Identifikovat místa znečištěná nebezpečnými chemickými látkami je jedním z hlavních cílů nového mezinárodního projektu s českou účastí. V těchto dnech jej zahajují kazašská občanská sdružení EcoMuseum a Centrum pro zavádění nových ekologicky bezpečných technologií (CINEST) a Arnika z České republiky. Nevládní organizace budou informovat místní obyvatele, jak se s nebezpečnými látkami vypořádat a chránit své zdraví. Místním orgánům a zároveň veřejnosti nabídnou doporučení, jak mohou současné problémy řešit. Dvouapůlletý projekt je finančně podporuje Evropská unií.
„Pevně věříme, že zkušenosti, které jsme nasbírali při jiných projektech, přispějí k řešení některých závažných problémů Kazachstánu. Našim cílem je pomoci ochránit zdraví místních obyvatel. Výměna zkušeností mezi našimi zeměmi jistě obohatí partnery z obou států,“ říká koordinátor projektu za českou stranu Martin Skalský ze sdružení Arnika.
Nevládní organizace budou pracovat mimo jiné v oblasti Karagandy, kde jsou rozsáhlé uhelné doly a železárna Mittal Steel. Dříve tady produkovali ocel pro Sovětský svaz, dnes jde o jednu z nejznečištěnějších oblastí světa. Kombinace ekologických zátěží a znečištěného ovzduší může připomínat Ostravsko. Intenzita průmyslové činnosti je vyšší a ochrana zdraví lidí mnohem nižší než v České republice. Podobné je to i v dalších oblastech Kazachstánu, kde jsou lidé ohroženi chemickými látkami, odpady nebo průmyslovou výrobou.
„Evropská unie disponuje technologiemi, které jsou šetrné k životnímu prostředí, a může nabídnout příklady dobré praxe i přísné standardy. Tato kombinace pro nás bude inspirativní při hledání cest, jak zvýšit chemickou bezpečnost v Kazachstánu,“ doplňuje koordinátorka projektu v Kazachstánu Dana Yermolyonok.
Kromě posílení občanské společnosti v Kazachstánu má projekt také zlepšit životní podmínky místních. Jedním z hlavních cílů je umožnit veřejnosti efektivnější přístup k informacím a zvýšit povědomí o chemické bezpečnosti. Místní komunity by pak měly být schopné se chránit před chemickým znečištěním a vstupovat do rozhodovacích procesů, které přímo ovlivňují jejich obživu.
Mezi cíli projektu je i posílení spolupráce a vybudování zázemí pro místní sdružení, která chrání životního prostředí. K tomu je nutné zahájit sérii legislativních změn, jež souvisejí s chemickou bezpečností. Rozvíjet se budou i modelové příklady dobré praxe, z nichž budou moci místní čerpat zkušenosti. Proběhne také odběr vzorků z míst pravděpodobné kontaminace nebezpečnými látkami, které budou následně analyzovány v českých laboratořích. V projektu zahrnuta zejména města Karaganda, Pavlodar, Akmola a regiony na východě Kazachstánu.
Arnika realizuje obdobné projekty i v dalších zemích, v současnosti například v Bělorusku. V letech 2010 a 2011 se také věnovala vyhledávání starých pesticidových zátěží v Arménii. Odhalení problematických míst přispělo k odstranění špatně zabezpečených skládek, ze kterých unikaly jedovaté látky do vodních zdrojů. Česká nevládní organizace se podílí i na projektu, který pomůže odstranit nebezpečné olovo z barev volně prodávaných v jihovýchodní Asii.