Jaký vliv má těžba rud na lidský organismus a jak moc jej zatěžuje? S cílem odpovědět na tyto a další otázky se tým expertů společného projektu Arniky s arménskými neziskovými organizacemi CCMS a EcoLur vydává na sever Arménie, do provincie Lori, kde se nachází otevřené odkaliště Nahatak dlouhodobě ohrožující zdraví komunit žijících v blízkém okolí. V roce 2020 se zaměří na to, jak moc těžké kovy a toxické látky uvolňované do životního prostředí v důsledku těžby kovových rud pronikají do lidského organismu obyvatel z okolí. Odeberou proto vzorky moči a nehtů a nechají je zanalyzovat v české akreditované laboratoři.
Česká nezisková organizace Arnika se společně s arménským Centrem pro aktivizaci a podporu obyvatelstva (Centre for Community Mobilization and Support, CCMS) a informačním portálem EcoLur již třetím rokem věnují znečištění severního regionu Arménie – těžařské provincie Lori. V posledních dvou studiích z let 2018 a 2019 se organizace zabývaly stanovením obsahu těžkých kovů a toxických prvků v sedimentu, půdě, ovoci, zelenině a lidských vlasech, přičemž analýzy potvrdily přítomnost vyšších hodnot. Studie z roku 2019 pak prokázala karcinogenní a nekarcinogenní rizika plynoucí ze znečištění arsenem, niklem a kadmiem. Vyšší riziko představují tyto prvky pro děti.
“Na základě výsledků našich předešlých studií jsme se tentokrát rozhodli pro odběr vzorků lidské moči, nehtů a prachu z domácností za účelem stanovení obsahu těžkých kovů nejrizikovějších pro tento region přímo v lidském organismu. Těmi jsou arsen, nikl, kadmium, olovo a měď. Odebrané vzorky pak budou přepraveny do akreditované laboratoře zdravotního ústavu ČR,” vysvětluje koordinátorka projektu Valerie Grečko z Arniky. „Letos se budeme soustředit na stav v okolí odkaliště Nahatak, kde jsme již odebírali vzorky půdy, rostlinných produktů a vlasů. Místní obyvatelé obcí Mets Ayrum a Čočkan, nacházejících se v blízkosti odkaliště, projevili velký zájem, abychom provedli výzkum právě u nich,“ doplňuje.
Že zdejší komunity o podobné výzkumy stojí a vítají je, napomáhá postupnému zlepšování současné situace. “V průběhu posledních let lze pozorovat aktivizaci místního obyvatelstva v oblasti ochrany životního prostředí. Lidé se pomalu přestávají bát říct svůj názor nahlas a bojovat za své právo na zdravé a čisté životní prostředí,” vyzdvihuje Grečko. “V únoru 2020 proběhla v rámci našeho projektu velmi úspěšná kampaň napodporu rodiny, která bydlela v přímé blízkosti odkaliště a dlouhodobě se kvůli tomu potýkala se zdravotními problémy. Kampaň vyvolala velký ohlas veřejnosti a vyústila v nabídku těžební společnosti na přestěhování rodiny do jiné, vzdálenější části obce,” zmiňuje nedávný úspěch Oleg Dulgaryan, ředitel Centra pro aktivizaci a podporu obyvatelstva (CCMS). Centrum se kromě spolupráce na analýzách zabývá právě také podporou občanů při vyžadování odškodného. “Vzhledem k těžké sociální a ekonomické situaci v regionu je lékařská péče v mnoha případech finančně náročná a u chronicky nemocných bohužel neudržitelná. Proto chceme mimo jiné zprostředkovávat také výsledky analýz z akreditované laboratoře, s cílem pomoci zasaženým obyvatelům získat náležité odškodné,“ uzavírá Dulgaryan.
Výsledky studie budou zveřejněny a prezentovány do konce roku 2020.
Naše aktivity jsou financovány z prostředků Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci Programu transformační spolupráce Transition.