Lipová alej vysázena benediktiny v roce 1836 oslavila o víkendu svůj úspěch v soutěži Alej roku 2021, kterou už 11. rokem pořádalo sdružení Arnika. Slavnost doprovázely komentované prohlídky alejí, předání hodnotných cen či živá hudba. Přestřižení pásky symbolicky zahájilo nový ročník soutěže a křtila se publikace, která má pomoci k ochraně stromů v našich ulicích.
Desítky lidí se o víkendu sešly v Klokotech u Tábora, aby byly součástí odhalení pamětní desky u tamního lipového stromořadí, které je součástí křížové cesty a vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. „Mám velikou radost, že nám to konečně vyšlo a moc si dnešní den užíváme,“ radovala se Jana Hralová, nominující vítězné aleje, která z rukou organizátorů převzala hodnotné dary. „Moje kamarádka alej do soutěže přihlásila už třikrát, ale na vítězství to nikdy nestačilo. Vloni ji nafotila také ona, ale přihlásila jsem ji já. Bereme to tedy jako společné vítězství, takže let balonem od HaBalon si nejspíš užijeme také společně, naše přátelství naštěstí mým úspěchem neutrpělo,“ žertovala.
Krom zábavy v podobě tematických her pro děti, komentovaných prohlídek alejí, kterých se ujaly historičky Husitského muzea, a doprovodu živé hudby, se také křtila publikace O stromech v ulicích. „V knize se lidé dozvědí více o ochraně stromů v našich městech, která je mnohdy složitější než ve volné přírodě. Měla by sloužit jako takový průvodce všem spolkům a aktivním občanům, ale také samosprávám a odborníkům, kteří se na realizaci ochrany zeleně ve městech a obcích podílejí, abychom o tak krásné stromy, jako je například tato Klokotská alej nepřicházeli - naopak, aby jich spíše v blízkosti našich domovů přibývalo,“ přiblížila autorka Kateřina Vídenová.
„Stromy v ulicích to mají těžké. Kromě obtížného přístupu k závlaze jde zejména o střet s nejrůznějšími sítěmi v podzemí. Voda, plyn, elektřina, kabely pro internet a kořeny stromů – uspořádat to na omezeném prostoru není lehký úkol. Naším cílem je upravit legislativní pravidla tak, aby se stromy staly rovnocenným partnerem inženýrských sítí a aby mohly běžně existovat vedle sebe stromy i technická infrastruktura. Stromy v ulicích jsou totiž zásadním pomocníkem v adaptaci na klimatické změny,“ doplnila k ochraně stromů Petra Kolínská ze Zeleného kruhu.
Klokotská alej se tak stala dalším proslaveným stromořadím, které poukazuje na krásu vzrostlých stromů. Palec nahoru jí dalo 999 lidí, pod jejími majestátními korunami byl přestřižením zelené stuhy odstartován nový ročník soutěže. „Počet hlasujících se vloni vyšplhal na 8.878. Hledáme tedy novou krásku mezi stromy a věříme, že se nám v dalším ročníku podaří získat zase o něco větší pozornost lidí,“ zahájila soutěž pro rok 2022 koordinátorka ankety Klára Ondrigová, která chystá několik novinek. „Už teď můžu prozradit, že Alej roku bude mít nové patrony, které chceme aktivně zapojit, vznikají nové stránky na sociálních sítích věnované jen alejím, chystáme se také o něco více věnovat jejich historii, kterou budeme mapovat za pomoci nominujících,“ dodala.
Podrobnosti k dalšímu ročníku budou již brzy uveřejněny na stránkách www.alejroku.cz.
Generální sponzor soutěže Alej roku
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.