvedenou v programech kin.
Vytvoření klipu, jeho distribuce a měsíční odvysílání ve dvanácti kinech (v každém kině jeden měsíc) stálo cca 35 000 Kč, což je cena srovnatelná s výrobou a tiskem „normálního" letáčku.
Možnosti vyžívání video spotu „Natočte si kohoutkovou" jsou i v budoucnu značné. Například u příležitosti Světového dne vody 22. března 2011 jsme oslovili řadu kin v ČR a v několika z nich klip bude odvysílán.
Během trvání projektu jsme rozvíjeli i další „klasické" nástroje – pravidelné informování o tématu, informační stánky s problematikou balené vody, ale i studánek a pramenů. Pokračovali exkurze s odborným výkladem ke studánkám Brna a širokého okolí. O řadě studánek jsme vypracovali analýzu jejich kvality. Vytvořili jsme anketu zjišťující spokojenost s dostupností vody v brněnském veřejném prostoru.
Žižkovo Pole – jak zachránit alej před pokácením
Téma: Ochrana dřevin
Cílová skupina: Obyvatelé obce Žižkovo Pole, obecní úřad, městský úřad
Přibyslav, Krajský úřad Vysočina, veřejnost
Místo realizace: Žižkovo Pole
Doba realizace: 2008 až 2010
Webová stránka: http://arnika.org/kauzy-stromy/alej-u-zizkovy-mohyly-na-vysocine
Řešitel: Ing. Jana Vitnerová
Partneři: OS Mezník, zastupitele města Přibyslav
Zdroje financování: NROS, MŽP, fundraisingová akce Plechovka pro alej, Hornbach
Jedna z nejzachovalejších alejí na Vysočině se nachází mezi obcemi Dobrá u Přibyslavi, Žižkovo Pole a Macourov. Je významnou krajinnou dominantou Přibyslavska a dokladem tvůrčí schopnosti našich předků začlenit šetrným způsobem cestu do okolní krajiny. Navazuje na okrasnou zahradu v okolí Žižkovy mohyly, postavené v roce 1874 podle návrhu Antonína Wiehla na místě, kde zřejmě zemřel Jan Žižka z Trocnova. Alej byla založena v roce 1924, na památku pětistého výročí od jeho úmrtí. Některé stromy jsou ale zřejmě ještě starší.
Převážně lipová alej s více jak třemi sty stromy se zachovala překvapivě kompaktní a téměř bez mezer. Vitalita stoletých lip je velmi vysoká, stromy jsou bez větších poškození. Stromy dosahují výšky mezi 15 a 20 metry. Výjimkou nejsou stromy s obvodem kmene i 300 cm. Alejí vedou značené turistické i cyklistické stezky, prochází tudy také stezka Karla Havlíčka Borovského.
Přes tyto skutečnosti se od roku 2007 snaží obecní úřad obce Žižkovo Pole stromořadí vykácet z důvodu rekonstrukce vozovky. Arnika vstoupila do případu na základě poradenského kontaktu občanského sdružení Mezník, které se také přihlásilo k účasti ve správním řízení o povolení kácení této aleje. V těchto případech se systémově kryje postavení žadatele o kácení - samosprávy obce - s kompetencemi státní správy na úseku ochrany dřevin rostoucích mimo les.
Systémové poradenství
Arnika jednak poskytovala průběžné konzultace účastníkům řízení. V řízení bylo nutné se odvolat, neboť obec sama sobě kácení samozřejmě povolila. Přestože, byl odvolací úřad v Přibyslavi proti kácení, rozhodnutí podstoupil krajskému řadu. Krajský úřad většině kácení nevyhověl, dlouhodobě počítá s odkácení pouze desetiny stromů pro realizaci výhyben.
Management na dobu určitou
Arnika zároveň aktivně vzala kauzu za svou a ve spolupráci s partnerskou regionální organizací OS Mezník zpracovala například podrobný dendrologický posudek. Hotovým posudkem podložily tyto organizace další ze svých žádostí o zpamátnění aleje. (O zpamátnění žádal také odbor životního prostředí Městského úřadu v Havlíčkově Brodě). O památkové ochraně aleje rozhodl 2. června 2009 ve správním řízení Městský úřad v Přibyslavi, proti jeho rozhodnutí se však obec Žižkovo Pole odvolala ke krajskému úřadu. Ten dne 3.11.09 rozhodl o vyhlášení zákonné ochrany aleje mezi obcemi Žižkovo Pole a Přibyslav. Obec Žižkovo Pole však proti rozhodnutí podala žalobu.
Rozhodnutí o zpamátnění aleje předcházel další posudek, který vypracoval samotný Krajský úřad Kraje Vysočina. Také tento posudek alej ohodnotil jako velmi cennou, zdravou a vitální. Doporučuje ji prohlásit památnou, a když kácet, tedy jen jednotlivé nemocné stromy. Pro zlepšení bezpečnosti provozu na vozovce navrhuje zpracovatel Ing. Krejčí na uvolněných místech zřídit rozšířená místa (výhybny) a kmeny stromů opatřit bílým nátěrem pro lepší orientaci řidičů při zhoršené viditelnosti
Vedení kampaně
Souběžně po dobu trvání kauzy vedla Arnika kampaň za záchranu tohoto stromořadí. Byl uskutečněn například happening, kdy samotný Jan Žižka, ke kterému vedou historicko-kulturní kořeny založení této aleje, přišel orodovat za její zpamátnění na krajský úřad. Symbolický Jan Žižka předal JUDr. Romanu Sloukovi z odboru životního prostředí Krajského úřadu v Jihlavě, listinu s pověstí o tom „Kterak alej Žižkova zpamátněna byla". V roce 2010 navíc Arnika podpořila zachování aleje obnovou desetiletí zanedbaných bílých pruhů, které jsou významný bezpečnostním prvkem provozu na silnicích. V průběhu dvou akcí opatřila Arnika spolu s místními dobrovolníky více jak 300 stromů tedy veškeré stromy v aleji bílým nátěry. V této souvislosti byly informováni řidiči a veřejnost o významu akce, aleje Žižkovo Pole, ale i stromořadí podél silnic obecně.
Současný stav
Obec Žižkovo Pole sice proti rozhodnutí krajského úřadu o zpamátnění alej podala žalobu, nicméně alej Žižkovo Pole získala nejen pozornost silniční správy. Dohoda mezi krajským úřadem, silniční správou, Agenturou ochrany přírody a krajiny a Českou inspekcí životního prostředí o šetrné rekonstrukci vozovky počítá s vykácením pouze nezbytného množství stromů (max.10 %) pro realizaci výhyben. Ale především si alej získala patronát veřejnosti, která se nyní o jejích zachování více než zajímá.
Návaznosti
Projekt je součástí širší kampaně Arniky „Zachraňme stromy", která se v roce 2010 intenzivně zabývala problematikou ochrany silničních stromořadí, jejich systematické péče a obnovy. Kromě dlouhodobé diskuze se zúčastněnými stranami, která byla realizována např. formou kulatých stolů, odborného semináře atd., tento projekt významně přispěl ke zpracování metodické publikace „Silniční stromořadí v české krajině – koncepce jejich zachování, obnovy a péče o ně", kterou Arnika rozeslala všem krajům a silničním správám v ČR.
Další informace: http://arnika.org/kauzy-stromy/alej-u-zizkovy-mohyly-na-vysocine
Přírodní zahrady bez hranic
Téma: Přírodní zahrady
Cílová skupina: odborná i laická veřejnost (zahrádkáři, profesní firmy, úřady, aj.)
Místo realizace: České Budějovice (projekt na česko rakouském příhraničí)
Doba realizace: 09/2009 – 06/2012
Webová stránka: www.rosacb.cz, www.prirodnizahrada.eu
Řešitel: Občanské sdružení Přírodní zahrada
Partneři: Chaloupky, Veronica, subdodavatel Rosa
Zdroje financování: ERDF
Popis projektu a použitých metod ekoporadenství
V minulosti se naše ekoporadna zabývala tématem Přírodních zahrad a přenesla mnoho zajímavého z Dolního Rakouska, kde je toto téma více rozvinuté a dokonce podporované vládou. Snad ze zájmu či ze setrvačnosti jsme se občas s dotazy na přírodní zahrady setkávali i později, zjistili jsme však, že již nemáme zásoby informačních materiálů pro klienty a díky personální nekontinuitě nemáme ani v tématu zběhlé poradce. Proto jsme v roce 2008 začali společně s dalšími partnery připravovat přeshraniční projekt na téma přírodní zahrady, který je v současnosti za polovinou své realizace. Aktivity projektu jsou rozdělené mezi jednotlivé partnery, všem je však společné poradenství pro veřejnost včetně terénního poradenství. Některé znalosti (knowhow) jsou přenášeny z Dolního Rakouska.
Abychom byli schopni dobře poskytovat poradenství prošli jsme sérií školení zaměřených na oblasti přírodních zahrad. Školení zajišťovali externí odborníci z Rakouska i z Česka, kromě teorie zahrnovaly i praktické ukázky a exkurze za příklady dobré praxe. Díky spolupráci několika organizací na jednom tématu jsme tak kromě znalostí získali i publikované materiály, navzájem se informujeme o novinkách a dění týkající se přírodních zahrad. Individuální poradenství jsme tak schopni dělat kvalitněji než dříve, navíc se nabídka poradenství rozšířila o možnost domluvy terénní konzultace. Absenci praktických informačních materiálů se snažíme vyplnit reedicemi i novými výtisky. Jako reedice byla vydána rozšířená příručka „Moje přírodní zahrada", která přináší detailněji zpracované oblasti přírodní zahrady. Byl již také vydán dvouletý kalendář, který přináší konkrétní tipy k jednotlivým prvkům přírodní zahrady a k jednotlivým kalendářním měsícům. Prakticky zaměřenou tiskovinou mají být dále knižní záložky s tipy, které vzešly z nejčastěji kladených dotazů.
Další aktivity jsou zaměřeny především na odbornou veřejnost, poněvadž v soukromých zahradách je většinou motivace k přírodnímu obhospodařování spojená s apelem na zdravé a bohaté prostředí bez chemie. Zatímco ve veřejném prostoru se většinou hospodaří konvenčně s chemickými prostředky a nemalými finančními náklady. Mnozí klienti z řad veřejnosti si nad touto skutečností navíc často povzdychnou. Cílovou skupinou jsou tedy také firmy pečující o veřejnou zeleň, úřady, projektanti a další. Pro ně chystáme konferenci, kde přednášející budou prezentovat přírodě blízké postupy v péči o zeleň a zkušenosti s nimi. Na konferenci bude navazovat exkurze za příklady dobré praxe do Dolního Rakouska. Pilotně jsme navíc zkusili začít vyjednávat o úpravě části veřejné zeleně dle principů přírodních zahrad. Přes počáteční oboustrannou nesmělost je vše na dobré cestě.
Ekorozhledna - základní orientace a praktické tipy pro udržitelný životní styl
Téma: udržitelný, ekologicky šetrný životní stylCílová skupina: Dospělí mladšího a středního produktivního věku (cca 25 až 45/50), většinou rodiny s dětmi či nastávající rodiče, většinou ženy, které obecně mají na starosti nákupy, zajištění chodu rodiny, péči o děti
Místo realizace: EkoCentrum Brno, Ponávka 2, 602 00 Brno
Doba realizace: 2010
Webová stránka: www.ecb.cz, www.ekorozhledna.cz
Řešitel: EkoCentrum Brno - Kateřina Ševčíková, Gabriela Zavadilová
Zdroje financování: SFŽP a MŽP
Popis projektu a použitých metod ekoporadenství
Zájem o udržitelnější a k přírodě šetrnější životní styl roste. Problém laické veřejnosti není ani tak v nedostatku informací nebo v malé motivaci: problémem je nemožnost se v záplavě informací orientovat, pochopit je a nalézt skutečně praktické a fungující tipy, rady a návody, které lze zařadit do každodenního života. Pro běžného občana je obtížné si informace navzájem spojovat do souvislostí. Cílem projektu bylo umožnit klientům získat ucelený rozhled v tématech udržitelného životního stylu a najít si svůj přístup a orientaci pro každodenní život.
Formy práce
Prostřednictvím projektu byla cílová skupina seznámena s jednotlivými oblastmi udržitelné spotřeby a výroby formou tematických bloků, které obsahovaly kombinaci vzdělávacích aktivit (přednáška, seminář) pro načerpání informací o tématu a praktických aktivit a akcí (dílny, praktické semináře) pro možnost vyzkoušení v praxi a osobnější ztotožnění s tématem. Akce doprovázely tematické výstavky publikací v knihovně EkoCentra Brno. V době mezi jednotlivými akcemi účastníci využili zkušenosti ekologické poradny – osobní, telefonické i mailové kontakty a průběžně aktualizované informace na stránkách www.ecb.cz.
Hlavní témata projektu:
- Co si dáme na talíř
- Jak se žije bez chemie
- Jak vyzrát na odpady a energie
- Šetrné nákupy
- Pro nejmenší to nejlepší
- Šetrné Vánoce
Kdy a jaký typ klienta se na nás obrátil
Projekt Ekorozhledna vznikl na základě častých dotazů na témata udržitelné spotřeby a poptávky po jednoduchých tipech při běžné denní činnosti. Řada klientů přichází do poradny i na akce EkoCentra Brno s přesvědčením, že i když je „ekologičtější" životní styl láká, nemohou si ho dovolit - je pro ně příliš obtížný, časově i finančně náročný. Projekt umožnil početnému publiku poznat, že udržitelný životní styl nemusí být šetrný jen k přírodě, ale i k rodinnému rozpočtu a může být velmi prostý a v konečném důsledku zajímavý a inspirativní.
Projekt především zlepšil provázání teoretických informací s praktickým životem, a to tím, že přinesl i praktické aktivity a akce, které nabídly účastníkům skutečnou alternativu ke konzumnímu a trvale neudržitelnému způsobu života, konkrétní tipy, rady a návody pro začlenění do životního stylu.
Velkou předností je i šíře záběru, účastníci měli možnost seznámit se s širokou paletou témat patřících do oblasti udržitelné spotřeby a výroby, na rozdíl od monotematických kampaní zaměřených na jednu oblast. Díky tomu mohou získat i souvislosti mezi tématy a uvědomit si, že udržitelný životní styl zahrnuje celou škálu oblastí, ve kterých je třeba změnit návyky.
Bonusový program – projekt byl koncipován tak, aby klienty motivoval k opakované účasti na jednotlivých akcích a poskytl jim tak hlubší vhled do problematiky. Jedním z nástrojů byl i bonusový program. Každý oslovený klient (návštěvník akce) obdržel bonusovou průkazku a za účast na každé další akci razítko. S počtem navštívených akcí se pak přibližoval možnosti získat dárek – slevu na akci, nákup v šetrném obchůdku, výrobky fair trade atd.
Zpětná vazba - dotazníky pro účastníky akcí byly komponovány tak, aby v odpovědích na 5 jednoduchých otázek přinesly realizátorovi informaci o tom, kde se klient o projektu dozvěděl, jeho spokojenosti i tématech, která ho zajímají. Následný rozbor dotazníků přinesl neocenitelnou zpětnou vazbu, využitelnou nejen pro hodnocení proběhlého projektu, ale i pro koncipování návazných aktivit.
Při řešení tohoto projektu bylo využito většiny standardních typů poradenství:
1. Zprostředkování:
Tam, kde konkrétní téma lektorsky nezajišťoval náš poradce, pozvali jsme odborníka z naší databáze kontaktů a vazeb na další ekoporadny a odborná pracoviště. Kritériem výběru byla zejména odbornost a znalost tématu, ale bylo nutno zohledňovat důsledně i schopnost poradce téma srozumitelně podat návštěvníkům
2. Poskytnutí informací:
Každá aktivita měla písemné výstupy – skládačku se základními informacemi o tématu , které si návštěvníci odnášeli s sebou, dále brožury, letáčky, doporučená literatura, nabídka dalšího vzdělávání, diskuse s lektory. Informace v elektronické a tištěné podobě jsme poskytovali každému klientovi v průběhu celého roku pro inspiraci a možnost lepší orientace v ekologických tématech.
3. Posudek a procesní poradenství:
V případě energetických řešení bydlení doporučený poradce ve třech případech s klientem řešil jeho situaci na místě a doporučil další postup.
Principy env. poradenství
Nezávislost
Osvěta v této oblasti je z velké části tažena i firmami, které nabízejí ekologické a k přírodě šetrnější zboží a služby (biopotraviny, přírodní kosmetika, úsporné technologie atd.). To s sebou přináší nebezpečí reklamní manipulace a vzbuzuje pocit, že udržitelný životní styl musí být nutně o mnoho dražší než ten konvenční.
Pro lektorování jednotlivých aktivit jsme vybírali odborníky přednostně z nezávislých organizací, v rámci regulí nebyly prosazovány konkrétní výrobky, produkty, firmy atd.
Naším úkolem bylo hovořit primárně o tématu směrem ke klientům, nikoli prezentovat výrobky.
Týmová práce
Vzhledem k šíři a rozsahu témat se na realizaci podílel v různých formách celý ekoporadenský tým EkoCentra Brno, vedoucí projektu dále řídila a koordinovala i spolupráci s vybranými externími odborníky z dalších ekoporaden a odborných pracovišť.
Profesionalita
Řešení vycházelo z personálního a technického zázemí profesionální ekoporadny s dlouholetou činností, profesionalita a zkušenosti v požadovaném oboru byly hlavním kritériem výběru externích spolupracovníků a lektorů.
Sepětí s regionem
Znalost místních podmínek umožnila poskytnout klientům rady, konkrétní tipy a kontakty s vazbou na region, ve kterém žijí. V některých otázkách jsme se blížili spotřebitelskému poradenství (kde je možné jaké služby či zboží koupit), ale témata jsou zcela přenositelná a srozumitelná celostátně.
Preventivní ochrana životního prostředí a udržitelný rozvoj
Základní myšlenkou projektu bylo nabídnout veřejnosti inspiraci pro ekologicky šetrný životní styl a předcházení negativním jevům v každodenním jednání občanů. To znamená i respektování obecně uznávaných principů udržitelného rozvoje a jejich aplikaci na každodenní život jednotlivců a skupin obyvatel.
Využití zkušeností pro další kauzy/ Dopady přesahující rámec původního zájmu/problému klienta:
Zkušenosti z takto rozsáhlého projektu jsou cenným know how pro naše další poradenské aktivity. Na projekt jako celek chceme v případě zajištění financí navázat jeho zopakováním v inovované podobě. Konkrétní zkušenosti a výstupy z projektu budou dobře využitelné v řadě našich poradenských a osvětových aktivit. Například jsme díky projektu navázali kontakty s řadou odborníků, kteří jsou díky dobré spolupráci během projektu nyní součástí naší poradenské databáze kontaktů a budeme je využívat jako přednášející, lektory, konzultanty, spoluautory poradenských publikací atd.
Všechna témata jsou podrobně popsaná i na webu www.ecb.cz/ekorozhledna, kde si je další zájemci mohou nejen přečíst, ale zapojit se do diskusního fóra a inspirovat se jimi při realizaci vlastních projektů. K hlavním tématům projektu byly distribuovány letáčky se základními informacemi. Některá z témat projektu prezentovali naši ekoporadci či lektoři v médiích, zejména v České televizi a Českém rozhlase, což vzhledem k vysoké sledovanosti těchto médií významně znásobilo počet respondentů.
Protihlukový kompas
Téma: Ochrana před hlukem
Cílová skupina: Občané z celé ČR obtěžovaní hlukem, politici, vláda
Místo realizace: Brno, Praha, ČR
Doba realizace: 2003-doposud
Webová stránka: www.hluk.eps.cz
Řešitel: Ekologický právní servis, o.s., Mgr. Markéta Višinková
Zdroje financování: Matra, MŽP, Nros, CEE Trust
Ekologický právní servis poskytuje poradenství v oblasti ochrany před hlukem již řadu let, zejm. jde o analýzy možného postupu v konkrétních životních situacích, příp. o odkaz na manuál komplexně zpracovávající tuto problematiku. Poptávka po těchto konzultacích je permanentně vysoká, např. v roce 2010 se hluku týkalo 137 dotazů z celkově 920 zodpovězených. Vysoký počet dotazů nás vedl k tomu, abychom se problematikou hlouběji zabývali.
Již v roce 2004 jsme vydali publikaci, která obsahovala jednak popis rizik nadměrného hluku, vysvětlení odborných pojmů a zejména praktický návod jak se hluku bránit právní cestou. Tuto publikaci jsme používali pro poskytování poradenství a distribuovali jsem ji do dalších ekoporaden. V roce 2008 byl tento manuál v rozšířené verzi vydán jako publikace nakladatelství Linde. V roce 2010 jsme pro občany postižené hlukem vytvořili nový stručný a návodný manuál, jak se bránit proti hluku - krok za krokem. Zkrácený návod, jak se bránit proti hluku, jsme formou letáku umístili do MHD v Brně, kde se tyto informace a informace o možnosti obrátit se na nás s prosbou o radu dostali k velkému množství lidí.
Pro zájemce z řad klientů Poradny EPS jsme k tématu ochrany před hlukem zrealizovali v roce 2010 dvě školení, v Brně a v Praze. Provozujeme www stránku www.hluk.eps.cz, kde zájemci najdou všechny důležité informace týkající se ochrany před hlukem včetně aktuálního dění v této oblasti. Od února 2011 informujeme o aktuálním dění také na facebookové stránce.
O některých kauzách obtěžování hlukem jsme informovali jejich umístěním do tzv. mapy případů, kde si mohou klienti jednoduše najít, kdo má podobný problém a kontaktovat jej.
V minulosti jsme klienty ve vybraných případech také zastupovali. Dosáhli jsme přitom několika významných úspěchů u soudů a získali cenné zkušenosti jak postupovat
Na tyto poradenské aktivity jsme v důsledku aktuálního legislativního vývoje navázali také kampaní proti zvýšení hlukových limitů. Přestože hluk by bylo vhodné pokud možno co nejvíce snižovat, vystoupilo Ministerstvo zdravotnictví v prosinci 2010 s návrhem na zvýšení hygienických limitů hluku v chráněných venkovních prostorech staveb a v chráněném venkovním prostoru z 60dB na 65dB ve dne a z 50 dB až na 60 dB v noci. Přitom podle údajů Světové zdravotnické organizace znamená dlouhodobá expozice hlukem nad 55 decibelů vážné obtěžování a může nastartovat vznik řady onemocnění.
Ekologický právní servis na to zareagoval otevřeným dopisem politikům, v němž je vyzval, aby návrh na zvýšení hlukových limitů nepodpořili. Přílohou tohoto dopisu jsou připomínky k navrhované novele podpořené zjištěními Světové zdravotnické organizace a Státního zdravotnického ústavu ve vztahu k negativním účinkům hluku na lidské zdraví.
Otevřený dopis s touto výzvou byl politikům zaslán na e-mail, formou participativní SMS nebo e-mailu jej mohli podpořit občané. Během prvních dvou měsíců od sestavení dopisu tak učinilo cca 850 občanů. Připomínky k novele zástupci EPS prezentovali v únoru 2011 také na Výboru pro zdravotnictví PSP ČR. Informovali tak přítomné poslance o dopadech připravované novely na zdraví obyvatel a o počtu občanů, kteří již výzvu politikům podpořili.
Informace o plánované novele byly šířeny několika způsoby. Klienti, kteří se na EPS obrátili s dotazem na téma hluk, byli obesláni e-mailem. Širokou veřejnost jsme informovali prostřednictvím médií – vydali jsme několik tiskových zpráv, poskytovali novinářům rozhovory, zástupce EPS vystoupil v rádiu a v televizi Prima.
Zástupce EPS se také zúčastnil dvou demonstrací před budovou Ministerstva zdravotnictví, kde rozdával letáky s informacemi o ochraně před hlukem a prosbu o podporu otevřeného dopisu poslancům, zájemci si mohli odnést domů špunty do uší. Demonstraci organizovala skupina občanských sdružení, která bojují proti nadměrnému hluku. Podstatou demonstrace byla názorná ukázka toho, jak hluk obtěžuje – řinčení a pískání přítomných. Spolupráce několika sdružení umožnila demonstraci výrazně medializovat a rozšířit povědomí o jejím konání, přestože šlo o období vánočních svátků.
Dlouhodobě poskytované poradenství doplněné šířením informací o možné obraně mezi širokou veřejnost a školením zájemců napomáhá zvýšit informovanost občanů o prostředcích, které jim právo nabízí, a umožňuje jim účinně se bránit. Spojení sil jednotlivých občanských sdružení, vzájemná informovanost, medializace a odborná argumentace cílená vůči představitelům zákonodárné moci představuje pak základní arzenál občanské společnosti v boji proti nevhodně navržené legislativě.