Příčinami dopravních nehod jsou nejčastěji nepozornost řidičů a nepřiměřená rychlost, nikoliv stromy podél silnic. Vyplývá to z policejních statistik. Mezi pevné překážky podél cest zdaleka nepatří jen stromy, ale i pouliční lampy, betonové sloupky, domy, mostní pilíře, skály a další. Stejně jako kvůli bezohledným řidičům nebudeme bourat budovy stojící vedle silnice, není řešením ani plošné kácení stromů. Tragickým koncům dopravních nehod zabrání nejlépe snížení rychlosti, osvěta a instalace svodidel. Stejnou cestou kráčejí v sousedním Německu, ale i ve Francii nebo Spojených státech.
V roce 2017 šetřila policie celkem 103 821 dopravních nehod. Srážka s pevnou překážkou tvoří jen pětinu z celkového počtu. Pozornost se ke srážkám s překážkami obrací především proto, že následky jsou v mnoha případech tragické. Příčinami nejtragičtějších nehod jsou ale zejména nepřizpůsobení jízdy technickému stavu vozovky a situace, kdy se řidič plně nevěnoval řízení vozidla. Náraz do pevné překážky, kterou může být i strom, je pak už jen důsledkem špatné jízdy řidiče.
Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že plošné vykácení stromů problém neřeší. Naopak je potřeba přimět řidiče k bezpečnější jízdě a dodržování pravidel. Mezi systémová opatření, která snižují počty dopravních nehod, patří snížení rychlosti jízdy v alejích, reflexní nátěry či odrazky na kmenech, svodidla v rizikových místech, výsadba stromů v bezpečné vzdálenosti od vozovky, ale také výuka jízdy alejemi v autoškole. Arnika pomohla zvýšit bezpečnost silničního provozu už v 8 alejích. V roce 2017 jsme natřeli společně s dobrovolníky bílými reflexními pruhy alej v Kvasicích, rok před tím jsme ošetřili alej ve Švábově.
„Hovořit o plošném kácení stromů kvůli zvýšení bezpečnosti provozu na silnicích je krátkozraké. Můžeme se poučit například ze zkušeností z Francie nebo Spojených států amerických. Studie [i], [ii] prokázaly pozitivní dopad alejových stromů na bezpečnost řidičů. Spojitost mezi počtem smrtelných nehod a hustotou alejí naopak prokázána nebyla,” říká RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.
Plošné kácení podél silnic bez náhrady není podle všeho prevencí tragických dopadů nehod. Navíc by v budoucnu vedlo ke zvýšení prašnosti, hlučnosti i negativních dopadů extrémních projevů počasí – v zimě stromy nezabrání tvorbě sněhových jazyků a náledí, v létě poškození vozovky nadměrným horkem. Kromě toho vykácení stromů snižuje také atraktivitu lokalit pro bydlení a tím pádem i hodnotu přilehlých nemovitostí. Ke kácení stromů z bezpečnostních důvodů by mělo docházet především, pokud stromy svým zdravotním stavem bezprostředně ohrožují zdraví lidí nebo majetek anebo pokud brání řidičům ve výhledu.
Poznámky pro editory
[i] Americká studie prokázala pozitivní vliv alejí na bezpečnost řidičů. Ulice lemované alejemi byly vnímány jako bezpečnější jak v městských, tak v předměstských podmínkách. V předměstských prostředích se stromy byla zaznamenána významně nižší rychlost jízdy. Více na: http://aleje.org/o-alejich/bezpecnost-provozu/americka-studie
[ii] Francouzská studie dokládá, že neexistuje spojitost mezi počtem smrtelných nehod a hustotou alejí. Aleje mnohem lépe než dopravní značky indikují zatáčky, křižovatky či vjezdy k aglomeracím. Zvyšují také možnost předvídat, kterým směrem silnice povede dále v krajině a to nejen za běžných podmínek, ale také v mlze, při sněžení či v noci. Více na: http://aleje.org/o-alejich/bezpecnost-provozu/francouzska-studie