Spolek Arnika s příznivci pravidelně pořádá úklidové akce pražských toků a tůní. Na podzim zorganizoval sbírání odpadků v korytě Mratínského potoka v Ďáblicích a v korytě Rokytky ve Vysočanech, poslední listopadový víkend se pak desítka mladých lidí vydala čistit tůň od bahna v klíčovském sadě, který se nachází v městské části Vysočany. Právě klíčovské tůně jsou útočištěm chráněných druhů obojživelníků.
Fotogalerie z čištění tůně v klíčovském sadu
Arnika nenechává pražskou přírodu napospas ani v chladném listopadovém počasí. Tentokrát se zaměřila na tůň v klíčovském sadě, která je důležitá pro rozmnožování obojživelníků a vývoj jejich potomků. Během jednoho odpoledne proto zbavili vodní plochu bahna, aby umožnili ohroženým živočichům život v jejich přirozeném prostředí. Dnes jsou všechny druhy našich obojživelníků ohrožené a chráněné mimo jiné pro úbytek vhodných vodních stanovišť.
„Za posledních sto let bylo ve městech zrušeno velké množství mokřadů, tůní a slepých ramen toků. Obojživelníci tak ztratili místo k životu a jejich počet se výrazně snížil. V poslední době se na mnoha místech budují nové tůně a potoky se revitalizují přírodně blízkým způsobem, což v Praze zařizuje Magistrát hlavního města Prahy. S Arnikou se snažíme o tyto malé vodní plochy následně pečovat a udržovat kolem nich pořádek,“ uvádí Nikol Krejčová, specialistka na ochranu přírody ze spolku Arnika.
Tůně se postupem času zazemňují, neboť se z napadaného listí a zbytků vodních organismů tvoří bahno, které nakonec může tůň s malým přítokem plně zanést. Ani malá hloubka není pro vodní organismy ideální, neboť se voda rychleji ohřívá. V dnešní kulturní krajině nové tůně vznikají jen zřídka, proto se člověk musí starat o ty existující. Dobrovolníci z Arniky toky a tůň uklidili tak, aby se vzácným a chráněným druhům v lokalitě dařilo i v nadcházející sezoně.