Mezi nejzávažnější havárie ve Spolaně patřila v uplynulých letech např. exploze ve výrobě rakovinotvorného vinylchloridu monomeru (VCM) v dubnu 1993, kdy při následném požáru muselo zákonitě dojít i k úniku toxických dioxinů. V červenci 2000 způsobila havárie ve Spolaně zranění několika lidí a únik minimálně 188 kg jedovatého chlóru, který díky převládajícímu směru větru nezasáhl město Neratovice. Došlo však ke škodám na zemědělské produkci, které poškození vyčíslili na desítky milionů korun a Spolana je odmítá uhradit. Proto bude důsledky dva roky staré chlorové havárie řešit soud, u nějž zemědělci z okolí žalují firmu o úhradu škod způsobených únikem toxických látek.
Spolana se v minulosti pokoušela kriminalizovat kritiky upozorňující na ekologická a zdravotní rizika výroby a užívání PVC. RNDr. Jindřich Petrlík se v roce 2000 stal terčem trestního oznámení mluvčího Spolany za to, že informoval Evropskou komisi o haváriích a poškozovaní životního prostředí při výrobě PVC ve Spolaně. Na MUDr. Miroslava Šutu podal trestní oznámení zaměstnanec Spolany za to, že v televizní reportáži v lednu 2001 upozorňoval na nebezpečí hraček z PVC, které jsou v zemích Evropské unie zakázány.
Spolana Neratovice patří celosvětově mezi místa nejvíce zamořená toxickými dioxiny, které v obrovském množství vznikaly při výrobě chlorovaných herbicidů. Jako pozůstatek výroby chlóru amalgamovou elektrolýzou se na břehu Labe nachází více než 250 tun nebezpečné rtuti. Až kampaň Greenpeace přiměla vedení Spolany k závazku vybudovat kolem dioxiny a rtutí zamořených objektů protipovodňovou ochranu (3). Problémem zůstává vyčištění rtutí zamořené oblasti. ARNIKA nesouhlasí se Spolanou navrženým řešením (4).