„Jednou z chvályhodných vizí je vytvoření zeleného pásu kolem Prahy. Ten ale nemůže ospravedlnit úbytek zeleně v centru města. Právě širší centrální oblast nejvíce trpí automobilovou dopravou a znečištěním ovzduší a zelené plochy zde mají nezastupitelné místo,“ shrnula připomínky Arniky Zora Kasiková. „Požadujeme proto stanovení povinného podílu zeleně při nové výstavbě, ochranu existujících zelených ploch, zakládání parků při výstavbě nových čtvrtí a také například zachování některých zahrádkářských kolonií,“ dodala mluvčí Arniky. Arnika shání pro své argumenty potřebnou podporu. Například již dnes bude na Národní třídě petiční stánek, kde mohou lidé záchranu zeleně podpořit.
Aby Magistrát musel připomínku zohlednit, je totiž nutné sesbírat nejméně 500 podpisů obyvatel Prahy. „Ačkoliv připomínky k územnímu plánu může podat kdokoliv, skutečnou váhu mají jen námitky městských částí a takzvaných zástupců veřejnosti, kteří mají zmocnění od nejméně pěti stovek občanů,“ vysvětluje právní expert Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Lukáš Matějka. Vedle Arniky sbírá podpisy ještě dalších pět občanských sdružení (2). Poslední termín k uplatnění připomínek je 6. duben. Pak úředníci zásady rozvoje Prahy dopracují a příprava územního plánu se posune do dalšího kola.
Sdružení Arnika kritizuje celý proces jako málo transparentní a nepřátelský vůči občanům. „Už na termínu veřejného jednání je patrné, že úředníci nemají o připomínky lidí vůbec žádný zájem. Jinak by jednání nemohlo začínat v 10 hodin dopoledne, kdy je většina lidí v práci,“ říká právník Lukáš Matějka. „Magistrát veřejnost nijak neinformuje. Zatímco třeba plán na pořádání olympiády provází masivní reklamní kampaň, nový územní plán najdou ve spleti magistrátních webových stránek jen opravdu trpěliví občané,“ dodává Matějka. Možnosti občanů vyjádřit se komplikuje také paralelní souběh několika fází přípravy územního plánu. V minulém týdnu schválilo pražské zastupitelstvo takzvanou druhou vlnu celoměstsky významných změn současného územního plánu.
Jedním z projektů této druhé vlny je i zástavba lokality Trojmezí. Ačkoliv pod peticí proti zástavbě Trojmezí se shromáždilo přes 15 tisíc popisů, lidem to nebylo nic platné. Nyní se ale o Trojmezí jedná znovu, protože jeho zástavba je navržena i v novém územním plánu. „Běžný člověk nemá šanci se v motanici úředního procesu vyznat. Jednotlivé fáze územního plánování se překrývají, vznikají různé dokumentace a jsou stanoveny různé termíny projednávání,“ říká mluvčí Arniky Zora Kasiková. „Celý proces působí dojmem, že jeho hlavním cílem je proklestit cestu pro realizaci zájmů investorů a developerů, nikoliv utvořit kvalitní vizi pro budoucí rozvoj Prahy. Tak zásadní rozhodnutí, k jakým nyní dochází, by neměla vznikat v kancelářích magistrátu. Měla by přicházet až po důkladné a otevřené veřejné diskusi, jak je to již obvyklé v zemích západní Evropy,“ dodala Zora Kasiková.
Poznámky:
(1) Veřejné jednání k Zásadám územního rozvoje hl. m. Prahy se koná dne 2. dubna 2009 ve velkém zasedacím sále Útvaru rozvoje hl. m. Prahy, Vyšehradská 57, Praha 2. Jednání se může zúčastnit kterýkoliv občan a vznášet připomínky. Obce a zástupci veřejnosti mohou vznést námitky.
Zásady územního rozvoje ke stažení:
http://magistrat.praha-mesto.cz/uzplan/Uzemni_plan_HMP/zur/vydani/zur.htm
(2) Několik občanských iniciativ včetně Arniky sestavilo připomínky, k nimž se občané mohou připojit formou podpisu pod zmocnění zástupce vystupovat jejich jménem. Zklidnění severojižní magistrály a lepší podmínky pro chodce požadují sdružení Auto*Mat, Pražské matky a Oživení. Iniciativy NERWY a Silniční okruh na severozápadě Prahy prosazují stanovení limitů pro rozvoj letiště a pro severozápadní část obchvatu Prahy. Občanské sdružení Běchovice ve svých připomínkách požaduje oddálení stavby městského okruhu od obytných částí Běchovic a rozvoj rekreačního zázemí této a okolních městských částí. Další připomínka se týká vymezení lokality Dívčí Hrady na území Prahy 5 jako rekreačního a přírodního území.
Seznam hromadných námitek, k nimž se mohou lidé až do 6. dubna připojovat
Připomínky sdružení Arnika k zásadám územního rozvoje zašleme na vyžádání.
Další informace v tiskové zprávě Arniky z 27. března: Územní plán: Pražané se mohou připojit k hromadným připomínkám
Aktivity Centra pro podporu občanů byly podpořeny z prostředků Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu, prostřednictvím Blokového grantu Nadace rozvoje občanské společnosti.