Organizace Ecoaction (Екодія) a Arnika uspořádaly v ukrajinských průmyslových městech Záporoží, Krivém Rogu a Dnipru semináře o hledání cest ke snižování průmyslového znečištění ovzduší. Jejich hlavním cílem je vytvoření platformy pro sjednocení snah místních iniciativních skupin a nevládních organizací pro zlepšení kvality ovzduší v průmyslových městech. V průběhu seminářů si aktivisté z různých měst navzájem vyměnili zkušenosti, navázali kontakty s odborníky v oblasti ekologie, medicíny a dalších oborů. Semináře byly zakončeny přípravou společného plánu boje za bezpečné ovzduší.
Impulzem pro organizování seminářů byla neutěšená ekologická situace na jihu a východě Ukrajiny, místní regiony patří vůbec k nejznečištěnějším. V Záporoží, Krivém Rogu, Dnipru, Charkově a Mariupolu vznikají společenská hnutí, jejichž cílem je donutit průmyslové podniky snižovat vypouštění průmyslových odpadů do atmosféry a zpřístupnit reálná data o imisích, založená na nezávislém a kvalitním monitorování ovzduší.
Fotogalerie: Záporožský seminář o průmyslovém znečištění ovzduší
V rámci školení Olena Miskun z Ecoaction popsala úspěšnou ukrajinskou implementaci mezinárodních směrnic v oblasti životního prostředí, k čemuž přistoupila v souladu s dohodou o přidružení k Evropské unii. Expertka zdůraznila, že "přibližování ukrajinských právních předpisů k normám EU je proces, který jedině vítáme. Nesmíme však zapomenout, že v praxi bychom neměli brát v potaz pouze napsané zákony, ale také kontrolu jejich dodržování. Doufejme, že v tomto procesu přibližování, Ukrajina tuto důležitou složku právního státu nebude ignorovat."
Odbornice Arniky Kateřina Krejčová mluvila o historii veřejných protestů za čisté ovzduší, které v uplynulých letech proběhly proti hutnické firmě ArcelorMittal v Ostravě: "Naše zkušenosti ukázaly, že je zbytečné bojovat proti činnosti jednotlivého podniku, který funguje výlučně v rámci zákona. Dialog musí být veden s těmi, kdo určuje pravidla hry – tedy s úředníky, a to na místní i celostátní úrovni,“ uvedla.
K účastníkům promluvili také Maxim Soroka z Dněpropetrovské národní univerzity železniční dopravy o procesech vydávání povolení pro průmyslové podniky, Jaroslav Peršehuba z Národní lékařské akademie postgraduálního vzdělávání o závažných zdravotních aspektech znečištění ovzduší a občanská aktivistka Olena Rešetko z organizace Ekocid.net (Екоцид.нет) s nimi sdílela zkušenosti se soudní praxí v oblasti ochrany práva na bezpečné životní prostředí a náhrady škody na zdraví.
Společný projekt organizace Ecoaction a Arniky věnovaný problematice průmyslového znečištění ovzduší pomáhá místním aktivistům získat potřebné informace a koordinovat je v boji za čistý vzduch na Ukrajině. Odborníci z České republiky do projektu vnášejí zejména zkušenosti a odborné znalosti.