V celosvětovém měřítku je voda vzácností. „Jejím nedostatkem trpí pětina lidstva, proto jsme vodě věnovali celé jedno soutěžní kolo. Pozorní soutěžící se například dozví, odkud se bere pitná voda pro Prahu a jaká měřítka musí splňovat,“ říká organizátorka soutěže Lenka Petrlíková Mašková. Dalším podtématem je péče o vodní toky. Soutěžící na příkladu pražské Rokytky uvidí, jaké výhody přináší revitalizace toků neboli obnova jejich přirozené funkce na rozdíl od jejich rovnání nebo zatrubňování. Seznámí se také s plánováním v oblasti vod v naší zemi.
Březnové soutěžní kolo úzce souvisí s 22. březnem, který v roce 1992 vyhlásilo OSN za Světový den vody. Hlavním důvodem bylo upozornit na význam její ochrany a šetření s vodou. Tomuto tématu se věnuje i sdružení Arnika. Nyní například probíhá výstava „Voda v krajině“, kterou lze navštívit v Matičním gymnáziu v Ostravě. Pojednává o významu vody v ekosystémech, a mimo jiné nabízí i ukázku způsobů, jak se lidé mohou přirozeně a v souladu s přírodou účinně chránit před povodněmi. Výstava je putovní a lze si ji i zapůjčit. Jednotlivé panely se dají zhlédnout na stránkách výstavy.
Soutěž Živá Praha probíhá od listopadu 2007 do dubna 2008. Každý měsíc je vyhlašováno jiné téma týkající se ekologie a životního prostředí. Předchozí kola soutěže se věnovala tématu odpadů, šetrnému nakupování, nebezpečným látkám v našem okolí a stromům. Po skončení třech kvízových kol druhé části soutěže mohou účastníci zpracovat esej na jedno z témat. Na závěr projektu se mohou aktivní soutěžící podílet na tvorbě výstavy „Živá Praha“, která bude nabídnuta pražským školám pro ekovýchovné účely.
Aktuální téma, kvízové otázky, možnosti zapojení, registrační formulář a další potřebné informace najdou zájemci na www.zivapraha.arnika.org. Soutěž je otevřená i pro mimopražské žáky. Zapojit se ale mohou i ti, kteří již odrostli školním lavicím. I na ně čeká cena v podobě tématického dárkového balíčku.
Projekt Živá Praha podpořilo grantem Hlavní město Praha.
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Výrobky bez jedů! Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org