PRAHA - Nevýhodné dohody města s developery, maximální komerční zástavba, nedostatek zeleně i veřejné vybavenosti. To jsou časté problémy pražských transformačních území, tzv. brownfields. Nová publikace Arniky ukazuje multioborový pohled na proměnu Rohanského ostrova a okolí, kde se řada z nich projevila. Autoři skrze názornou ilustraci představují hlubší sondu do principů městského plánování, a na jejím základě nastavují vizi pozitivní změny.
Příklad Rohanského ostrova vybral autorský tým editorsky vedený historičkou architektury Lenkou Kužvartovou záměrně. Snoubí se v něm totiž většina problémů, kterým metropole při transformaci bývalých továrních či nádražních ploch čelí. Na počátku stojí obvykle nevýhodný prodej městských pozemků soukromým developerům, a posléze slabá role samosprávy při vyjednávání podmínek zástavby.
“Převod tak rozsáhlého území do rukou jediného developera se ukázal jako zásadní chyba. Město pozemky prodalo nevýhodně, a tím se také vzdalo klíčových nástrojů na konečnou podobu území, včetně prosazení dostupných bytů nebo důležitých veřejných staveb v lokalitě,” říká editorka a autorka publikace Lenka Kužvartová. “Nezůstáváme ale jen u kritiky samotného projektu. Podrobně rozebíráme roli městské divočiny ve městě a co pro město znamená, když je transformována ve jménu rozvoje, anebo architektonickou kvalitu nových developmentů. Na základě podrobné argumentace se snažíme načrtnout i pozitivní změnu, kterou může město ještě stále realizovat na jiných územích,” dodává Kužvartová.
Studie se podrobněji zabývá rolí městské zeleně a možnostmi, které město má při její údržbě i ve vztahu k soukromým developerům. Ukazuje historický vývoj Karlína i proces vysídlování původních obyvatel čtvrti, který následoval po povodních v roce 2002, a roli nového developmentu na jeho prohlubování. Multioborový pohled expertů z oblasti architektury, sociálních či environmentálních věd je mimo společnou práci na jednotlivých kapitolách ilustrován závěrečnou anketou, která rozebírá principy zahušťování města, stávající palčivé problémy čtvrtí a možnosti jejich řešení, i názory na samotnou lokalitu karlínského nábřeží.
“Věřím, že nová studie je skvělým shrnutím nešvarů, které Prahu trápí při plánování nových čtvrtí. Téma územního rozvoje je nesmírně komplexní a pro běžného obyvatele je takřka nemožné se v něm zorientovat. Díky publikaci má nyní možnost na konkrétních příkladech vidět většinu principů, se kterými je v zájmu udržitelnosti třeba bojovat. Kniha je důležitým podnětem do dalších diskusí, jak s rozvojem města do budoucna pracovat,” shrnuje vedoucí kampaně Praha - město pro život Václav Orcígr z Arniky.
Publikace byla oficiálně představena o víkendu v rámci festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Vychází jako .pdf a také jako prémiová tištěná brožura s hravými grafickými prvky. Za zvýhodněnou cenu si ji můžete objednat na e-shopu Arniky, .pdf je ke stažení zde. Fotogalerie ze čtvrtečního křtu publikace je k dispozici na tomto odkazu.
Pro více informací prosím kontaktujte Václava Orcígra, vedoucího kampaně Arniky “Praha - město pro život”: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 607 156 980
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.