Podle údajů Ministerstva životního prostředí obyvatelé České republiky v roce 2016 vyprodukovali 5,6 miliónů tun komunálního odpadu. Polovinu (2,8 miliónů tun) tvoří směsný odpad, v přepočtu na jednoho obyvatele je to pak o více než 100 kg víc než v Německu či Rakousku. V důsledku vyšší produkce směsného odpadu končí více komunálních odpadů na skládkách a ve spalovnách. Ze stejného důvodu má ČR i nižší úroveň recyklace. Tento stav však neplatí pro středočeské Úvaly. Toto město má dlouhodobě produkci směsného odpadu o 100 kg nižší než je průměr měst a obcí ve kraji, přibližně 140 kg na obyvatele.
Město Úvaly mělo v roce 2015 i v roce 2016 nejnižší produkci směsného komunálního odpadu ze všech měst Středočeského kraje nad 5000 obyvatel a jako jediné v tomto kraji. Jeden obyvatel v průměru vyprodukoval během roku méně 150 kilogramů. Nízké produkce město dosahuje i přesto, že zde lidé hradí místní poplatek na hlavu. Hlavním důvodem vynikajících výsledků je svoz popelnic pouze jednou za 14 dní a široké možnosti třídění. Obyvatelé Úval mohou k recyklaci odevzdávat papír, plasty, sklo, nápojové kartony, kovy, textil, elektroodpad a bioodpad. Jednotlivé komodity mohou domácnosti odvézt také na sběrný dvůr a některé z nich se i vykupují. Svoz objemného odpadu se provádí dvakrát za rok, odevzdat ho lze samozřejmě i na sběrném dvoře. Během jednoho roku obyvatelé z recyklují 40 % vzniklých odpadů, což na jednoho obyvatele vychází kolem 150 kg surovin.
Ředitelka Technických služeb města Úvaly Pavlína Slavíková vysvětluje: „Významným posunem v rámci odpadového hospodářství města Úvaly se stalo od počátku roku 2017 převzetí svozu odpadů do vlastních rukou, a to prostřednictvím Technických služeb města Úvaly. Díky tomuto kroku se snížily náklady na samotný svoz odpadů, ale změnu pocítili i samotní občané. Rozšířili jsme počet sběrných hnízd i počet kontejnerů na separovaný odpad. Největší změnou je delší období svozu bioodpadů v průběhu roku a díky úspěšnému získání dotace z operačního programu Životní prostředí na poskytnutí nádob na bioodpady do všech úvalských domácností. Díky tomu můžeme v příštích letech očekávat ještě nižší produkci směsných komunálních odpadů.“
„Odpadové hospodářství města se snažíme nyní nastavit tak, aby v budoucnu umožnilo snadné zavedení systému PAYT a dosáhnout tak dalšího snížení produkce směsného komunálního odpadu na obyvatele,“ doplnil Petr Borecký, starosta města Úvaly.
„Obce a města v současné době hledají účinnější systémy nakládání s komunálním odpadem. Jde například o zavádění plateb za svoz podle množství, sběr odpadů od dveří nebo tzv. pytlový systém. To jsou dobré kroky. Mohou vést k významnému snížení produkce směsného odpadu i celkové produkce odpadu jako takové. Zajímavé příklady mapuje a popisuje soutěž spolku Arnika Odpadový Oskar,“ komentuje situaci v České republice odborník Arniky na odpadové hospodářství Milan Havel. „Změnám v nastavení odpadového hospodářství nic nebrání kromě našeho myšlení. Proto je o nich potřeba neustále diskutovat. Města by měla se svými obyvateli lépe komunikovat a dávat jim pravdivou zpětnou vazbu. Situaci rozhodně neprospívá, že velká část obcí náklady na odpadové hospodářství dotují ze svých rozpočtů, aniž by lidem cokoliv řekli,“ dodává Havel.