Podle aktuálního znění Vyhlášky č. 321/2014 Sb. jsou obce povinny zajistit místa pro oddělené soustřeďování minimálně pro biologické odpady rostlinného původu. Nově od 1. dubna 2019 to musí činit po celý rok (do té doby pouze od 1. dubna do 31. října). V zimním období však mohou systém sběru přizpůsobit svým podmínkám.
Jak z textu vyhlášky vyplývá, není povinností obce instalovat na ulici kontejnery na bioodpad. Stačí, když obec určí místa, kam lidé tyto odpady mohou odvážet (sběrný dvůr, sběrné místo pro sběr bioodpadu, kompostárna). Plošný sběr bioodpadů (dům od domu, kontejnery na sídlištích) je ale účinný. Může vést k výraznému snížení produkce směsného zbytkového odpadu. Viz například případy Písku, Kyjova či Březí.
Pokud některé obce nabídnou domácnostem kontejnery na bio (hnědé popelnice) přímo k domu, je to jejich rozhodnutí. Je také na zvážení zástupců obcí, zda tuto službu nabídnou domácnostem zdarma či ji zpoplatní. Domácnostem lze nabídnout i více variant – odběr na sběrném místě zdarma, odvoz od domu za poplatek. Takto to třeba uplatňují ve Starém Hradišti na Pardubicku (video).
Některé obce začali domácnostem nabízet kompostéry. Domácí kompostování nestanovuje vyhláška sice jako možný způsob řešení, ale současně platí, že odpad, který nevzniká, není třeba někam odkládat. Z hlediska ekonomického je pro obec i domácnosti domácí kompostování výhodné. Je to nejlevnější způsob nakládání s bioodpady.
Další podrobnosti, viz článek: http://arnika.org/vyhlaska-321-2014-sb .
.