V Porubě přitom dochází již několik let ke kácení desítek zdravých stromů v rámci projektu tzv. estetizace a humanizace zeleně (1). „Jde o ukázkový příklad, kdy jsou stromy likvidovány z jiných než opravdu závažných důvodů, daných zákonem. Nové parkovací plochy, jimiž magistrát argumentuje, nemohou být za takový důvod považovány. Podobné případy nás vedly k formulaci pěti požadavků na změnu legislativy týkající se ochrany zeleně (2),“ doplnila mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Podstatný je i fakt, že ke kácení dochází v Ostravě, která patří k místům s nejvíce znečištěným životním prostředím v republice i v Evropě. Stromy přitom mají nezanedbatelný význam pro kvalitu života – kromě jiného eliminují škodlivé prachové částice a omezují znečištění ovzduší. „Jde navíc o městskou památkovou zónu, kde má být kladen důraz na zachování původního charakteru místa,“ podotkla Váňová.
Poznámky:
(1) Sdružení Arnika podalo proti kácení v Porubě žalobu – viz tisková zpráva ze září minulého roku
(2) Celostátní petici s názvem Zachraňme stromy – za lepší paragrafy na ochranu zeleně představila Arnika v listopadu minulého roku. K jejím požadavkům patří nezávislé posuzování hodnoty stromů, objektivní rozhodování o kácení, ochrana stromořadí v krajině, zapojení veřejnosti do rozhodování a striktní zadávání náhradní výsadby. Vše o petici