Nejzásadnější dokument pro budoucí podobu hlavního města, Aktualizaci Zásad územního rozvoje, schválili pražští zastupitelé pouhý měsíc před komunálními volbami. Končící politikové tak vyšli vstříc stavební a developerské lobby, avšak veškerou odpovědnost přenášejí na budoucí vedení města.
Aktualizované Zásady územního rozvoje uvádějí v život desítky let starou podobu dálničního okruhu nebo kontroverzní rozšíření ruzyňského letiště. Plány, jejichž původ často spadá hluboko do minulého režimu, ale vůbec neřeší ochranu zeleně kultivaci veřejných prostranství nebo ochranu historického panoramatu Prahy, které je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Doby minulé připomíná i způsob, jak úředníci naložili s připomínkami veřejnosti i městských částí.
„Šokující je způsob, jakým byla Aktualizace Zásad schválena, velmi kontroverzní je i obsah. Protlačování kontroverzních dokumentů narychlo, bez diskuse a s vyloučením oponentů připomíná nejtemnější doby, kdy Praze vládla klika Pavla Béma a jeho suity politických podnikatelů. Je dost možné, že stejní kmotři nám nyní dokazují svou sílu i nad novým vedením magistrátu,“ doplňuje vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský z Arniky.
Zásady územního rozvoje ovlivňují prostředí, v němž žijí statisíce lidí, a mimo jiné i ceny bytů a domů. Schválení proběhlo podle Arniky bez jakékoliv komunikace s obyvateli a většina Pražanů o dokumentu ani neví. Prakticky všechny připomínky vlastníků nemovitostí, občanských sdružení, ale i městských částí byly zamítnuty.
„Magistrát se chová jako stavař, který nejprve postaví zdi, vymaluje, pak začne zavádět elektřinu a střechu postaví až nakonec. Situace s územním plánováním je v Praze skutečně absurdní. Bez ladu a skladu se schvaluje tu zadání metropolitního plánu, tu aktualizace zásad územního rozvoje, přitom Strategický plán, ze kterého by se mělo vycházet, schválen ještě nebyl,“ říká právnička Arniky Vendula Zahumenská.
Magistrát při pořizování zásad postupoval velmi formalisticky. Z vypořádání námitek a připomínek je zřejmé, že téměř všechny požadavky městských částí i veřejnosti úředníci odmítli jako bezpředmětné nebo se slovy, že jim nevyhoví. Městské části přitom vypracovaly v řadě případů podrobně odůvodněné a kvalitní připomínky. Týkaly se především Silničního okruhu kolem Prahy a výstavby paralelní dráhy mezinárodního letiště v Ruzyni.
„Kvůli okruhu i letišti padla na magistrát řada žalob, ve kterých byli lidé úspěšní a magistrát prohrál, poučit se z toho ale evidentně neumí. Městské části mají oprávněné obavy o své území a požadovaly řádné posouzení všech možných variant. Prosazovaly zejména takovou variantu okruhu, která by se vyhnula nejhustěji obydleným částem Prahy. Magistrát jim však vzkázal, že ho negativní vlivy tranzitní automobilové dopravy na obyvatelstvo nezajímají, a raději slepě následoval řešení z doby hlubokého komunismu,“ vysvětluje Skalský. (2)
Za „skutečně zajímavý“ považuje Arnika postup, kterým se magistrátní úředníci z odboru územního rozvoje Jitky Cvetlerové rozhodli projednat Zásady s občany. První verze návrhu zveřejnili společně se zadáním metropolitního plánu na jaře 2013. Lidé se tak měli k oběma složitým a mnohasetstránkovým dokumentům vyjádřit současně. Tím však úředníci neskončili. Finální verzi návrhu lidem úředníci předali těsně před Vánocemi a veřejné projednání se konalo 11. prosince 2013. „Že je postup úředníků nemravný a v rozporu s principy otevřené státní správy, je očividné. O to více zaráží, že se tohoto útoku proti občanům dopustil primátor Tomáš Hudeček, který přicházel na radnici zaštítěn hesly o transparentnosti a demokratičnosti,“ uzavírá Zahumenská.
Poznámky:
1) Více o Zásadách na webu Magistrátu http://www.iprpraha.cz/clanek/233/aktualizace-zur
2) Magistrát ve vypořádání připomínek uvádí: Tyto záměry z pohledu strategického plánu mají vést k udržitelnému rozvoji města ve všech třech pilířích. Z odůvodnění AZUR a Vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj jsou zřejmé přínosy i dopady obou staveb. Ty však nelze posuzovat pouze a jen z lokálního pohledu, ale především z pohledu města jako celku. Význam i přínos obou staveb bude v rovině ekonomické, environmentální i sociální pro město jako celek.
Významné stavby dopravní infrastruktury se z podstaty věci vždy dotýkají zájmů mnoha občanů, protože se jedná o územně rozsáhlé stavby se zpravidla rozsáhlými efekty. Z tohoto pohledu je při vážení lokálních dopadů a celoměstských přínosů na pomyslné misce vah zcela upřednostněn zájem města jako celku. … Z výše uvedeného vyplývá, že koridor Pražského okruhu (SOKP) a rozvoj letiště Praha-Ruzyně včetně RWY 06R/24L jsou navrženy nejšetrnějším možným a nediskriminačním způsobem a s vyloučením libovůle.