Stromy v zemědělské krajině pomáhají zadržovat vodu, chrání půdu před erozí a poskytují biotop pro stovky užitečných druhů hmyzu a ptáků. V Poodří sázíme původní druhy stromů tam, kde nešetrným hospodařením v minulých letech zmizely, a kde mohou přinést užitek krajině i vlastníkům pozemků. Pro mladé sazenice ale musíme zajistit dobré podmínky, aby z nich jednou byly vzrostlé stromy. Následná péče zahrnuje zejména údržbu a obnovu ochranných prvků, zalévání a vyžínání okolí stromku.
O tom všem se v polovině října přesvědčili také zaměstnanci bohumínské firmy Bonatrans, kteří s námi v Bravanticích sázeli skupinky stromů podél polních cest a budoucí remízky. Díky jejich práci máme v krajině 116 nových doubků. Členové ZO ČSOP Studénka k tomu v následujících dnech přidali ještě 40 dalších mladých stromů vysázených v Bravanticích a Hladkých Životicích. Pokud to letošní počasí dovolí, budeme pokračovat výsadbami v Jistebníku, Bartošovicích a Studénce. V letošní sezóně by tak v Poodří mohlo přibýt více než 200 stromků - budoucích biotopů pro významné druhy živočichů.
V Bravanticích, mimo území CHKO Poodří, jsme ve spolupráci s obcí a dobrovolníky vytvořili tzv. nášlapné kameny. V CHKO Poodří jsou biotopy páchníka chráněny statutem “chráněného území státní ochrany přírody”. My se ale snažíme, aby ohrožené druhy živočichů vázané na dutiny vzrostlých stromů nacházely v budoucnu vhodné biotopy nejen v CHKO Poodří. Naše nášlapné kameny, skupinky a linie stromů vedoucí od hranic CHKO Poodří do volné krajiny, mohou v budoucnu pomoci nejen brouku páchníkovi, ale i dalším druhům hmyzu, ptáků a netopýrů najít vhodná sídla i mimo chráněná území. Podporujeme tím biodiverzitu v krajině.
“Vysázet více než stovku stromků znamená odvést docela velký kus práce. Lidé z firmy Bonatrans si tuhle práci v krajině velmi pochvalovali. A my jsme vděčni nejen za pomoc při výsadbě, ale také za jejich zájem o ochranu krajiny a brouka páchníka”, říká Marcela Klemensová, koordinátorka projektu LIFE Osmoderma.
Výsadba stromů v krajině je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří, v jehož rámci Arnika vysadí celkem 1500 stromů. Dalších 500 stromů vysadí v lokalitách navazujících na chráněné území. Na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju. Fotogalerie na poodrizije.cz: https://www.poodrizije.cz/cs/fotogalerie/136-podzim-ve-znameni-vysadeb
Výsadba stromů v krajině je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří, v jehož rámci Arnika vysadí celkem 1500 stromů. Dalších 500 stromů vysadí v lokalitách navazujících na chráněné území. Na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju.
Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.