Asi 11 procent celkové světové populace nemá podle odhadů přístup k pitné vodě. I na tuto závažnou skutečnost má upřít pozornost světa Světový den záchodů, který připadá na 19. listopadu. Proto je tento den dobrou příležitostí připomenout si, že hodnota kvalitních vodních zdrojů v našem okolí má i svůj velmi každodenní a lokální kontext. Blízké seznámení s tímto kontextem umožní Arnika žákům základních škol při prohlídkách lokálních čistíren odpadních vod v Praze, Děčíně a Hájově u Příbora.
Připomínka Světového dne záchodů zapadá do snah projektu Voda živá a s ním související soutěže pro školy.
„V soutěži umožňujeme dětem, aby se s touto tajemnou veličinou seznamovaly v rámci školní výuky. Vodu zkoumají přímo na řece nebo potoku v bezprostředním okolí svého domova a školy. Děti nejvíc baví poznávat věci, na které si mohou přímo sáhnout, a které se jich týkají. Proto jim dnes chceme prakticky ukázat, co se stane s vodou, když doma spláchnou. Díky této exkurzi třeba zjistí, že vylitím nebezpečných chemikálií do záchodu problém nezmizí, protože čistírny si neporadí se všemi látkami, a ty se tak dostávají zpátky do našich řek,“ vysvětluje smysl exkurze do čistíren odpadních vod vedoucí projektu Voda živá Kamil Repeš z Arniky.
Žáci z pražské Základní školy Špitálské navštíví v pátek 20. listopadu Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči, kde se seznámí se s tím, jak kdysi fungovala. K vidění budou ale i současná moderní zařízení, která každý den čistí vodu vracející se do řeky. Žáci ze ZŠ Máchova v Děčíně 24. listopadu z blízka poznají čistírnu odpadních vod v Děčíně – Boleticiích. 26. listopadu se pak žáci ze ZŠ Dobrá u Frýdku – Místku seznámí s fungováním domovní kořenové čistírny v Hájově u Příbora.
Světový den toalet byl OSN schválen teprve roku 2013 a rozhodně by nemělo jít jen o příležitost k recesi. Připomínána především katastrofální hygienickou situaci lidí v rozvojových zemích. Odhaduje se, že na planetě dnes žije 2,6 miliardy lidí bez přístupu k základní hygieně - to je víc než čtvrtina populace. Vztah průmyslově vyspělých zemí k vodě a jejím zdrojům je nepominutelnou součástí tohoto problému. Důležitá je prevence úniků toxických látek do životního prostředí, ale právě také hospodaření s pitnou vodou.
Exkurze žáků do čistíren odpadních vod jsou součástí projektu Voda živá, kterým chce Arnika veřejnost upozornit na důležitost ochrany vody a na ni vázaných ekosystémů. Součástí projektu je i monitoring znečištění řek a také celonárodní soutěž pro základní a střední školy. „Protože je voda naprosto nezbytná pro život každého z nás i dalších generací, chceme zvýšit zájem o vodu, její význam a její kvalitu prostřednictvím soutěže také u mladých lidí,“ dodává vedoucí projektu Voda živá Kamil Repeš z děčínské pobočky Arniky.
www.fondnno.cz - www.eeagrants.cz
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
Akce byla součástí projektu Slavnosti vody 2015 podpořeného Ministerstvem životního prostředí ČR a Magistrátem hl. města Prahy.