Jak zajistit, aby pod vánočním stromkem nebyly zdravotně závadné hračky, kterých celníci před nedávnem objevili tisíce kusů? Jak si být jistý, že svými nákupy nezatěžujeme planetu a zdraví lidí v jiných částech světa? Odpovědi na tyto i mnoho dalších otázek přináší inovovaná a doplněná kniha Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně. První vydání zmizelo z pultů knihkupců během několika měsíců, proto sdružení Arnika připravilo a do předvánočního prodeje poslalo vydání druhé. Záštitu nad knihou převzala europoslankyně Zuzana Roithová, která se zasadila o novelizaci směrnice o bezpečnosti hraček.
„Svým každodenním rozhodováním o běžných věcech můžeme významně ovlivnit nejen vlastní zdraví a kvalitu života, ale také životní prostředí a tak i zdraví příštích generací. Naše spotřební chování má totiž řadu dopadů nejen na českou ekonomiku, ale i stav životního prostředí v dalších částech světa. Inovované vydání knihy jsme připravili na závěr Evropského roku občanů (2). Žijeme v Evropské unii, která více, než je tomu v jiných regionech, zajišťuje ochranu svých občanů mimo jiné před přehršlí toxických látek ve výrobcích. Kniha ukazuje konkrétní příklady, jaké důsledky na zdraví i přírodu má naše rozhodování. Stačí si je jen uvědomit a udělat často velmi drobnou změnu. Jsem přesvědčen, že chovat se k životnímu prostředí ohleduplněji je jednoduché a možností je velmi mnoho,“ říká předseda Arniky a vedoucí programu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík.
Europoslankyně Zuzana Roithová ve své předmluvě ke druhému vydání knihy mimo jiné uvádí: „Jsem velmi ráda, že nová edice obsahuje kapitolu i o bezpečnosti hraček, jelikož ochrana těch nejmenších a potřebných má být vždy pilířem veřejnoprávní regulace. Když jsem s kolegy připravovala novelizaci směrnice o bezpečnosti hraček, tak mi mimořádně šlo o osvětu, jelikož nové standardy nejlépe prosadí tlak koncových spotřebitelů – dobře informovaných rodičů, prarodičů a pedagogů.“
Výňatek z recenze Ivana Ryndy: „...jako učitel jsem moc vděčný, že ta knížka je udělaná – „pro blbé“. Je plná tabulek, obrázků a příkladů, někdy lehce demagogických názorností a praktických návodů, které mají rádi novináři, ale které se taky dobře pamatují, přesvědčují nás a dají se skutečně provést. Když řeknu, že je něco udělané pro blbé, myslím to vždycky jako poctu: je to rychlé a pochopí to každý, chytrý i hloupý. A taky: kdo dokáže správně a přesně napsat něco právě takhle, musí být sám dost chytrý. A tak za chytrý návod k chytrému životu autorům děkuju a myslím, že můžeme poděkovat všichni.“ Podrobnější hodnocení jsou k dispozici na http://arnika.org/kniha-recenze
Knihu „Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně“ je možné si za 163 korun objednat přímo na webu Arniky: http://arnika.org/jak-zit-dobre-zdrave-a-ekologicky-setrne Zakoupit ji lidé mohou také v síti knihkupectví Kosmas. Kniha má 150 stran rozdělených do 15 kapitol a malou encyklopedii důležitých pojmů.
Kniha nabízí například následující tipy, jak postupovat při výběru hraček:
- Méně je vždy více! Kupujte méně hraček, avšak dbejte na kvalitu. Kvalita je důležitější než množství.
- Upřednostňujte hračky z obnovitelných materiálů. Mezi nejvhodnější přírodní materiály patří dřevo, vlna, bavlna, len, papír, kůže apod. Z nich hračku můžete vyrobit i sami doma. Pokud k tomuto procesu přizvete i vaše dítě, samotný proces výroby se stane hrou.
- Kupujte pevné dřevěné hračky s co nejméně lepenými částmi. Dávejte přednost pokud možno nelakovaným a nebarveným hračkám.
- Kupujte hračky s označením „Neobsahuje PVC“ (PVC-free) nebo „Neobsahuje ftaláty“ (Phthalate-free).
- Dávejte přednost hračkám z přírodní gumy.
- Kupujte hračky s certifikátem Bezpečné hračky nebo Bezpečná a kvalitní hračka.
- Každou novou hračku nejprve rozbalte a nechte ji nějakou dobu venku, než ji dáte dítěti, aby se část nebezpečných látek mohla případně odpařit.
- Vycpané panenky předtím, než je dáte dětem, raději vyperte.
- Kupujte látkové hračky s certifikátem ověřené textilie (např. Eko-Tex) nebo organic a BIO.
- Vybírejte hračky se značkou FSC, které jsou přidělovány výrobkům ze dřeva pocházejícího z lesů s udržitelným hospodařením.
- Sledujte stránky České obchodní inspekce, Ministerstva zdravotnictví, kde jsou aktuálně zveřejňovány nevyhovující výrobky, nebo naši databázi rizikových výrobků.
Publikace je členěna do čtrnácti kapitol, z nichž každá se věnuje jednomu tématu, například Potraviny, Textil a odívání, Turistika či Chemické látky. Inspirací pro knihu se stala příručka Resource Kit for Sustainable Consumption, vydaná vloni Programem OSN pro životní prostředí UNEP. Česká verze se věnuje obdobným tématům, ovšem v kontextu českého prostředí, a proto v ní také přibyly tři nové kapitoly (Ekoznačení, Hračky a péče o děti a Chemické látky) a encyklopedie s více než 120 hesly. Vedle shrnujících faktických informací obsahuje každá kapitola konkrétní doporučení pro jednotlivce i úřady a také další užitečné odkazy.
Podrobný popis knížky i jednotlivých kapitol je na http://arnika.org/kniha-jak-zit-dobre-zdrave-a-ekologicky-setrne A jakým tématům se kniha konkrétně věnuje?
- Životní styl - žít pro dnešek a pro zítřek
- Potraviny - jak nakrmit svět, aniž bychom zbídačili planetu?
- Textil a odívání - móda, která Zemi moc nestojí
- Volný čas: udělej si sám - zahradničení pro život dnes i zítra
- Bydlení - v souladu s přírodou
- Hračky a péče o děti - jak vybrat bezpečnou hračku aneb malý spotřebitel v Evropě
- Energie - úspory pro Zemi: nejlepší energie je ta, kterou nemusíme vyrobit
- Mobilita - svět na dosah ruky
- Nové informační a komunikační technologie - urychlení udržitelného rozvoje
- Voda - využívejme ji s rozvahou
- Turistika - cíl cesty: udržitelnost
- Reklama a masmédia - nástroje pro podporu spotřeby
- Ekodesign - výroba ohleduplná k životnímu prostředí
- Chemické látky - včasná varování, pozdní poučení
- Ekoznačení - chrání spotřebitele
Poznámky:
(1) Rozšířené a upravené vydání této knihy vzniklo v rámci projektu „Máme právo vědět aneb Budoucnost Evropy bez jedů“ podpořeného Evropskou unií prostřednictvím Evropské komise v rámci programu „Akce na podporu informovanosti a diskuse o občanství EU a právech občanů“ k Evropskému roku občanů, jímž byl vyhlášen rok 2013. Cílem projektu „Máme právo vědět“ je na příkladu konkrétních práv občanů, ochraně spotřebitele, veřejného zdraví a právu na svobodný přístup k informacím, vyvolat zájem lidí o to, co jim v těchto oblastech přináší občanství v EU a jakou mají možnost naplňování těchto práv ovlivňovat.