V celosvětovém měřítku je voda vzácností. „Jejím nedostatkem trpí pětina lidstva, proto jsme vodě věnovali celé jedno soutěžní kolo. Pozorní soutěžící se například dozví, odkud se bere pitná voda pro Prahu a jaká měřítka musí splňovat,“ říká organizátorka soutěže Lenka Petrlíková Mašková. Dalším podtématem je péče o vodní toky. Soutěžící na příkladu pražské Rokytky uvidí, jaké výhody přináší revitalizace toků neboli obnova jejich přirozené funkce na rozdíl od jejich rovnání nebo zatrubňování. Seznámí se také s plánováním v oblasti vod v naší zemi.
Březnové soutěžní kolo úzce souvisí s 22. březnem, který v roce 1992 vyhlásilo OSN za Světový den vody. Hlavním důvodem bylo upozornit na význam její ochrany a šetření s vodou. Tomuto tématu se věnuje i sdružení Arnika. Nyní například probíhá výstava „Voda v krajině“, kterou lze navštívit v Matičním gymnáziu v Ostravě. Pojednává o významu vody v ekosystémech, a mimo jiné nabízí i ukázku způsobů, jak se lidé mohou přirozeně a v souladu s přírodou účinně chránit před povodněmi. Výstava je putovní a lze si ji i zapůjčit. Jednotlivé panely se dají zhlédnout na stránkách výstavy.
Soutěž Živá Praha probíhá od listopadu 2007 do dubna 2008. Každý měsíc je vyhlašováno jiné téma týkající se ekologie a životního prostředí. Předchozí kola soutěže se věnovala tématu odpadů, šetrnému nakupování, nebezpečným látkám v našem okolí a stromům. Po skončení třech kvízových kol druhé části soutěže mohou účastníci zpracovat esej na jedno z témat. Na závěr projektu se mohou aktivní soutěžící podílet na tvorbě výstavy „Živá Praha“, která bude nabídnuta pražským školám pro ekovýchovné účely.
Aktuální téma, kvízové otázky, možnosti zapojení, registrační formulář a další potřebné informace najdou zájemci na www.zivapraha.arnika.org. Soutěž je otevřená i pro mimopražské žáky. Zapojit se ale mohou i ti, kteří již odrostli školním lavicím. I na ně čeká cena v podobě tématického dárkového balíčku.
Projekt Živá Praha podpořilo grantem Hlavní město Praha.
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Bydlení Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 BořenaZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org