PRAHA – Již přes 1600 občanů podepsalo petici Chceme kvalitní čtvrť u Nákladového nádraží Žižkov!, dalších zhruba 1000 lidí podepsalo online verzi petice a další se stále připojují. Pražané v ní požadují snížení kapacit zástavby na žižkovském brownfieldu, dostatečné pozemky pro školy a další veřejnou vybavenost, nebo dostatek parků. Zásadním tématem je pro žižkováky doprava. Obávají se, aby se nezhoršila stávající situace a požadují také nové řešení tzv. Jarovské třídy. Ve spolupráci s organizací Arnika požadují také prostupnost územím pro pěší a cyklisty, větší vyváženost mezi zisky developera a tzv. kontribucemi odvedenými městu a převedení minimálně 15 % podílu bytů na město za nákladovou cenu.
Na úterním jednání zastupitelstva Prahy 3 vystoupili místní občané a vysvětlovali, proč požadují úpravu řešení změny územního plánu, již připravuje město. Jakým způsobem bude městská část vůči pražskému magistrátu dále postupovat, zůstává zatím nejasné. "Naše požadavky se v mnohém shodují s připomínkami Prahy 3 k návrhu změny územního plánu. Praha 3 je ale vůči magistrátu nedostatečně prosazuje,” vysvětluje Anna Vinklárková z Arniky. “Zastupitelé opozičních stran (ANO, ODS, KDU-ČSL a Svobodných) nebyli projednávání přítomni vůbec. Považujeme to za jasný signál, že jim nezáleží na budoucnosti klíčového žižkovského brownfieldu, ani obyvatel městské části,” doplňuje Vinklárková.
“Magistrát se jednání o Nákladovém nádraží, ulici Želivského a okolí vyhýbá. Na Praze 3 sice jednání probíhají, ale nejsou výsledky. My, občané Prahy 3, jenom neustále slyšíme, že něco nejde.” vysvětluje frustraci místních Alena Chybová. Nejvíce se obává dopadů kapacit zástavby: “Logické je, že čím víc bytů se postaví, tím víc dopravy to bude generovat. Nám jezdí pod okny na Želivského 35 000 aut a 1 200 tramvají, nevím, kam se ta další auta na Želivského budou štosovat,” říká Chybová.
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
“Nové komunikace sevřou sídliště Jarov jako do kleští, ten projekt je jednoznačně pro developery, ne pro místní. Město Praha by mělo vystupovat mnohem razantněji vůči developerům. Ti rozhodují o tom, co bude, a zajímá je pouze zisk. Chtějí, aby domy byly co největší a nejvyšší, aby co nejvíc prodali. Ve stávající podobě je návrh pro nás občany nepřijatelný a nebude se tady dát žít,” navázal další z místních Patrik Švestka.
Petr Hrdina z Jarova využil předvánočního času pro názorné srovnání, přišel na zastupitelstvo se jmelím: “Nepřiměřený zisk developerů parazituje na našem městě, je jako jmelí, které zničilo tento strom. I příroda nám ukazuje, jak je nebezpečné, když něco nepřirozeného parazituje na něčem přirozeném. Nepřiměřený zisk, který je těžený z toho území, škodí životu. Přimlouvám se za to, abyste zvážili řešení, které by vyhovovalo dobrým životním podmínkám a rozvoji naší čtvrti,” vyzval zastupitele.
“Nemám nic proti stavění nových obytných komplexů, také v jednom z nich bydlím. Podívejte se ale na sousední komplexy novostaveb Vackov, Třebešín a Malešický háj – dohromady 2 200 bytů, jedno malé hřiště pro 30 dětí, jedna malá mateřská škola, žádná nová škola, žádný nový park, přístup do parku Židovské pece je přes strmé schody, počet parkovacích stání je nedostatečný a obchod je jeden na Třebešíně. Potřebujeme nasadit laťku mnohem výš. Zastupitelé, nenechte se ukonejšit tím, že se s vámi developeři baví, i když by vůbec nemuseli. Pojďme společně bojovat za lepší čtvrť,” vyzvala Karolína Dündar Huječková.
“Bydlím na Praze 3 skoro 30 let, jsem architekt a povoláním vysokoškolský profesor. Plán předložený Institutem plánování a rozvoje (IPR) je zkreslující, tvrdí například, že zeleně je na Praze 3 dostatek a odvolává se na 35 hektarů Olšanských hřbitovů. Příspěvková organizace IPR, která má sloužit občanům Prahy, navrhuje něco, co je už předem špatně. Dokument, který by měl sloužit k rozhodování, by měl být progresivní, revoluční a vidět do budoucna, do 21. století. Je špatný ve formě, v obsahu i ve způsobu komunikace s veřejností,” okomentoval v dalším vyjádření na jednání Ondřej Nekvasil.
Praha 3 zaujme konečné stanovisko až na mimořádném zastupitelstvu 25. 1. 2021, program bude zveřejněn na webu Městské části. Rozhodující slovo ohledně změn územního plánu však nemá Městská část, ale magistrát, kde bude petice projednána na jednání 27. ledna 2022. Občané Prahy mohou aktivity místních a petici podpořit podpisy do 6. ledna, do kdy je možné podepsané archy doručit na jedno ze sběrných míst.
Záznam z projednávání zastupitelstva je dostupný zde, referencováno v čase od 4:20.
https://www.praha3.cz/samosprava/zastupitelstvo/videoprenosy/20-jednani-zastupitelstva-mestske-casti-praha-3-dne-14-12-2021-zivy-prenos-n1128005.htm
V příloze prezentace Arniky ze zastupitelstva.
Pro více informací prosím kontaktujte odbornici Arniky na územní rozvoj Annu Vinklárkovou (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 720 122 358)