Plánované kácení spadá do projektu rekonstrukce pěti ulic v Porubě. Tato část Ostravy byla v roce 2003 vyhlášena památkovou zónou. Jedinečná je pro svoji architekturu ve stylu socialistického realismu, v níž mají aleje i zeleň své nazastupitelné místo. Proti kácení v daných ulicích podepsalo petici kolem 2500 lidí, ale ani to plány radnice neovlivnilo.
Některé stromy jsou v rozhodnutí o povolení kácet označeny za „neperspektivní z důvodu stínění“. „S tím nemůžeme souhlasit. Stromy, o něž se jedná, rostou minimálně 10 metrů od paty domů. Okna, kterým mají stínit, jsou navíc situována na sever a jsou poměrně malá, takže by jim nepomohlo ani vykácení všech dřevin v ulici,“ uvedla Ing. Michaela Sonnenscheinová z petičního výboru Petice proti kácení stromů v památkové zóně v Ostravě-Porubě. Za stromy, které údajně stíní domům nebo jsou ve špatném zdravotním stavu, často kvůli nedostatečné péči radnice, nemá být vysázena žádná náhrada.
Kromě vykácení dřevin se počítá i se záborem části travnatého pásu u chodníku. Plány na odstranění zeleně z města podobné těmto, jsou v Porubě bohužel během posledních několika let stále častější. Připomenout lze například případ Havlíčkova náměstí, kde mělo být odstraněno téměř 140 stromů. Díky odporu občanů jich bylo nakonec pokáceno kolem 50. Horší osud potkal zeleň pod Intersparem u Opavské ulice nebo vzrostlé stromy v tzv. porubské průmyslové zóně v ulici Nad Porubkou.
V „Programu ke zlepšení kvality ovzduší Moravskoslezského kraje“ se píše o zvyšování podílu zeleně ve městech: „Zejména v oblastech husté obytné zástavby je proto nutno dbát o co nejvyšší zastoupení vegetace. Parkovou úpravou či alespoň zatravňováním volných ploch se snižuje náchylnost území k zvýšenému výskytu prašnosti.“ Je s podivem, že právě v Ostravě zeleň často ustupuje automobilům, nákupním centrům apod., když je zdejší ovzduší vůbec nejhorší v celé ČR.
„V nedávné době bylo zjištěno, že dřeviny na svých listech nebo jehlicích zachycují prachové částice PM10 a PM2,5 (3). Ty na svém povrchu váží řadu toxických látek, jež se při dýchaní dostávají hluboko do plic. Kácení statných vzrostlých stromů, které jsou nahrazeny stromy malého vzrůstu nebo vůbec, ke kvalitě vzduchu určitě nepřispívá ba naopak. To se pak negativně podepisuje i na zdraví obyvatel města,“ zakončila Váňová.
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Výrobky bez jedů! Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org