Testy spolku Arnika prokázaly látky ze široké skupiny PFAS ve zkoumaných obalech z řetězců Bageterie Boulevard, KFC a McDonald’s. Našly se také v recyklovaných taškách supermarketů Lidl a Penny Market. Látky se běžně používají při výrobě obalů přicházejících do styku s mastnými potravinami. Tyto “věčné chemikálie” jsou však spojovány s mnoha zdravotními riziky, jako je rakovina, vysoká hladina cholesterolu anebo snížená plodnost.
Spolek Arnika přináší novou studii, jejímž předmětem zkoumání bylo celkem 42 kusů papírových anebo kartonových potravinových obalů používaných v řetězcích rychlého občerstvení, recyklovaných tašek ze supermarketů a kompostovatelných obalů (2) ze 6 evropských států. Z českého trhu bylo zanalyzováno 6 vzorků. Všechny české vzorky obsahovaly látky ze skupiny PFAS (podrobněji viz následující tabulka).
“Vysoce toxické látky skupiny PFAS jsou natolik závažným zdravotním i environmentálním rizikem, že řešením je pouze okamžitý zákaz v Evropské unii i ve zbytku světa a nahrazení bezpečnými alternativami. Ohromné množství fastfoodových obalů zmizí v koši jen pár minut po použití, ale tyto věčné chemikálie na nás paradoxně budou negativně působit napořád,” upozorňuje autorka studie Jitka Straková z Arniky.
“Některé státy a prodejci si rizika PFAS uvědomují. McDonald’s se letos v lednu zavázal, že přestane toxické obaly používat do roku 2025 ve všech svých restauracích po celém světě (3). Dánsko legislativně zakázalo používání PFAS už v roce 2019 (4) a ukázalo se, že je možné tyto chemikálie bez problémů nahradit bezpečnými alternativami. Evropská unie a zbytek světa by měly urychleně dánský příklad následovat,” doplňuje Karolína Brabcová z Arniky.
Výzkum provedla Arnika ve spolupráci s evropskými organizacemi v 6 evropských státech (5). Zaměřila se na řetězce McDonald’s, KFC, Dunkin’ Donuts, Subway, Domino’s, Nordsee, Pret A Manger, Papa John’s, Greggs a Bageterie Boulevard. Ve Francii, Německu, Nizozemsku a Velké Británii byla situace podobná jako v Česku. Z otestovaných 42 obalů 32 obsahovalo PFAS (viz tabulka kompletních výsledků na konci zprávy). Jedinou výjimkou bylo Dánsko, které používání PFAS zcela zakázalo a prodejci legislativu bez problémů dodržují.
Fotogalerie vybraných vzorků zahrnutých do průzkumu
Výzkum se zaměřil také na obaly z kompostovatelných materiálů, např. z cukrové třtiny, které začaly nahrazovat polystyrenové nádobí. Bohužel, ty obsahovaly nejvyšší koncentrace PFAS. V neposlední řadě pak průzkum našel stopy PFAS látek blížící se limitu pro dánské potravinové obaly i v papírových taškách a krabicích z recyklovaného papíru ze supermarketů, kam se tyto látky nepřidávají, ale dostávají se tam pravděpodobně z recyklace papíru ošetřeným PFAS či z tiskařských barev.
Perfluorované látky (PFAS) jsou rozsáhlou skupinou několika tisíc synteticky vyrobených látek. Na povrchu papíru vytvářejí tenký film, který odolá mastnotě, vodě nebo vlhkosti. Používají se při výrobě papíru na pečení, potravinových boxů na jídlo, nepřilnavých teflonových pánví, nepromokavého oblečení, jako je Gore-Tex, anebo hasicích pěn.
U člověka mohou zvyšovat riziko onemocnění štítné žlázy, vysokého krevního tlaku v těhotenství, hodnotu cholesterolu v krvi nebo riziko rakoviny ledvin, vaječníků, varlat a prostaty. Dále mohou snižovat účinnost očkování, plodnost u žen nebo porodní váhu u novorozenců.
Do prostředí se dostávají z odpadu na skládkách, popelu ze spaloven, omýváním ošetřených výrobků, praním textilu a používáním hasicích pěn. V přírodě se téměř nerozkládají, kontaminují pitnou vodu, půdu nebo ovzduší. Největším problémem je jejich všudypřítomná kontaminace vody - přetrvávají roky v atmosféře a v dešťových srážkách se šíří po celé planetě. Nelze je všechny snadno vyfiltrovat, ani jednoduše rozložit, nezničí je ani spálení ve spalovnách.
Budoucnost vidíme bez jedů.
Tabulky se všemi obaly z EU analyzovanými na VŠCHT a v dánské a holandské laboratoři
Poznámky:
1) Více o PFAS https://arnika.org/perfluorovane-a-polyfluorovane-latky-pfas
2) Z celkového počtu 42 kusů vzorků bylo 13 kusů kompostovatelného jednorázového nádobí, 12 papírových obalů od fastfoodu, 5 papírových sáčků na pečivo, 5 krabic na pizzu, 3 papírové nákupní tašky, 3 krabice na jiné jídlo (cereálie, špagety), 1 ubrousek z recyklovaného papíru.
3) Saferchemicals.org: McDonald’s announces global ban of toxic chemicals in food packaging https://saferchemicals.org/2021/01/13/mcdonalds-announces-global-ban-of-toxic-chemicals-in-food-packaging/
4) Idnes.cz: Dánové předběhli regulátory EU, zakázali toxické obaly na potraviny https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/pfas-dansko-zakaz-baleni-potravin.A190904_102255_eko-zahranicni_div
5) V zahraničí se na testování podílely organizace BUND (Německo), CHEM Trust (Velká Británie), Danish Consumer Council (Dánsko), Générations Futures (Francie), the Health and Environment Alliance (HEAL) (Belgie) a Tegengif-Erase (Nizozemí).
Tato studie vznikla za finanční podpory hlavního města Prahy, Tides Foundation, Global Greengrants Fund a dalších organizací. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanoviska dárců.