Práce českých odborníků rezonuje ve světě.  Výsledky jejich analýz jsou alarmující

Práce českých odborníků rezonuje ve světě. Výsledky jejich analýz jsou alarmující

Závěry analýzy týmu, který vedli společně s německým vědcem Rolandem Weberem odborníci ze sdružení Arnika, publikované v časopise Emerging Contaminants, dokládají zjištění, jež...

celý článek
“Toxická vejce” ve Švýcarsku svědčí o globálním znečištění nebezpečnými látkami

“Toxická vejce” ve Švýcarsku svědčí o globálním znečištění nebezpečnými látkami

Arnika na zasedání stran Stockholmské úmluvy prezentuje výsledky nedávno provedených analýz slepičích vajec z 29 zemí na přítomnost dioxinů a jim podobných látek. Vejce volně...

celý článek
Čeští odborníci našli ve vejcích z Ghany extrémní množství dioxinů

Čeští odborníci našli ve vejcích z Ghany extrémní množství dioxinů

Nový mezinárodní výzkum odhalil hrozivý dopad vývozu elektroštoru do západní Afriky. V potravinovém řetězci obyvatel ghanského hlavního města Akkra byly zjištěny vysoce toxické...

celý článek

Ghana

ghanaGhana ležící v Guinejském zálivu na západním pobřeží Afriky je jednou ze dvou zemí v regionu s velkým přílivem dováženého elektronického odpadu (elektrošrot), tou druhou je Nigérie. Podle odhadů bylo v roce 2009 do Ghany dovezeno v přepočtu až devět kilogramů elektroodpadu na obyvatele, což představuje celkem 215 000 tun.

Téměř všechen dovezený odpad včetně toho evropského přitom končí v hlavním městě Ghany. Právě přímo v centru dvoumilionové Akkry totiž naleznete vrakoviště, šrotoviště a skládku elektrošrotu Agbogbloshie. To se stalo známým po celém světě jako silně znečištěné území (hotspot) právě kvůli silné kontaminaci místa těžkými kovy a perzistentními organickými polutanty (POPs), jako jsou dioxiny nebo bromované zpomalovače hoření. Vedle toho se Ghana se potýká s řadou dalších problémů způsobených nesprávným nakládáním s odpady, které v důsledku způsobují vážné a nebezpečné znečištění. Řada místních nemocnic využívá špatně vybavené spalovny zdravotnických odpadů, které zpravidla poškozují přilehlé životní prostředí.

Díky podpoře švédské vlády a partnerství v síti IPEN spolupracujeme s ghanskými vědci na odběru vzorků několika hotspotů, aby zjistila možnou úroveň kontaminace potravinového řetězce toxickými POPs.

V prosinci 2018 jsme vypravili tým, který ve spolupráci s místními odborníky na toxické látky provedl monitoring a odběr vzorků ve třech lokalitách – právě nechvalně proslulém Agbogbloshie, nedaleké spalovně nemocničního odpadu v Korle Bu a podobném zařízení ve městě Kumasi.

arnika-transp         ipen sverige

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Petice 30 pro Prahu Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě