Bydlení se stává stále méně finančně dostupné. Existují však i formy bydlení, které tento problém mohou řešit – např. obecní, družstevní či spolkové bydlení. V Pardubicích zjišťuje tým architektů a sociologů, jaký je zájem o takové formy bydlení mezi obyvateli města. V říjnu a listopadu pořádají ve spolupráci s městem Pardubice sérii workshopů, do kterých se může zapojit každý zájemce o bydlení. Přihlásit se můžete skrze registrační formulář.
Participativní bydlení, kdy se obyvatelé bytového domu podílí na podobě, plánování výstavby nebo na údržbě a provozu domu, je jedním z nástrojů, jak zajistit dostupnější a udržitelnější bydlení. Architekti a sociální vědci zkoumají, jak by mohlo takové bydlení vypadat z pohledu obyvatel a jak mohou tyto formy podpořit obce samotné. „Zjišťujeme preference a potřeby obyvatel, co jsou lidé ochotni sdílet a jak mohou spolupracovat, aby v budoucnu ušetřili své náklady na bydlení,” vysvětluje hlavní řešitel projektu, ekonom a sociální geograf Jan Malý Blažek z Masarykovy univerzity v Brně.
Participativní bydlení má různé podoby, může je iniciovat obec či skupina lidí, může být na soukromém i obecním pozemku, může se jednat o novostavbu či rekonstrukci, byty mohou být k prodeji či k pronájmu. Společné mají to, že nejsou určeny k investičnímu zisku a že se lidé mohou přímo aktivně podílet na vzniku a provozu projektu. Díky nákladům ušetřeným mj. za marži developera a jejich rozložení mezi obyvatele lze nejen výrazně ušetřit, ale zároveň investovat do společného vybavení domu, jako je např. dílna, herna pro děti, pokoj pro hosty, střešní terasa, zahrada či zdroj obnovitelné energie. „Obyvatelé využívající participativní bydlení se díky této spolupráci obvykle více znají, což přináší další benefity, ať už jde o bezpečí nebo třeba pomoc s hlídáním dětí,“ dodává Petr Kubala ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Jak je možné se zapojit? „Pro obyvatele a města, která mají o participativní bydlení zájem, připravujeme manuál, aby věděli, jak postupovat. K tomu však potřebujeme zjistit, co lidé preferují a jaké jsou jejich možnosti, obavy či omezení. Na workshopech se lidé dozví více o participativním bydlení, o možnostech jeho aplikace v Pardubicích a vyzkouší si, jak by bylo možné jej začít realizovat,“ uvádí architekt David Tichý z Fakulty architektury ČVUT v Praze.
Workshopy se uskuteční 19. října a 23. listopadu v Hudebním sále pardubické radnice, vždy v čase od 16:30 do 19:30. Na nich bude možné dozvědět se o participativním bydlení více, výzkumníci představí různé formy a konkrétní úspěšné projekty ze zahraničí, proč může být takové bydlení finančně dostupnější a udržitelnější než běžná výstavba a jaké jsou jeho kvality. Zapojení veřejnosti výzkumníkům pomůže zjistit představy obyvatel měst, co chtějí sdílet a jak by mohli spolupracovat v projektech bydlení. Zájemci o účast na workshopu se mohou přihlásit skrze registrační formulář.
Pro více informací prosím kontaktujte Jana Malého Blažka z Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity: (+420 721 335 448) nebo Petra Kubalu ze Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)