Od září minulého roku se žáci a studenti ze 46 škol po celé republice blízce seznamovali s podobou i významem potoků, řek a vůbec vody ve svém okolí. Ve čtyřech etapách soutěže Voda živá podrobně prozkoumávali přírodní prostředí vybraného toku, sledovali jeho znečištění a zjišťovali, jak se historicky měnilo soužití lidí a řeky či potoka. Porotci soutěže nakonec nejlépe hodnotili studenty Gymnázia Cheb, kteří si ze slavnostního předávání cen při příležitosti Světového dne vody odnesli cenu pro vítěze. Cenné zážitky a především nový pohled na význam vody v našem okolí, si ale ze soutěže odnášejí všichni její účastníci.
„Cílem celé soutěže bylo podpořit pohled na vodu jako na nezbytnou součást našeho životního prostředí a ukázat, jakým způsobem ji člověk ovlivňuje (ať už negativně či pozitivně) a jak se mění přirozené prostředí řek a potoků,“ říká koordinátorka soutěže Miroslava Jopková.
Do soutěže se přihlásilo 107 týmů ze 46 škol napříč kraji. Celkově se tak soutěže účastnilo na 450 žáků a studentů základních i středních škol z celé republiky. V celkovém hodnocení uspěl nejlépe tým Gymnázia v Chebu. Hlavní cenou pro ně bude třídenní aktivní zážitkový kurz v Národním parku České Švýcarsko od čtyř turistických firem z Děčína, které jsou partnery soutěže.
Druhé místo pak obsadili studenti Gymnázia Chotěboř, třetí byli studenti z Gymnázia Dvůr Králové. Ti si za svou snahu odnesli věcné ceny v podobě unikátních opasků z použitých veloduší od firmy Boio a knižních publikací. Velice dobře si v soutěži vedly i základní školy. Zvláštní ocenění si zasloužily ZŠ a MŠ Pohořelice a ZŠ Špitálská z Prahy. Výsledné práce vítězných týmů naleznete na stránkách projektu arnika.org/voda-ziva.
Slavnostní vyhlášení vítězů a prezentace výtězných projektů proběla symbolicky 22. března, tedy na Světový den vody ve Staré čistírně odpadních vod v Praze - Bubenči.
„Většina družstev odvedla velmi dobrou práci. O výsledném umístění rozhodovalo nasazení týmu v každém kole. Přestože školy, které se tématu vody věnují dlouhodobě, měli určitou výhodu, výsledky ukazují, že to byla právě píle a vytrvalost, která vedla k úspěchu,“ komentuje výsledky jeden z porotců Milan Havel.
Do soutěže se mohli hlásit tří až pětičlenné týmy, které soutěží provázel vždy jeden dospělý konzultant. Od září do února žáci a studenti intenzivně pracovali na praktických a teoretických úkolech, ve kterých mimo jiné mapovali vybraný tok, lovili drobné živočichy, zjišťovali možné zdroje znečištění, sbírali informace o tom, jak se vyvíjel život lidí poblíž potoků a řek. Tyto úkoly plnili jak přímo v terénu, tak v knihovnách, muzeích a na úřadech.
Soutěž je součástí projektu Voda živá, kterým chce Arnika upozornit veřejnost na důležitost ochrany vody a na ni vázaných ekosystémů. Součástí projektu je i monitoring znečištění řek, při kterém Arnika v loňském roce odhalila značné znečištění Labe a Bíliny nebezpečnými toxickými látkami
„Je to sice trochu klišé, ale voda je naprosto nezbytná pro život každého z nás, a proto o ni chceme zvýšit zájem u veřejnosti. Vodu je snadné vnímat jako samozřejmost, ale přitom je nutné ji také chránit,“ dodává vedoucí projektu Voda živá Kamil Repeš z děčínské pobočky Arniky.
www.fondnno.cz - www.eeagrants.cz
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.