Závěry analýzy týmu, který vedli společně s německým vědcem Rolandem Weberem odborníci ze sdružení Arnika, publikované v časopise Emerging Contaminants, dokládají zjištění, jež by zástupce vlád z celé Země nemělo nechat klidnými. Jedny z nejnebezpečnějších toxických látek světa našli v téměř 90 % studovaných lokalitách Asie, Afriky, Evropy, Severní a Jižní Ameriky. Řečeno otevřeně: rakovinotvorné dioxiny a polychlorované bifenyly celosvětově ohrožují lokální zdroje potravin a lidské zdraví.
„Naše studie se zaměřila na místa, která mohla být potenciálně kontaminována dioxiny a PCB, tedy v blízkosti spaloven odpadu, cementáren, hutí, skládek, sběru elektronického odpadu, chemických závodů a dalších. Analýzy 113 vzorků vajec(1) od domácích slepic ukázaly šokující výsledky. Např. 88 % vzorků vajec bylo nad bezpečnostními limity EU pro dioxiny,(2) jeden vzorek v Ghaně tento limit překročil dokonce 264x, což je nejvyšší kontaminace, která kdy byla zjištěna“ řekl Jindřich Petrlík, poradce IPEN pro dioxiny a odpady, programový ředitel Arniky a hlavní autor studie. "Pokud malé dítě v této lokalitě sní jedno jediné vejce, vyčerpá tím tolerovatelnou dávku dioxinů na pět let," upozornil na nebezpečnost místa německý nezávislý odborník Roland Weber.
Nalezení těchto toxických látek by mělo zalarmovat lidi, ale hlavně vlády na celém světě. Jedná se totiž o takzvané věčné chemikálie - perzistentní organické látky (POPs), které navíc velice snadno překonávají vzdálenosti, putují vodními i vzdušnými proudy po celé planetě, žádné hranice pro ně tedy neexistují. Nerozpouštějí se ve vodě, ale vážou se na živočišné tuky.
"Naléhavě potřebujeme snižovat obsah všech POPs v odpadu. Jejich existence totiž často vede následně ke vzniku a únikům dioxinů či PCB, protože je buďto již obsahují anebo vznikají při jakémkoliv spalování těchto odpadů. Žádáme důslednější implementaci Stockholmské úmluvy, abychom ochránili zdraví obyvatel a životní prostředí před těmito dlouhodobými chemickými hrozbami," řekl Petrlík, který poukázal i na vzorky odebrané z českých domácích chovů. “Vzorky vajec z Libiše v sousedství Spolany Neratovice (odebrané Greenpeace v roce 2002) skončily na 40. příčce nejvyšší hodnoty dioxinů. 40. a 43. příčka vajec nejvíce kontaminovaných dioxinům podobnými PCB pak patřily vejcím z Lysé nad Labem (odběr Arnikou v roce 2004) a z obce Pitárne(3) poblíž závodu na recyklaci PVC z kabelů, které jsme odebírali v roce 2017.”
Toxické látky zvané dioxiny a dioxinům podobné polychlorované bifenyly vznikají jako nechtěný produkt v chemickém průmyslu, spalováním odpadů(4) či během dalších průmyslových procesů. Způsobují řadu hormonálních poruch, ischemické choroby srdeční či infarkt, poruchy vývoje dětí, narušení reprodukce a další. Polychlorované bifenyly (PCB) Mezinárodní úřad pro výzkum rakoviny (IARC) označil jako prokázané lidské karcinogeny.
Sdružení Arnika bude na právě začínajícím zasedání Stockholmské a Basilejské úmluvy v Ženevě prosazovat zpřísnění limitů pro zmiňované POPs. Obává se, že Evropská unie bude i nadále prosazovat stejně benevolentní limity, které dle výsledků analýzy nejsou přijatelné, neboť nízké limity povolené v EU způsobují ještě vážnější kontaminaci životního prostředí v rozvojových zemích, kde je kontrola pohybu a likvidace odpadu minimální.
Link na úplné znění studie zveřejněné v Emerging Contaminants zde.
- Vejce jsou citlivými indikátory obecné kontaminace životního prostředí, zejména pak půdy. Jsou také důležitým zdrojem potravy v rozvojových zemích anebo na venkově v rozvinutých zemích, protože jsou levná a vysoce výživná.
- Výsledky analýzy ze 113 vzorků:
- 88 % vzorků vajec bylo nad bezpečnostními limity EU pro dioxiny nebo pro sumu dioxinů a PCB s dioxinovým efektem. V mnoha oblastech by děti konzumující jen několik vajec týdně překročily bezpečnostní limit pro příjem dioxinů stanovený EFSA; často 10x, v některých případech až několiksetkrát.
- 92 % vzorků vajec odebraných z oblastí poblíž různých typů spaloven překročilo regulační limity EU pro potraviny.
- 100 % vzorků vajec odebraných z oblastí v blízkosti průmyslových závodů na zpracování kovů a recyklaci elektronického odpadu překročilo bezpečnostní limity EU pro potraviny
- 14 % vzorků vajec překročilo bezpečnostní limity EU pro potraviny více než 10x. Jeden vzorek z úložiště elektronického odpadu v Ghaně dokonce více než 264x, jedná se o nejvyšší kontaminaci ve vejcích slepic z domácích chovů, která kdy byla zjištěna.
- Až teprve interpretace odborníky v této studii identifikovala provoz na recyklaci PVC jako nejvíce pravděpodobný zdroj kontaminace. Na tento provoz nebylo provedeno žádné posouzení vlivů na životní prostředí. Arnika se bude řešení problému v Pitárnem dále věnovat.
- Podle autorů studie je dle současné normy (Basilejské úmluvy) povoleno, aby jeden kilogram popela ze spaloven obsahoval dioxiny na úrovni, která by kontaminovala 7 tun půdy, na níž by kvůli bezpečnosti nebylo možné chovat slepice pro získání vajec. Poznamenávají také, že celosvětová roční produkce dioxinů v popílku ze spaloven odpadů, dosahuje takového množství, které by bylo v přepočtu rovno maximální tolerovatelné úrovni příjmu dioxinů* pro lidskou populaci žijící na 133 planetách Země. Naštěstí, ne všechny dioxiny z těchto odpadů se dostanou do potravních řetězců. Tento fakt však dokumentuje, jak lidé překročili planetární úroveň znečištění chemickými látkami a plasty.
* podle současné evropské normy nastavené Evropským úřadem pro bezpečnost potravin