Opravdu důstojné podmínky pro rozvoj ekologické dopravy, energetiku i rekreaci přinese stavba vodního díla Čertova voda.
Vodní dílo, které využívá mimořádně příznivé podmínky morfologie terénu České kotliny, přináší mnoho dalších výhod. Bude znamenat zlepšení klimatických podmínek většiny Čech a přispěje k ekonomickému oživení celé republiky. Turisté se mohou těšit na nové atrakce a vyhlídkové plavby na místa dosud dostupná jen pěšky. Již dnes sklízí projekt mnohá ocenění a obdiv v mezinárodních vodohospodářských kruzích. Vodní dílo Čertova voda je sice srovnáváno s obdobnou stavbou v Číně, není však pochyb, že ji v mnohém překoná. Realizaci brání jen nesmyslný odpor Ředitelství vodních cest, které urputně prosazuje bezvýznamnou stavbu Plavebního stupně Děčín.
Přehrazení Labe poblíž třísetmetrového pískovcového útvaru Čertova voda vytvoří unikátní podmínky pro vznik vnitrozemského moře v Čechách. „Seberealizace českých lodních dopravců byla vždy omezena nedostatkem vhodných podmínek pro podnikání. Teprve nyní získají dostatečně velký prostor. Máme jedinečnou příležitost zadržet velké množství vody ze všech pramenných oblastí v Čechách. Už nám nikam neuteče. V době klimatické změny spojené s dlouhodobými obdobími sucha je to velmi účinné opatření,“ vysvětluje Ing. Vizír Zakoupený, jeden z projektantů vodního díla.
Jednou z největších předností vodního díla Čertova voda bude rozvoj ekologicky šetrné dopravy. Zatímco plánovaný jez u Děčína by zesplavnil jen 9 km vodního toku, nádrž Čertova voda umožní využití lodní dopravy na vzdálenosti 100 i více km (např. přibližná vzdálenost mezi přístavy Děčín a Česká Třebová činí 180 km). „Konečně budeme schopni konkurovat železnici a problematickou kamionovou dopravu prakticky odsunout na vedlejší kolej,“ představuje nové možnosti Jan Šífař z obecně prospěšné společnosti Plujme dál. „Napomoci by nám měla i moderní přístavní logistická centra, která vzniknou v České Třebové, Havlíčkově Brodě, Nových Budějovicích a jinde. Naše společnost nezapomíná ani na turisty. Připravujeme zajímavé tematické plavby od krátkých vyhlídkových výletů Sázavským zálivem nebo okolo Temelínského ostrova až po několikadenní poznávací trasu Svatý Kopeček–Želiv–Říp–Karlovy Vary,“ vyjmenoval některá lákadla.
Česká republika nyní zažívá rozmach moderních betonových protipovodňových opatření spojených s pevným svázáním vodních toků zdmi a hrázemi. Postavením jedné obří hráze pro všechna česká povodí se tak problém povodní na většině českého území definitivně vyřeší. Vodní nádrž se stane také významným zdrojem obnovitelné energie z elektráren v hrázi i z moderních technologií využívajících energii vlnobití, který překoná závazky vůči Unii.
Vzniknout by měla také zcela nová, všem současným normám vyhovující města, která se díky rozmachu lodní dopravy stanou živoucími obchodními centry. Lidé v nich najdou zdravé prostředí, na rozdíl od běžných aglomerací zejména bez hluku a prašnosti. „Prodáváme prostory pro podnikání i bydlení na připravovaných pontonových ostrovech, v současné době s výraznou slevou,“ představuje makléř Augiáš Podvodný bydlení budoucnosti. „Jedná se o příležitost, která se v Čechách nebude opakovat.“ Výhodou nových měst by měl být také dostatek pracovních příležitostí a nové formy sportovního vyžití bez nutnosti trmácet se do kopce.
Mapa budoucí nádrže Čertova voda: