V připomínkách, jež Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika zaslalo magistrátu, je proto požadavek na stažení devíti z celkem 22 změn územního plánu této „druhé vlny“ z projednávání. „Přesunutí velkých projektů typu zástavba Trojmezí do nového územního plánu by mimo jiné umožnilo je lépe projednat s občany,“ doplnila Kasiková. Developerské záměry podle ní v řadě případů překračují limity území a dostávají se do rozporu i s návrhy ukotvenými v Zásadách územního rozvoje Prahy i v konceptu nového územního plánu.
„Paralelní projednávání několika změn starého územního plánu současně s přípravou nového územního plánu a nových zásad územního rozvoje je nekoncepční a proti smyslu stavebního zákona. Zastupitelé zde zcela převracejí logiku zákona, podle něhož se zpracovává nejprve obecnější dokument, poté konkrétní územní plán respektující obecné zásady a až po ověření plánu v praxi se případně pořídí jeho změna. Takto se stává projednání nepřehledné a neurčité, což je v rozporu se základní zásadou územního plánování, že se ho účastní veřejnost přímo,“ řekl Lukáš Matějka, právní expert Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Je to pouze způsob, jak vyjít vstříc investorům na úkor potřeb města a jeho obyvatel a jak co nejvíce veřejnost zmást,“ upozorňuje Martin Skalský z Arniky.
Z 22 navržených změn má jen 5 pozitivní dopad - ke zlepšení životního prostředí směřuje například zalesnění pozemků v Běchovicích nebo revitalizace Kopaninského potoka. V 9 případech jde ale o velké rozvojové záměry s potenciálně značnými negativními vlivy na okolí, například s úbytky zeleně. Ve dvou případech se jedná o založení nových čtvrtí Prahy, což je zásadní urbanistický počin, který výrazně ovlivní podobu města. Součástí návrhu jsou také významné infrastrukturní projekty (mimoúrovňové křižovatky a výstavba nové letové dráhy na letišti Ruzyně) a rozšíření skládky komunálních odpadů Ďáblice. V jednom případě má být zrušena plocha určená k výstavbě sportovišť, v dalším případě se ruší územní rezerva určená pro výstavbu školských zařízení. Dalších 8 změn se týká v měřítku města spíše menších akcí.
Pro každé rozvojové území je nezbytné stanovit maximální možnou míru zastavěnosti, výšku budov a jejich funkce. Neexistují-li jasná regulační opatření, investoři usilují o maximální vytěžení pozemků což vede ke zhoršování životního prostředí. To se dnes ukazuje například na Pankrácké pláni nebo v oblasti Budějovické, podobný osud by kvůli navrhovaným změnám mohl postihnout i oblast Smíchovského nádraží nebo Újezda. Nezbytné je stanovit závazný podíl veřejné zeleně. "Zeleň nesmí být zaměňována se zelenými střechami a střešními zahradami, které plní jinou funkci. Domníváme se, že v případě nových čtvrtí je vhodný podíl zeleně nejméně 30–50 % rozlohy území," upřesňuje mluvčí Arniky Zora Kasiková. Dále je nutné u podobně rozsáhlých záměrů určit rozsah veřejného vybavení, zohlednit potřeby obyvatel daného území, zachovat objekty, které uchovávají historickou paměť místa, investovat do rozvoje veřejné dopravy a omezovat další nárůst individuálního automobilismu.
V rámci dvou vln celoměstsky významných změn chce magistrát přeměnit území o velikosti 1 449 hektarů, tj. téměř 3 % rozlohy města (velikost 230 Strahovských stadionů). Pražané prakticky nejsou o tomto procesu informováni. "Vzhledem k významu navrhovaných změn pro budoucí vzhled města jsou namístě opatření nad rámec zákona, například veřejné debaty, prezentace formou výstav, webové rozhraní pro podávání připomínek a aktivní informační kampaň," uvedla Kasiková. Vedle dvou vln tzv. celoměstsky významných změn územního plánu projednává magistrát ještě změny 07, 08 a změnu Z 1000. Zároveň se zpracovávají Zásady územního rozvoje Prahy a Koncept nového územního plánu. Všechny dílčí změny a koncepce jsou přitom mezi sebou částečně propojeny. Pro běžného občana je takřka nemožné se v tomto procesu zorientovat. Došlé připomínky magistrát nyní posoudí a rozhodne o dalším postupu.
Přílohy a další informace:
Stručný přehled hlavních výhrad Centra pro podporu občanů k 2. vlně tzv. celoměstsky významných změn územního plánu (kompletní a podrobné připomínky najdete zde, přehled navrhovaných změn zde):
-
Realizace letové dráhy RWY 06R/24L – změna časového horizontu, vyhlášení veřejně prospěšné stavby
Praha 6, Praha – Přední Kopanina, Praha – Nebušice / rozsah 275 435 m2
Návrh je jako změna územního plánu předložen již potřetí a ve srovnání s předchozími pokusy v prakticky nezměněné podobě. Přitom oba předchozí pokusy o prosazení záměru do územního plánu Prahy byly zrušeny rozhodnutím soudu.