Z prohlášení zástupců ČEZ a Středočeského kraje vyplývá, že v přípravě stavby ZEVO Měník hodlají dále pokračovat, přestože obyvatelé Horních Počapel v referendu spalovnu rezolutně odmítli. Iniciativa STOP spalovně Mělník se proto v otevřeném dopise obrátila na premiéra Andreje Babiše, který během březnové návštěvy v Mělníku přislíbil respektovat názor obyvatel: „Když to ty obce nebudou chtít, tak se to tam nepostaví.“
Zastavení příprav spalovny v případě nesouhlasu místních obyvatel přislíbil nejen premiér Babiš, ale i představitelé ČEZ během veřejného projednání k záměru ZEVO Mělník. Přesto z vyjádření mluvčího ČEZ i náměstka hejtmanky Středočeského kraje Miloše Petery vyplývá, že v projektu míní dál pokračovat.
„Pan náměstek se nám snaží namluvit, že Středočeský kraj vyřeší katastrofální dopravní situaci jen v případě, že obyvatelé svůj názor změní a na stavbu spalovny kývnou. S našim zdravím se přeci nekšeftuje. Navíc zapomněl dodat, že kraj výstavbu obchvatů plánuje i bez spalovny, proto není, o čem dále diskutovat,” upozorňuje Hana Beranová ze spolku Ekozahrada pod věží a členka petičního výboru STOP spalovně Mělník.
Přečtěte si, co stojí v otevřeném dopisu premiéru Andreji Babišovi
Členové iniciativy STOP spalovně Mělník se proto obrátili na premiéra Andreje Babiše. „Vzhledem k tomu, že český stát je majoritním vlastníkem ČEZu, chceme také připomenout panu Babišovi jeho vlastní slova. Na jaře slíbil, že pokud si obyvatelé to přát nebudou, spalovna se nepostaví. Pevně věříme, že svůj slib dodrží a udělá vše, aby spalovna nevznikla,“ uzavírá Jiří Kaňa z Arniky.
Referendum proti výstavbě ZEVO Mělník v Horních Počaplech proběhlo 21. září 2018. Ze 49 % oprávněných voličů hlasovalo téměř 95 % proti výstavbě této obří spalovny odpadů. Jde o první referendum o spalovně odpadů v České republice, které je platné a lidé se vyslovili proti její výstavbě. Výsledek je závazný pro současné i nově zvolené vedení obce. Nemělo by proto souhlasit s výstavbou v navazujících řízeních.