V úterý spustil spolek Arnika kampaň na záchranu divokých řek na Balkáně. Pomocí nově spuštěného webu chce zdůraznit ohroženost toků, které ve velkém mizí kvůli výstavbě vodních elektráren. Celá řada z nich přitom porušuje stavební nebo ekologické předpisy. Do boje proti přehrazení divokých řek se zapojil i český kajakář Vavřinec Hradilek, který nechce přijít o jedny z posledních míst panenské přírody v Evropě. Ta například v Česku už téměř zmizela. Na záchranu balkánských řek přispívají lidé přímo na webových stránkách Arniky, kde lze také podepsat petici.
Oblíbená destinace českých dobrodruhů může během následujících několika let přijít o své přírodní bohatství. Na základě energetické politiky balkánských zemí a slabé regulaci soukromých komerčních zájmů dochází k významnému betonování dosud nedotčených vodních toků, proti čemuž se ostře ohradila česká organizace Arnika. „Jen v Bosně a Hercegovině je naplánováno více vodních elektráren, než je v celé zemi řek,“ vysvětluje za spolek Zuzana Vachůnová, koordinátorka projektů Arniky v Bosně s tím, že pro některé biotopy by šlo o devastující postup.
Ráj evropských vodáků se rozhodl hájit i slavný český kajakář Vavřinec Hradilek. Čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z her v Londýně často vyráží trénovat do přírody má tak bohaté zkušenosti i s neregulovanými peřejemi. „Řeky a příroda vůbec je na Balkáně úžasná a přitom je to pro nás jen pár hodin jízdy. Nemůžeme se tvářit, že se nás to nedotýká,“ je přesvědčen český reprezentant a doplňuje: „Každá taková podpora je významná, ať jsou to řeky na Balkáně nebo přímo u nás.“
Hydroelektrárnou proti přírodě
Vodní elektrárny většina lidí vnímá jako ekologicky šetrný zdroj energie. „Bosna a Hercegovina je energeticky soběstačná a značnou část vyrobené elektřiny vyváží. Stavba dalších zdrojů je tak fakticky exportem životního prostředí. Příjmy z toho mají soukromí investoři nebo firmy napojené na politické strany,“ uvádí dále zjištění Arniky a bosenského Centra za životní prostředí.
Celé řadě budovaných přehrad chybí platná povolení. Některé z nich nemají ani zpracované vyhodnocení vlivu na životní prostředí (EIA) a v praxi dochází k nedodržování minimálního zůstatkového průtoku, koryta některých řek jsou tak zcela vyschlá.
„Horské řeky jsou často zdrojem pitné vody místních,“ přidává další stránku problému Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů Arniky. „Na mnoha místech lidé proti výstavbě elektráren bojují i za cenu vlastního pohodlí nebo bezpečí,“ uvádí Skalský příběh obyvatel vesnice Fojnice ve střední Bosně. Ti protestovali proti elektrárně na řece Željeznici přímo na jejím břehu 325 dní. Investor na základě jejich odporu od stavby nakonec upustil.
Arnika se od svého založení věnuje ochraně přírody a rozmanitosti druhů. S pomocí českých občanů přispěla k ochraně antilopy sajgy tatarské nebo levharta sněžného ve Střední Asii. Kočkovitá šelma není už od poloviny letošního září ohroženým druhem. Vymírající savce tentokrát vystřídaly mizející vodní toky, jejichž osud je podobně znepokojivý. „Já jsem prostě cítil, že je potřeba se zasadit o podporu té záchrany,“ vzkázal Hradilek z vodáckého mistrovství světa ve francouzském Pau, kde se v neděli stal premiérovým mistrem světa v kajak krosu.
Vavřinec Hradilek při natáčení videí na podporu záchrany balkánských divokých řek (foto: Arnika)