Rozlohu skoro celé Ostravy, zhruba jednoho a půl Děčína nebo dvou set pražských Stromovek by pokryly igelitové tašky a sáčky, které v Česku každoročně použijeme a vyhodíme. To je přes osm milionů tašek a sáčků za den [1]. U příležitosti Mezinárodního dne bez plastových tašek na to upozornila Arnika happeningy v Děčíně, Havířově a Praze.
Jejich dopad na životní prostředí je přitom značný - mohou ulétnout ze skládek nebo skladů ve spalovnách, kde zpravidla končí, ale mohou je pozřít také zvířata, například ptáci, které to přímo ohrožuje na životě. Dostávají se do vodních toků, kde přispívají ke vzniku velkých odpadkových ostrovů v oceánu. Přispívají také k emisím toxických látek, které opouštějí brány spaloven nebo cementáren. Podle ekologické organizace je přitom jednoduché igelitový odpad snížit: stačí používat látkové tašky nebo opakovaně použít „jednorázové“ sáčky na pečivo a ovoce a zeleninu.
„Smyslem akce je poukázat na zbytečně vysokou spotřebu igelitových tašek, pytlíků, sáčků a dalších jednorázových obalů. Zájemcům poradíme, jak omezit jejich množství při nákupu. Lidé mohou také podepsat petici s názvem Co vytřídíš, neplatíš, kterou chceme dosáhnout spravedlivých poplatků za svoz odpadu a motivovat tak k vyšší recyklaci. Igelitové tašky zatěžují naši přírodu, jejich krátký život většinou začíná u barelu s ropou a končí na skládkách nebo ve spalovnách a je energeticky velice náročný. U nás se ročně spotřebuje mezi jednou a půl až třemi miliardami tašek a pytlíků, ale pouhé jedno až dvě procenta se recyklují,“ říká koordinátorka akcí pro veřejnost Jana Jenišová z Arniky.
Prohlédněte si fotky z pražské části oslavy Mezinárodního dne bez plastových tašek >>
Nevládní organizace uvádí několik jednoduchých tipů, jak snížit spotřebu igelitových tašek:
- „jednorázové“ sáčky použijte opakovaně;
- při nákupu dávejte víc druhů do jednoho pytlíku – ovoce, zelenina, pečivo;
- nepořizujte si už žádnou další zbytečnou igelitku;
- pořiďte si látkovou tašku nebo síťovku.
Ke snížení počtu vyhozených tašek, a tedy i méně spotřebovaných kusů, by podle nevládní organizace mohlo přispět zavedení spravedlivých poplatků za svoz komunálního odpadu. „Proč by člověk, který poctivě třídí a snaží se i předcházet vzniku odpadu, měl za popelnice platit stejně jako ti, kteří bezmyšlenkovitě sypou vše do jedné nádoby? Chceme politiky přimět, aby lidem umožnili platit spravedlivé poplatky za odpad. Méně odpadu v popelnici by pak znamenalo i nižší cenu za jeho odvoz,“ dodává vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj! Jan Nezhyba.
V Česku jsme doposud nevyčerpali možnosti, které nabízí důkladná recyklace. Upozorňuje na to kampaň Nespaluj, recykluj! sdružení Arnika. Spalovny by zničily tisíce tun kvalitních druhotných surovin, pokud bychom je ale recyklovali, uspoříme mnohem více energie, než se získá jejich spálením. Zároveň nebude nutné vytěžit a dovézt tisíce tun ropy i jiných surovin.