Třináctileté úsilí Arniky a dalších neziskových organizací se může zúročit v pondělí 25. ledna, kdy bude vláda rozhodovat o doplnění Národního seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000 (1). Dočkají se cenná přírodní území po třinácti letech otálení patřičné ochrany, nebo budou ponechána napospas betonářům a kontroverzním stavbám? Pokud vláda rozhodne správně, přispěje k zachování mizejících přírodních klenotů a zároveň otevře cestu k snazšímu čerpání financí z Evropských fondů. Zásadní roli při vzniku aktuálního návrhu sehrála stížnost Evropské komisi, kterou nevládní organizace podaly v roce 2010.
„Na velmi podrobných podkladech tehdy spolupracovalo mnoho odborníků z nevládních organizací volně sdružených v Koalici pro Naturu 2000. Těší nás, že jejich práce nebyla zbytečná a že většina argumentů byla akceptována jako oprávněná. Nyní je na vládě, aby ukázala, zda ochranu nejcennějších míst v přírodě nepodceňuje" říká Ing. Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody ve sdružení Arnika.
Ministerstvo životního prostředí připravilo návrh na doplnění stávajícího národního seznamu evropsky významných lokalit, který představuje důslednější ochranu 27 typů přírodních stanovišť a 10 druhů vzácných rostlin a živočichů. Vláda tak má jedinečnou možnost odstranit dva největší nedostatky českého seznamu, a vyhlásit ochranu evropsky významných lokalit Porta Bohemica (2) a Slavíkovy ostrovy (3). Opakovaně nebyla jejich ochrana navržena jen proto, aby mohly snáze ustoupit kontroverzním stavbám – plavebnímu stupni Děčín a kanálu u Přelouče.
„Pro vyhlášení ochrany celoevropsky cenných území jsou zásadní biologické poznatky, a ne ekonomické záměry úzké skupiny investorů. Vláda by měla ctít zákony i mezinárodní dohody, ke kterým se připojila,“ míní Vitnerová.
Při navrhování lokalit však došlo i k některým pochybením. Příkladem je Kaolínový lom u Vidnavy (4), který byl z obav o omezení možností těžby kaolínu z návrhu vyňat a nahrazen lokalitou Stará Červená Voda – lesní komplex. Důvodem ochrany lokality je žabka kuňka žlutobřichá, což je druh narušených stanovišť. Těžba kaolínu by jejímu výskytu paradoxně prospívala, kdežto navrhovaný lesní komplex je pro její život méně vhodný. Na seznamu chráněných územních celků také stále chybí cenná lesní lokalita Ždánický les (5), která patrně ustoupí těžbě dřeva a především ropy.
Nevládní organizace sdružené v Koalici pro Naturu 2000 provedly v roce 2009 analýzu novelizovaného národního seznamu evropsky významných lokalit. Na jejím základě došly k závěru, že požadavky na doplnění nebyly splněny dostatečně a během doplňování došlo k porušení legislativně závazných principů výběru těchto lokalit. Odborníci a neziskové organizace proto zaslali v květnu 2010 Evropské komisi stížnost na nedostatečnost národního seznamu. Na základě této stížnosti se Evropská komise začala problémem nedostatečné ochrany lokalit soustavy Natura 2000 v České republice zabývat.
Přílohy a informace pro redaktory:
(1) O Natuře 2000
Soustava Natura 2000 je soustava lokalit na území Evropské unie (ptačí oblasti a evropsky významné lokality), na kterých jsou chráněna cenná a ohrožená stanoviště a rostlinné a živočišné druhy. Česká republika předložila národní seznam evropsky významných lokalit pro kontinentální biogeografickou oblast v roce 2009 již podruhé – poprvé byl předložen v roce 2004 v souvislosti se vstupem ČR do EU. Seznam měl přesto nedostatky – a sice absenci ochrany lokalit, jejichž ochrana je významná pro uchování nejvzácnějších zbytků evropské přírody.
Česká republika doplnila národní seznam Evropsky významných lokalit (EVL) v říjnu 2009 na základě tehdejších připomínek Evropské komise. Nyní je v národním seznamu zařazeno 1 082 EVL o celkové rozloze 778 174 ha, což představuje 9,87 % rozlohy ČR
Více: http://www.biodiverzita.arnika.org/natura-2000.
(2) Porta Bohemica
Koryto řeky Labe na dolním toku Labe mezi Ústím nad Labem a státní hranicí. Lokalita byla účelově zmenšena tak, aby nebránila prosazení stavby plavebního stupně Děčín. Toto zmenšení však znamená nedostatečnou ochranu šesti typů přírodních stanovišť a dvou druhů živočichů – bobra a lososa. V údolí Labe se kromě bobra a lososa vyskytuje celá škála unikátních přírodních společenstev. Některé z nich již jinde v Evropě vymizely. Mezi nejvzácnější biotopy patří štěrkové náplavy, které zde Labe vytváří. Jedná se o biotopy vzniklé na střídavě zatopovaných a obnažovaných místech při břehu řeky, kde voda proudí pomaleji. Žijí zde neobvyklé druhy mechorostů a drobných rostlin, ale i vzácné druhy hmyzu, např. střevlíkovití. Dříve se štěrkové náplavy běžně vyskytovaly na Vltavě a dolním Labi, vymizely však zároveň se stavbou zdymadel a na dolním Labi se dnes vyskytuje několik posledních hektarů těchto výjimečných biotopů.
(3) Slavíkovy ostrovy
Jedná se o unikátní území u Přelouče, na kterém se vyskytuje přes 70 chráněných druhů rostlin a živočichů. Nejcennější jsou významné populace modráska bahenního a očkovaného. Přesto lokalita nebyla zařazena na seznam vůbec z důvodu konfliktu se záměrem na výstavbu plavebního kanálu a plavební komory. I v tomto případě Komise konstatovala nedostatečnou ochranu obou těchto druhů a právě Slavíkovy ostrovy byly uvedeny jako lokalita, jejíž vyhlášení by tyto nedostatky pomohlo odstranit.
(4) Kaolínový lom
Kaolínový lom u Vidnavy má být vyhlášen jakožto lokalita pro ochranu kuňky žlutobřiché. Jedná se o ložisko kaolínu a chráněné ložiskové území a panují obavy, že by vyhlášení ochrany tohoto území pro kuňku mohlo vést k ohrožení dobývání ložiska. Místo toho tedy byla navržena mnohem větší lokalita Stará Červená Voda, což je zajímavý přilehlý lesní komplex, ovšem potenciál pro výskyt chráněné žáby je zde mnohem menší. Tento druh obývá malé tůně a potřebuje často narušované lokality, jako jsou například různé lomy a pískovny. Těžba prováděná s ohledem na obojživelníky by tedy naopak mohla mít na kuňky pozitivní vliv. V případě lesního komplexu je vůbec podmínkou pro vyhlášení to, že se bude muset provést řada zásahů cílených na vytvoření či podporu vhodných biotopů.
(5) Ždánický les
Květnaté bučiny a panonské dubohabřiny s lesostepním charakterem, tj řídké prosvětlené lesy. Životní prostor pro vzácné druhy rostlin (střevíčník pantoflíček) i živočichů (roháč obecný). Rozlehlé stanoviště umožňuje rozvoj populací např. sov, dravců a menších šelem, které jinde prostor nenajdou. Území nebylo dosud řádně prozkoumáno, proto o něm biologové nemají dostatek informací. Ohrožené je nevhodnými zásahy - těžbou dřeva a výsadbami smrkové monokultury. Probíhá zde těžba ropy. Uvažuje se také o stavbě plynových zásobníků.