„Výstava by mohla lidi z Ostravy i okolí zaujmout, neboť jim téma chemických havárií není vzdálené,“ říká vedoucí pobočky Arniky v Ostravě Vendula Kubačáková. V sousedním Olomouckém kraji byli například před čtyřmi měsíci zraněni dva lidé během havárie v chemičce Precheza (1). Přímo v ostravské chemičce BorsodChem došlo v letech 2002 až 2005 ke čtyřem nehodám (2). V roce 2004 zde například explodoval při výrobě anilinu vodík a vznikl požár. O rok později ze zásobníků s kyselinou dusičnou uniklo do ovzduší zhruba sto padesát kilogramů směsi oxidů dusíku, malé množství nitrační směsi a nitrobenzenu. „Lidé by si měli být vědomi toho, že se jich riziko havárií týká a na naší výstavě mohou získat zajímavé informace,“ dodává Kubačáková.
„Výstavou se snažíme upozornit na rizika používání a produkce toxických látek v průmyslu a na nebezpečí spojená s rizikovou chemickou výrobou,“ vysvětlil smysl výstavy RNDr. Jindřich Petrlík vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.
Vedle záběrů z nechvalně proslulé bhopálské tragédie či katastrofy v Sevesu mohou lidé na výstavě vidět i výjimečné záběry z České republiky. Patří k nim například fotografie Libora Zavorala dokumentující požáry v ústecké Spolchemii nebo v Litvínovském Chemopetrolu. Unikátním snímkem je fotografie Václava Vašků zachycující únik chlóru ze Spolany v Neratovicích, kterou její autor pořídil při povodních v roce 2002. „Právě Spolana Neratovice, kde se vyrábí PVC patří k nejvíce nebezpečným provozům v České republice. Došlo v ní opakovaně k řadě havárií. PVC je samo o sobě zdrojem úniků toxických látek i během svého používání a likvidace, a proto výstavu bude provázet petice „Za náhradu PVC“ usilující o eliminaci tohoto rizika,“ doplnil Petrlík.
Přestože se výstava týká především neštěstí a havárií, také při běžném provozu unikají z průmyslových a chemických provozů tuny toxických látek, které zamořují ovzduší a vodu. V Ostravě se na znečištění životního prostředí podílejí zejména hutě v čele se společnostmi Arcelor Mittal Steel a Třinecké železárny Výstavu Arniky „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“ lze navštívit v ostravské Fiducii (Nádražní 30), každý všední den od 10 do 18 hodin až do 7. března 2008. V rámci filmového festivalu Jeden svět, který pořádá Člověk v tísni, fotografie poputují ještě do Českých Budějovic a Tábora. Návštěvníci mohli zajímavé snímky vidět již v mnoha českých městech a v Ostravě je výstava již podruhé.
Bližší informace o výstavě najdete ZDE.
Uspořádání výstavy Arnice v rámci projektu Budoucnost bez jedů umožnila finanční podpora grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Kromě toho tento projekt podpořily ještě nadace: New Word Foundation a Global Greengrants Fund.
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Výrobky bez jedů! Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org